facebook RSS # #

23.06.2018 02:13

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-04-12 13:42       aktualizacja: 2017-04-12 13:59       ŚRODOWISKO
  A A A

Pomysł na ścieki. Burmistrz Jarocina: dzięki dotacji z NFOŚiGW mogliśmy postawić na innowację

Pomysł na ścieki. Burmistrz Jarocina: dzięki dotacji z NFOŚiGW mogliśmy postawić na innowację
Fot. PAP/M.Obara
Projekt, w którym będziemy odzyskiwać azot i fosfor z osadów pościekowych, odzyskiwać gaz i pozyskiwać prąd to przedsięwzięcie na miarę XXI wieku – ocenił burmistrz Jarocina Adam Pawlicki w rozmowie z Serwisem Samorządowym PAP.

Jak podkreślił, optymalizacja gospodarki wodno-ściekowej w gminie Jarocin zapewni mieszkańcom wiele korzyści, m.in. bezpieczeństwo i lepszą jakość wody pitnej. Po wymianie sieci wodociągowych w mieście powstaną nowe nawierzchnie i pojawi się więcej terenów zielonych.

Gmina Jarocin pozyskała dotację ze środków unijnych na unowocześnienie oczyszczalni ścieków i rewitalizację centrum miasta. Na czym polega innowacyjność tego projektu?

- O konieczności zamknięcia komór fermentacyjnych i odzysku gazu z oczyszczalni ścieków mówiliśmy od dawna. Jednak technologie szybko stają się przestarzałe, a nam zależało na tym, by znaleźć jak najbardziej efektywne rozwiązanie. Zgłosiła się do nas firma, która zasugerowała, że jeśli chcemy zrealizować nowoczesny projekt, możemy pozyskiwać nie tylko gaz i prąd, ale także azot i fosfor. Zaprezentowano nam technologię i po analizie rynku uznaliśmy, że warto podjąć taką inwestycję.

Dzięki dotacji, a więc darmowym środkom z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w kwocie 128 mln zł, mogliśmy postawić na innowację. Projekt, w którym będziemy odzyskiwać azot i fosfor z osadów pościekowych i pozyskiwać prąd, to przedsięwzięcie na miarę XXI wieku, których w Europie jest niewiele. Gdyby nie wsparcie finansowe, pewnie ograniczylibyśmy się do odzysku gazu, biogazu i produkcji prądu.

Jaka będzie skala oszczędności, które zapewni gminie optymalizacja gospodarki wodno-ściekowej?

- Biorąc pod uwagę, że gaz i prąd do zasilania całej technologii będą własnej produkcji, to liczymy na oszczędności rzędu 20 proc. W kalkulacji przyjęliśmy też, jaki będzie koszt obciążenia odpisem amortyzacyjnym i eksploatacji. Rzeczywiście wzrasta nam amortyzacja, ale to „dobry” koszt, ponieważ nie jest to wydany pieniądz. Natomiast „zły” koszt, czyli zakup energii, surowców i ciepła maleje, dzięki czemu tego rodzaju wydatki nie spowodują radykalnej podwyżki cen oczyszczania ścieków.

Czy w związku z oszczędnościami mieszkańcy będą płacić mniej za ścieki?

- Niestety, nie będą płacić mniej. Natomiast od trzech lat nie podnosimy ceny za wodę i kanalizację. W kolejnym roku pewnie też tego nie zrobimy. Dzięki realizacji tego projektu mieszkańcy uzyskają inne istotne korzyści, przede wszystkim lepszą jakość wody pitnej i bezpieczeństwo, ponieważ nie będą ich zalewały ścieki. Po wymianie sieci wodociągowych zmieni się także wygląd ulic, powstaną nowe nawierzchnie i pojawi się więcej terenów zielonych. 

Projekt na rzecz optymalizacji gospodarki wodno-ściekowej to nie jedyny sukces Jarocina. W tym roku do użytku ma być oddana obwodnica. Jaki jest cel tej inwestycji?

- Obwodnica umożliwi przede wszystkim wyeliminowanie ruchu tranzytowego w centrum miasta. W Jarocinie mamy zbieg trzech dróg krajowych: nr 11, 12 i 15. Najbardziej zatłoczona jest droga krajowa nr 11, którą często przejeżdża nawet 30 tys. samochodów. Przekierowanie ruchu tranzytowego poza centrum miasta zapewni dużą ulgę mieszkańcom miasta.

Czy liczą Państwo, że budowa obwodnicy zwiększy atrakcyjność inwestycyjną miasta i przyciągnie inwestorów?

- Niewątpliwie tak. Gdy do Jarocina przyjeżdżają potencjalni inwestorzy, zazwyczaj odpowiada im wysokość podatków, dostępność kanalizacji i wody, odbiór ścieków, prądu. Do podejmowania inwestycji zniechęca ich natomiast stanie w dwudziestominutowym korku pod miastem. Uważam, że obwodnica będzie miała duży wpływ na rozwój miasta, a przede wszystkim na atrakcyjność lokacji inwestycji w Jarocinie.

Rozmawiała Daria Porycka

dap/ woj/

Czytaj: Eko projekt. Gmina Jarocin z dofinansowaniem 128 mln zł
 
KOMENTARZE: 2 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-04-14 10:21:39
Mieszkaniec: A co z gazem w Cielczy??? Pan burmistrz sklada obietnice przed wyborami a pozniej mamy czekac do kolejnych wyborow (taka kielbasa wyborcza)
21 wiek a taka duza miejscowosc nie moze zostac podlaczona do sieci - wstyd Panie Adamie!!!!
 
2017-04-13 11:28:10
M.Krz.: Brawo ADAM, jesteś wielkim budowniczym. Tak trzymaj. Modlę się za Ciebie, abyś to tempo utrzymał w zdrowiu i kondycji fizycznej, Twojej.
Maciek Krz.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25