facebook RSS # #

15.12.2018 07:01

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-01-11 13:42       aktualizacja: 2018-01-11 13:56       ŚRODOWISKO
  A A A

Elektromobilność. Będą zachęty finansowe do kupowania pojazdów elektrycznych

Elektromobilność. Będą zachęty finansowe do kupowania pojazdów elektrycznych
Fot. Gospodarkapodkarpacka.pl
Sejm przyjął ustawę o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Usunął z niej zapis, na którego mocy samorządy mogłyby pobierać opłaty za wjazd do stref czystego transportu.

Ustawa, przyjęta przez Sejm w czwartek, przewiduje system zachęt, m.in. zniesienie akcyzy na samochody elektryczne i hybrydy plug-in (PHEV – ładowane z gniazdka), zwolnienie ich z opłat za parkowanie, większe odpisy amortyzacyjne dla firm.

Zakłada też m.in. budowę sieci stacji ładowania aut prądem i sprężonym gazem ziemnym (CNG) - w aglomeracjach, na obszarach gęsto zaludnionych, oraz wzdłuż transeuropejskich drogowych korytarzy transportowych, co ma pozwolić na swobodne przemieszczanie się pojazdów napędzanych tymi paliwami. Planuje się, że do końca 2020 r. powstanie 6 tys. punktów ładowania aut energią elektryczną o normalnej mocy i 400 punktów ładowania dużej mocy oraz 70 punktów tankowania CNG (sprężonego gazu).

Przyjęte przez Sejm przepisy dopuszczają też możliwość tworzenia przez samorządy tzw. stref czystego transportu. Według pierwotnej wersji projektu ustawy – autorstwa Ministerstwa Energii - za wjazd do nich pojazdów o tradycyjnym napędzie spalinowym gmina mogłaby pobierać opłaty w wysokości maksymalnie 30 zł dziennie. Jednak w środę komisje przyjęły zgłoszoną przez posła Krzysztofa Sitarskiego z Kukiz'15 poprawkę, skreślającą zapisy o poborze opłat za wjazd do tych stref i ich maksymalnej wysokości.

Druga wprowadzona w Sejmie merytoryczna zmiana polega na dopisaniu punktów tankowania wodoru - wraz z ich definicją - do planu lokalizacji ogólnodostępnych stacji ładowania i stacji gazu ziemnego wzdłuż pozostających w zarządzie Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad dróg transeuropejskich.

Za ustawą zagłosowało 235 posłów, 165 było przeciw, 18 się wstrzymało. W trakcie drugiego czytania - w czwartek rano - poseł Zdzisław Gawlik w imieniu klubu PO zgłosił wniosek o odrzucenie projektu w całości, argumentując, że tempo prac nad nim w Sejmie było zbyt duże i pozostał szereg wątpliwości. Wskazał, że w czasie pierwszego czytania - w środę - w połączonych komisjach infrastruktury oraz energii i skarbu odrzucono propozycję powołania podkomisji w celu dokładnego przeanalizowana proponowanych regulacji.

Głos zabrał też przedstawiciel PSL Mieczysław Kasprzak, zapowiadając, że jego klub nie poprze ustawy z tych samych powodów, które wskazała PO. "Projekt jest potrzebny, ale tempo procedowania jest nie do zaakceptowania". Rząd przyjął projekt ustawy 28 grudnia, pierwsze czytanie i skierowanie do komisji odbyło się we wtorek, a komisje zajmowały się nim w środę.

Z kolei marszałek Sejmu Marek Kuchciński zwrócił uwagę, że projekt m.in. wdraża prawo UE (dyrektywę ws. rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych - PAP), w związku z tym nie stosuje się do niego terminów regulaminowych. Wskazał również, że rząd ostrzegał, iż niewdrożenie przepisów do 1 lutego 2018 r. grozi wysokimi karami.

Przed ostatecznym głosowaniem minister energii Krzysztof Tchórzewski oświadczył, że głosy sprzeciwu wobec projektu, uzasadniane wyłącznie dużym tempem prac, wskazują wyraźnie, że ustawa jest dobra i "niczego nie da się w niej skrytykować". Podkreślił, że ustawa była bardzo solidnie przygotowana i należała do najdłużej konsultowanych aktów.

Projekt trafi teraz do Senatu. W czwartek odniósł się do niego Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, postulując, by przewidziane w ustawie zachęty dla aut elektrycznych i hybydrodowych plug-in (doładowywanych z gniazdka) objęły też zwykłe hybrydy, których baterie doładowują się tylko w czasie jazdy.

jmk/

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP, ZPP
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25