facebook RSS # #

25.04.2018 18:13

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-02-20 16:00       aktualizacja: 2017-02-21 10:29       ŚRODOWISKO
  A A A

Cięcie kontrolowane. MŚ: To gminy najlepiej wiedzą, w jaki sposób dbać o zieleń na swoim terenie

Cięcie kontrolowane. MŚ: To gminy najlepiej wiedzą, w jaki sposób dbać o zieleń na swoim terenie
Fot. PAP/M.Bielecki
„Celem znowelizowanej ustawy o ochronie przyrody jest przeniesienie kompetencji do regulowania spraw związanych z usuwaniem drzew i krzewów na poziom lokalny. To gminy najlepiej wiedzą, w jaki sposób dbać o zieleń na swoim terenie" - powiedział wiceminister środowiska Andrzej Szweda-Lewandowski 20 lutego 2017 r. podczas briefingu prasowego.

Rzecznik prasowy resortu środowiska Paweł Mucha przypomniał, że znowelizowana ustawa, która funkcjonuje od 1 stycznia, jest projektem autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości.

„Minister środowiska gorąco popiera nowelizację ustawy o ochronie przyrody, która zakłada zniesienie ograniczeń dla właścicieli nieruchomości prywatnych w zakresie usuwania drzew i krzewów rosnących na działce" - powiedział wiceminister Szweda-Lewandowski.

Podkreślił on, że osoby fizyczne mogą usunąć ze swojej nieruchomości każde drzewo, bez względu na jego obwód, pod warunkiem, że usuwają je na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Oba warunki (własność nieruchomości należąca do osoby fizycznej i określony cel usunięcia) należy spełnić łącznie. Dodał, że wycinka drzew pod działalność gospodarczą nadal wymaga stosownego zezwolenia.

„Ustawa umożliwia mieszkańcom wycinkę drzew na prywatnej posesji bez zezwolenia wójta, burmistrza, czy prezydenta miasta. Nowe przepisy zlikwidowały więc niepotrzebną biurokrację, fikcję administracyjną oraz umożliwiły wykonywanie prawa własności nieruchomości" - zaznaczył.

W opinii wiceministra obawy o masowe usuwanie drzew są nieuzasadnione. Jak podkreślił rzecznik MŚ „z danych będących w posiadaniu resortu środowiska wynika, iż dotychczas około 90%-95% decyzji, dotyczących zezwolenia na wycinkę drzew i krzewów, było decyzjami pozytywnymi".

Zauważył również, że obecnie w Polsce o wiele więcej drzew jest sadzonych niż wycinanych.

„Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów, a lesistość w naszym kraju ciągle się zwiększa" - powiedział.

Rzecznik MŚ poinformował także, że ministerstwo środowiska żąda od władz Warszawy informacji, ile drzew zostało wyciętych w latach 2014-2016 oraz ile procent decyzji dotyczących zezwolenia na wycinkę drzew było pozytywnych.

„Dzisiaj z tematu usuwania drzew próbuje się robić problem polityczny. Mam nadzieję, że warszawski ratusz jak najszybciej przestawi te dane opinii publicznej" - zaznaczył.

Stanowisko Związku Gmin Wiejskich

Wiceszef resortu środowiska zwrócił uwagę, że Związek Gmin Wiejskich RP pozytywnie oceniał zapisy ustawy, znoszące ograniczenia dla właścicieli nieruchomości prywatnych w zakresie usuwania drzew i krzewów rosnących na działce. Według Związku poprzednie przepisy były przeregulowane, a w praktyce rzadko zdarzało się, by wniosek o usunięcie drzewa został negatywnie rozpatrzony.

Drzewa objęte dodatkową ochroną

Wiceminister podkreślił również, że przepisy dotyczące ochrony zabytków nie zostały uchylone przez znowelizowaną ustawę o ochronie przyrody. Działania, które mogłyby prowadzić do naruszenia substancji lub zmiany wyglądu zabytku wpisanego do rejestru nadal wymagają pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Dlatego usunięcie może być niemożliwe lub utrudnione, jeżeli drzewo jest objęte dodatkową ochroną, czyli np.:

·         jest pomnikiem przyrody,

·         jest zadrzewieniem śródpolnym, przydrożnym i nadwodnym w parku krajobrazowym albo na obszarze chronionego krajobrazu,

·         jest objęte ochroną konserwatora zabytków,

·         w zasięgu prac związanych z usuwaniem występują chronione gatunki zwierząt, roślin albo grzybów.

Na podst. MŚ

mp/Serwis Samorządowy PAP

 
KOMENTARZE: 3 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-02-21 10:11:05
Kaśka: Osoby fizyczne były zwolnione z opłaty !!!!
 
2017-02-20 17:52:55
CRTL: Przecież argument o ilości decyzji pozytywnych jest całkowicie chybiony. Nie bierze się pod uwagę ile osób z tych, które wycięły teraz drzewa nie wystąpiłoby o zezwolenie ze względu na opłatę! Nie ma również żadnej rekompensaty, która wcześniej pełniły nasadzenia.
 
2017-02-20 15:31:30
autor: związek gmin wiejskich to zwykła grupa interesów, nie mogą być jedyną stroną opiniodawczą. O opinie nie został zapytany NIKT INNY. Ustawa NIE PRZEWIDUJE FORM OCHRONY TZN ZAOSTRZENIA ZAPISÓW USTAWY. Pan minister mija się z prawdą czyli mówiąc wprost - ściemnia. Ustawa została przyjęta w warunkach wzbudzających wiele wątpliwości natury formalnej. Jeszcze jakieś uwagi?

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Tel.: (22) 509 22 25
Faks: (22) 509 22 72
pap@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25