facebook RSS # #

18.06.2018 07:58

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-02-21 09:56       aktualizacja: 2017-02-21 15:51       ŚRODOWISKO
  A A A

Resort zmienia ton. Minister środowiska odniósł się do kwestii wycinki drzew

Resort zmienia ton. Minister środowiska odniósł się do kwestii wycinki drzew
Fot. Fotolia
„O ile jest jakaś luka prawna w poselskiej nowelizacji ustawy o ochronie przyrody, to trzeba to naprawić” - powiedział minister środowiska prof. Jan Szyszko, odnosząc się do kwestii wycinki drzew pod działalność gospodarczą.

Jak przypomniało Ministerstwo Środowiska, od 1 stycznia weszły w życie nowe przepisy, które regulacją sprawy wycinki drzew i krzewów. Od tej pory bez zezwolenia można je wyciąć na prywatnej posesji pod warunkiem jednak, że ich usunięcie nie będzie związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. „Jeśli ktoś prowadzi działalność gospodarczą, musi uzyskać pozwolenie na wycięcie drzew” – podkreślił minister Jan Szyszko.

Szef resortu środowiska odniósł się do kwestii wycinki drzew przed Urzędem Dzielnicy Warszawa Śródmieście. „Jeżeli zostało złamane prawo, sprawą powinien zająć się prokurator” – stwierdził.

Minister zwrócił też uwagę na sprawę kontroli tego, czy wycinka bez wymaganego zezwolenia nie następuje pod działalność gospodarczą. Jak podkreślił, kontrola w tym zakresie należy do samorządu. Zaznacza jednak, że resort będzie uważnie analizował efekty praktyki stosowania nowej ustawy, tak aby wszelkie luki prawne zostały wyeliminowane.

Prof. Jan Szyszko zaznaczył, że celem nowych przepisów było zlikwidowanie niepotrzebnej biurokracji i fikcji administracyjnej oraz zniesienie obecnych ograniczeń dla właścicieli nieruchomości prywatnych w zakresie usuwania drzew i krzewów rosnących na ich działce. „Jeśli są one wykorzystywane niezgodnie celem, w jakim zostały uchwalone, to jest to sprawa dla odpowiednich organów” – dodał.

Minister Szyszko podkreślił, że podobnie jak Jarosław Kaczyński, Prezes Prawa i Sprawiedliwości, jest zdecydowanym przeciwnikiem łamania prawa i korupcji. „Jeśli takie sytuacje będą miały miejsce to jest to sprawa dla organów ścigania. Jeśli taka będzie decyzja posłów, niewykluczona jest nowelizacja tych przepisów" - zaznaczył

Źródło: MŚ
dap/Serwis Samorządowy PAP
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-02-22 09:04:01
Franek D: Nie ma co siać paniki i zmieniać DOBRE prawo na wskutek usunięcia drzew sprzed Urzędem Dzielnicy Warszawa Śródmieście. Złe przykłady się zawsze znajdą ale czy to ma powodować zaostrzenie przepisów. Dlaczego Wielu boi się dać władzę w ludzkie ręce (właściciela, Czy nasza demokracja polega na stosowaniu reżimu prawnego, tak by obywatel miał nakaz robić albo nie robić czegoś. Bo władza zawsze wie lepiej. Bo garstka "ekologów" narzuca właścicielom sposób postępowania. To może Ci właściciele powinni wyjść na ulicę, zamanifestować w mediach że TO JEST ICH PRAWO. Czy my jesteśmy tacy głupi, czy nam zawsze trzeba NARZUCAĆ. Dajmy sobie trochę czasu a zobaczymy czy naród polski jest tak głupi (żeby wycinać drzewa)i ograniczać to prawnie czy tez wykażę się wbrew opinia w mediach mądrością i rozwagą.
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25