facebook RSS # #

15.12.2018 06:55

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-12-29 14:53       aktualizacja: 2018-01-02 14:45       ŚRODOWISKO
  A A A

2 mld dla miast. Nowy program rządowy - "Bezemisyjny transport publiczny"

2 mld dla miast. Nowy program rządowy -
Fot. NFOŚiGW
2,2 mld zł dla polskich miast - na zakup innowacyjnych autobusów elektrycznych i stacje ich ładowania - przydzieli Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Fundusz zapewni te środki w ramach Programu „Bezemisyjny Transport Publiczny” (BTP), realizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).

Umowa w tej sprawie została podpisana 29 grudnia - przez NFOŚiGW i NCBR. Celem Programu „Bezemisyjny Transport Publiczny” jest opracowanie innowacyjnego autobusu bezemisyjnego (elektrycznego) i zakup opracowanego prototypu przez miasta, które zawarły porozumienie z NCBR.

Na razie to 27 miast: Bydgoszcz, Częstochowa, Gdynia, Jaworzno, Kraków, Krosno, Lublin, Łomża, Mielec, Nowy Sącz, Płock, Rzeszów, Siedlce, Sieradz, Sosnowiec, Starachowice, Szczecin, Tczew, Tomaszów Mazowiecki, Toruń, Tychy, Warszawa, Wejherowo, Wrocław, Zakliczyn i Żyrardów oraz gminy zrzeszone w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, następcy Komunikacyjnego Komunalnego Związku GOP.

Dofinansowanie w ramach programu będzie przyznawane na lata 2019-2023. Miasta będą mogły je otrzymać nie tylko na zakup autobusów elektrycznych (łącznie około tysiąca sztuk), ale także na infrastrukturę do ich ładowania. Zastosowane w nich nowatorskie rozwiązania mają zapewnić mieszkańcom nową jakość podróży komunikacją miejską, a jednocześnie ograniczyć koszty eksploatacyjne i zanieczyszczanie powietrza.

Pieniądze na realizację etapu badawczego (opracowanie prototypu autobusu) – w wysokości 100-200 mln zł – zapewni NCBR. Natomiast do współfinansowania etapu wdrożeniowego (zakup autobusów i infrastruktura do ich ładowania) – chodzi o kwotę ponad 2 mld zł – zaangażowane zostaną środki pochodzące z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu oraz z NFOŚiGW. Cały budżet programu nie przekroczy 2,2 mld zł, w tym dla dotacji – do 1 mld zł, a dla pożyczek – do 1,2 mld zł.

– Elektromobilność ma ścisły związek z jakością atmosfery – powiedział podczas podpisania umowy między NFOŚiGW a NCBiR Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki. - Czyste powietrze to lepsze i dłuższe życie oraz czysty zysk w sensie ekonomicznym. Dlatego priorytetem rządu w 2018 roku będzie skuteczna walka ze smogiem. Rozwijamy technologie i kreujemy wzrost gospodarczy , gdyż chcemy, aby Polska była światowym liderem w zakresie bezemisyjnego transportu publicznego.

– W programie priorytetowym, który jest załącznikiem do umowy podpisanej przez NFOŚiGW z NBCR przewidziano wydatkowanie 2,2 mld zł na rozwój bezemisyjnego transportu publicznego, ale to dopiero początek drogi – zaznaczył Kazimierz Kujda, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. - Samorządy i firmy komunikacyjne będą mogły zakupić ekologiczne autobusy elektryczne, ale wielkim wyzwaniem będzie stworzenie ram organizacyjnych i całej infrastruktury, w tym sieci stacji ładowania pojazdów w całej Polsce. Uczestnictwo w rozwoju elektromobilności, poza NFOŚiGW, zadeklarowały także wojewódzkie fundusze oraz Bank Ochrony Środowiska.

Maciej Chorowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, podkreślił, że celem programu jest „nie tylko opracowanie nowoczesnego produktu, jakim będzie elektryczny autobus miejski, ale stworzenie rynku dla tych pojazdów”. Stąd decyzja, by obejmował on też wsparcie dla samorządów w zakupie elektrycznych autobusów i infrastruktury do ich ładowania.

jmk/

Źródło: NFOŚiGW
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-12-29 15:47:45
kij: I zapewne będą to zmarnowane pieniądze bo dzisiaj kogo tylko na to stać nie chce mieszkać w tych betonowych molochach. A w walce ze smogiem trzeba zakazać palenia mułów, flotów i innych paliw okołowęglowych bez wymaganej jakości, to nawet ważniejsze niż same piece.Komunikacja to pikuś w stosunku do ogrzewania, a potęgą motoryzacyjną raczej się nie staniemy skoro TESLA ma poważne kłopoty finansowe w krajach kilkakrotnie bogatszych niż my !!!!!
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25