facebook RSS # #

22.06.2018 16:46

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-05-14 10:04       aktualizacja: 2017-05-14 10:06       ŚRODOWISKO
  A A A

Ulga na zieleń. MŚ za ulgami od gmin za utrzymywanie zieleni

Ulga na zieleń. MŚ za ulgami od gmin za utrzymywanie zieleni
Fot. PAP/M.Obara
Gminy powinny rekompensować prywatnym właścicielom np. przez obniżkę podatku gruntowego to, że utrzymują na swoim terenie drzewa - uważa minister środowiska Jan Szyszko. Dodał, że jeśli właściciel posadził na swoim gruncie drzewo, to powinien móc je też bez przeszkód usunąć.

Według szefa resortu środowiska, gminy w wielu przypadkach "przerzuciły" na prywatnych właścicieli gruntów odpowiedzialność za utrzymywanie terenów zielonych.

"Mnóstwo lasów oraz terenów zielonych zostało zabudowanych przez miasta, przez co osiągnęły one konkretne korzyści finansowe. Z kolei prywatni właściciele, jeśli mają na swoim terenie drzewa, to muszą niejako bezpłatnie świadczyć usługi dla tych, którzy ich nie mają, mimo że je posadzili i wyhodowali. Obecny system kontroli polega de facto na donosicielstwie, bo samorządy nie wiedzą, ile mają drzew. Polega to na tym, że ktoś informuje urzędników o usunięciu drzewa, następnie oni przyjeżdżają i nakładają karę" - powiedział.

Minister ocenił, że samorządy powinny rekompensować prywatnym właścicielom gruntów to, że utrzymują oni na swoim terenie tereny zielone. "Jeżeli na swoim gruncie mamy cenne z punktu widzenia społeczności lokalnej drzewa, chodzi o wartości przyrodnicze czy krajobrazowe, to gmina powinna rekompensować takim właścicielom to, że nie mogą oni w pełni korzystać ze swojej nieruchomości. Mogłoby to być np. obniżenie podatku gruntowego, który by rósł do +normalnej stawki+ przy wycięciu drzew" - wyjaśnił.

Od początku roku obowiązują zliberalizowane przepisy dotyczące wycinki drzew na prywatnych gruntach. Zgodnie z nimi właściciel nieruchomości może bez zezwolenia wyciąć drzewo na swojej działce, bez względu na jego obwód, jeśli nie jest to związane z działalnością gospodarczą. Przepisy te wzbudziły jednak społeczne protesty.

Minister zwrócił uwagę, że to co się wydarzyło po Nowym Roku wykazało przede wszystkim braki w planowaniu przestrzennym w gminach. "Poselska nowelizacja ustawy o ochronie przyrody, która zaczęła obowiązywać od 1 stycznia, była wspierana przeze mnie całym sercem, bo przywracała właścicielom gruntów prawo do zarządzania nimi wedle swojego uznania. To co zaistniało po 1 stycznia pokazało dobitnie, że gminy nie mają planów zagospodarowania przestrzennego, które nakładałyby obowiązek na miasta dbania o tereny zielone. To obowiązkiem miast, a nie prywatnych właścicieli jest finansowanie, utrzymywanie terenów zielonych" - powiedział.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

mp/
 
KOMENTARZE: 3 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-05-15 14:32:06
głos anty: może wyjdzie, że się czepiam i łapię za słowa, ale Panie Ministrze, co w sytuacji, gdy ktoś drzewa nie sadził, a kupił działkę, na której drzewo już rosło? A tak na poważnie, to która ustawa mówi o podatku gruntowym, bo w mojej gminie jeszcze takiego nie ma, a może by się wprowadziło? Zawsze to jakiś dodatkowy dochód. Dowodzi to marnej wiedzy ministra na tematy, o których się wypowiada (np. dochody jst). Teraz mówi, żze wspierał projekt całym sercem, ale jak ruszyła wycinka to się zarzekał, że z ustawą nie miał nic wspólnego. Z jednym się zgodzę, że wiele samorządów (szczególnie miejskich) z prywatnych posesji zrobiło sobie tereny zieleni i przerzuciło na prywatne osoby obowiązek utrzymania zieleni w miastach.
 
2017-05-15 12:28:57
sekretaz: mam watpliwosci czy MŚ ma pojęcie o skali problemu i mozliwościach gmin
 
2017-05-14 20:17:13
leśnik z ogrodem: to ile mi gmina zapłaci za 1 ha trawnika??? i 5 drzew?
Już się cieszę. Lece założyć konto w banku. Boże chroń od złego takich POLITYKÓW.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25