facebook RSS # #

23.04.2018 02:07

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-05-03 12:59       aktualizacja: 2017-05-04 16:09       ŚRODOWISKO
  A A A

Normy dla miast. Przedstawiciele rządu i samorządów dyskutowali o jakości powietrza w miastach

Normy dla miast. Przedstawiciele rządu i samorządów dyskutowali o jakości powietrza w miastach
Fot. Fotolia
Musimy doprowadzić do tego, żeby cena ogrzewania elektrycznego była porównywalna kosztowo do ceny ogrzewania węglem – podkreślił wiceminister energii Andrzej Piotrowski.

Podczas debaty pt. „Zrównoważone Miasta i Zrównoważona Energia”, zorganizowanej przez NIK, wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński przypomniał, że w ramach Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju rząd planuje wycofać z rynku kotły niespełniające norm środowiskowych i wprowadzić jako standard piątą klasę czystości dla kotłów. „Chcemy wprowadzić także nowe wymogi dla paliw, które są wykorzystywane w ogrzewaniu” – poinformował.

Jak dodał, rząd oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju chcą przeznaczyć środki na powstawanie technologii niskoemisyjnych, w tym służących zapewnieniu czystości powietrza. „Kwestię ochrony powietrza traktujemy jako problem rozwojowy dla naszego kraju” – zapewnił.

Wiceminister środowiska Paweł Sałek podkreślił, że niebawem wprowadzone zostaną dwa rozporządzenia o standardach jakości paliw i kotłów. „Oprócz tego będzie rozwijana sieć monitoringu ochrony powietrza w sposób zrównoważony” – zapowiedział.

Według wiceministra infrastruktury i budownictwa Kazimierza Smolińskiego, w ostatnich latach coraz więcej indywidualnych gospodarstw domowych było zasilanych przez piece wysokoemisyjne. „Chcemy wspólnie z Ministerstwem Energii i Ministerstwem Środowiska wprowadzić normy, które będą eliminowały tego typu piece, tworząc jednocześnie zachęty finansowe związane z możliwością wymiany tych pieców” – powiedział.

Smoliński podkreślił, że w Polsce występuje problem niezrównoważonego transportu, dlatego rząd pragnie przywrócić popularność transportowi kolejowemu i rzecznemu. „Mamy jedną z najgorszych struktur (transportu – red.) w Europie, ponieważ ponad 80 proc. przewozimy drogami, a kilkanaście koleją. W Europie Zachodniej jest to zdecydowanie bardziej zrównoważone” – stwierdził.

Wiceminister infrastruktury przyznał także, że trzeba poprawić jakość kontroli spalin pojazdów. „Do tej pory te kontrole były złej jakości, albo ich w ogóle nie było. Nasze stacje kontroli pojazdów nie działają w tym zakresie prawidłowo, więc zmienimy te przepisy. Niestety, musimy zaostrzać przepisy, aby były one skuteczne” – powiedział.

Zdaniem wiceministra energii Andrzeja Piotrowskiego największy odsetek zanieczyszczeń generowany jest przez mieszkańców domów indywidualnych, którzy spalają w kotle śmieci. „Przekłada się to bardzo szybko na zdrowie dorosłych, ale przede wszystkim dzieci. Musimy sobie z tym problemem poradzić” – podkreślił.

Jako metodę eliminacji niskiej emisji Piotrowski wskazał upowszechnienie ogrzewania elektrycznego. „Musimy doprowadzić do tego, żeby cena grzania elektrycznego była porównywalna kosztowo do ceny grzania węglem. Biorąc pod uwagę to, że prąd w tzw. nocnej dolinie jest produkowany dość tanio, wydaje nam się, że uda nam się stworzyć taki model, w którym ta oferta będzie atrakcyjna dla wystarczająco dużej grupy osób” – powiedział.

Debata zorganizowana przez NIK zainicjowała cykl konferencji poświęconych poprawie jakości życia mieszkańców miast. Program „Zrównoważone Miasta” powstał jako odpowiedź Global Compact Poland na przyjęte przez ONZ we wrześniu ubiegłego roku „Cele Zrównoważonego Rozwoju”.

Źródło: NIK
dap/
 
KOMENTARZE: 3 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-05-08 12:00:23
pablo: bo tu nie chodzi o ochronę środowiska ale o podniesienie cen węgla - polska popiera węgiel a nie ekologię tzn rząd polski ekologia nie jest w żadnym stopniu dotowana więc a skoro 1t pelletu EKOLOGICZNEGO jest w porównywalnych cenach 1t węgla więc po co wymieniać piec za 2 tyś na piec za 15 tyś. polska to dziwny kraj
 
2017-05-04 08:05:27
nick: Dlaczego chcemy preferować tylko ogrzewanie elektryczne, a nie kotły na gaz czy olej opałowy. W Polsce prąd wytwarzany jest ze spalania węgla
 
2017-05-04 07:36:13
znawca_tematu: Czyli podbnieść cene wegla. tak zrobią. dziekuje, dowidzenia
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Tel.: (22) 509 22 25
Faks: (22) 509 22 72
pap@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25