facebook RSS # #

15.12.2018 06:56

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-01-03 13:52       aktualizacja: 2018-01-03 14:01       ŚRODOWISKO
  A A A

Przeciwko smogowi. Burmistrz Pszczyny apeluje o szybkie wprowadzenie norm jakości węgla

Przeciwko smogowi. Burmistrz Pszczyny apeluje o szybkie wprowadzenie norm jakości węgla
Fot. PAP/M.Kamiński
Burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol zaapelował do ministra energii o jak najszybsze wprowadzenie norm jakości węgla - wraz ze skutecznym systemem kontroli i certyfikacji.

W swym liście do ministra burmistrz Skrobol zaznaczył, że władze Pszczyny zwracają się do rządu w imieniu mieszkańców miast i regionów wymienionych przez Światową Organizację Zdrowia jako obszary o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w całej Unii Europejskiej. Licząca ok. 25 tys. mieszkańców Pszczyna znalazła się na liście miast o najgorszej jakości powietrza.

„Poprawa jakości powietrza jest kwestią nie tylko dotyczącą jakości życia, ale także zdrowia i bezpieczeństwa” - napisał burmistrz. „Świadomi wagi tego problemu, staramy się mu przeciwdziałać. Jednak bez zdecydowanych działań ze strony Ministerstwa Energii nasza praca jest skazana na porażkę”.

Dariusz Skrobol przypomniał w swym apelu, że normy jakościowe dla paliw stałych - zgodnie z ogłoszonym w styczniu 2017 r. przez rząd programem „Czyste Powietrze” - miały zostać przyjęte jeszcze w tym samym kwartale, a wciąż nie zostały wprowadzone.

Burmistrz wyraził też zadowolenie, że premier Mateusz Morawiecki postrzega poprawę jakości powietrza jako jeden z priorytetów swojego rządu i że poświęcił temu problemowi część swojego expose. „Słowa premiera Morawieckiego popierają także jego czyny - jako Minister Rozwoju określił rozporządzeniem normy jakości dla kotłów małej mocy. To z pewnością krok w dobrym kierunku, jednak nie przyniesie on spodziewanej poprawy sytuacji, jeśli nie zostaną również określone normy dla paliw, które będą w kotłach spalane” - ocenił burmistrz.

Pszczyński samorządowiec podkreślił przy tym, że obecnie nadal można legalnie sprzedawać odpady węglowe, a także węgiel zasiarczony, zawilgocony oraz węgiel o wysokiej zawartości popiołu. Wskazał, że przyjęcie odpowiednich norm jakości węgla oraz systemu kontroli i certyfikacji tego paliwa jest koniecznym warunkiem do poprawy jakości powietrza w naszym kraju.

Za przygotowanie odpowiednich przepisów w tej sprawie odpowiada Ministerstwo Energii. Resort środowiska informował jesienią, że rozwiązania dotyczące jakości paliw "są na ukończeniu". Jednak ich wejście w życie w obecnym sezonie grzewczym jest mało prawdopodobne, ponieważ muszą być one notyfikowane w Komisji Europejskiej.

Od października ub.r. obowiązuje rozporządzenie dotyczące norm jakości dla kotłów grzewczych. Zgodnie z nim kotły grzewcze, które nie spełniają tych norm, a zostały wyprodukowane do 1 października zeszłego roku, będzie można wprowadzać do obrotu i do użytkowania do końca czerwca 2018 r. Ministerstwo Rozwoju tłumaczyło, że ten okres przejściowy ma pozwolić na sprzedaż i instalację kotłów, które zostały wyprodukowane jeszcze przed wejściem w życie tej regulacji.

Od lipca 2018 r. w Polsce nie będzie można produkować ani instalować pieców o niższej niż piąta klasie emisyjności. W kotłach nie będzie można też instalować rusztów awaryjnych, które najczęściej służą do spalania odpadów komunalnych.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-03-14 06:16:22
Interes węglowych lobbystów górą: Normy dla węgla już są, ale co z tego, jak nic nie zmienią? Ustawa i rozporządzenie do niej to ukłon w stronę producentów węgla. Gdzie jest zapowiada walka rządu o czyste powietrze? Nie ma i nie będzie. ZAPOMNIJCIE!!! Użytkuję kocioł na pellet (youtube.com/watch?v=JhU-WSVL8YY) i krew mnie zalewa, kiedy widzę, jak normy proponowane przez rząd pozwolą na sprzedawanie węgla o niskiej wartości opałowej, zawilgocenia i z dużą zawartością siarki oraz pyłu. Dzięki temu rząd w dalszym ciągu będzie dotował nierentowne górnictwo, a smog jak jest to będzie dalej, teraz nawet z przyzwoleniem i błogosławieństwem państwa. Bo po co dotować nowe technologie i stawiać na OZE, jak mamy u siebie tyyyle paliw kopalnych pochodzących z polskiej ziemi do spalenia. Tylko je wydobywać i palić!!!
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25