facebook RSS # #

22.02.2019 08:18

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-01-25 09:06       aktualizacja: 2018-01-25 15:08       ŚRODOWISKO
  A A A

Czujniki na smog. Kolejne gminy inwestują w system monitoringu zanieczyszczenia powietrza

Czujniki na smog. Kolejne gminy inwestują w system monitoringu zanieczyszczenia powietrza
Fot. PAP/A.Warżawa
Komorniki, jako jedna z pierwszych wiejskich gmin w kraju, a także cały powiat mikołowski, będą monitorować poziom zanieczyszczenia powietrza.

W gminie Komorniki czujniki mierzące w sposób ciągły zawartość pyłów – PM 10 i PM 2,5 – w powietrzu (jak również jego temperaturę, wilgotność i ciśnienie) już zostały zainstalowane: w trzech miejscowościach, przy przedszkolach i bibliotece publicznej. Wyniki ich pomiarów może obserwować każdy i to na bieżąco – na specjalnej stronie internetowej: http://panel.syngeos.pl/ Można też sobie ściągnąć bezpłatną aplikację na smartfona, dzięki której wyniki pomiarów da się śledzić na bieżąco w telefonie.

Zakup, jak i obsługa internetowa czujników, są realizowane na zlecenie i z budżetu gminy Komorniki. Dokonywane przez nie pomiary mają służyć informowaniu mieszkańców o jakości powietrza na terenie gminy. Taka potrzeba – jak informują władze gminy Komorniki – była wielokrotnie zgłaszana przez mieszkańców - w indywidualnych wnioskach, ale także na większych zebraniach (np. rodziców w szkołach). Co ważne, lokalizacja czujników może być zmieniana, co daje możliwość monitorowania jakości powietrza w całej gminie.

Gmina Komorniki na tym nie poprzestaje, bo w ramach działań, związanych z zanieczyszczeniem powietrza, rozważa także uruchomienie w 2019 r. gminnego programu dopłat do wymiany pieców.

Kolejnym samorządem, który inwestuje w system monitoringu zanieczyszczenia powietrza, jest powiat mikołowski. Realizuje on wraz z pięcioma leżącymi na jego terenie gminami projekt pod nazwą „Zakup systemu do pomiaru jakości powietrza”. Zgodnie z jego założeniami każda z gmin powiatu mikołowskiego wyposażona zostanie w minimum jeden czujnik mierzący poziom zanieczyszczenia powietrza. Zakup tego sprzętu zostanie sfinansowany z budżetu powiatu mikołowskiego. Koszt jednego urządzenia to około 1830 złotych brutto plus opłata abonamentowa w wysokości 74 złotych brutto miesięcznie za każde z nich.

- Tworzenie sieci monitorującej jakość powietrza na terenie naszego powiatu jest odpowiedzą na postulaty mieszkańców, którzy chcieli mieć dostęp do aktualnych danych dotyczących zagrożenia smogowego tam, gdzie mieszkają – mówi Marek Popek, sekretarz powiatu. - Już wcześniej radni powiatowi artykułowali potrzebę lokalizacji na obszarze powiatu mikołowskiego punktu monitorującego stan powietrza. Wystosowaliśmy taki wniosek do Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska, jednak otrzymaliśmy odpowiedź negatywną. Dlatego staraliśmy się znaleźć inne rozwiązanie i takim jest montaż sieci czujników smogowych.

Czujniki, które zostaną instalowane w powiecie mikołowskim, będą – tak samo jako w gminie Komorniki - na bieżąco mierzyć poziom stężenia pyłów zawieszonych PM 2,5 oraz PM 10, temperaturę powietrza, ciśnienie atmosferyczne oraz wilgotność powietrza. W oparciu o te dane na mapie on-line w miejscach lokalizacji czujników oznaczane będą wizualnie stany powietrza w najbliższej okolicy. Kolor zielony wskazuje dobrą jakość powietrza, a czerwony - złą.

Dane zebrane z czujników będą aktualizowane w czasie rzeczywistym. Dzięki tej metodzie możliwe jest również poznanie prognozy jakości powietrza na najbliższe 24h. Można też ściągnąć aplikację do śledzenia na bieżąco wyników pomiarów.

- Co prawda sensory nie podają parametrów z całej tablicy Mendelejewa, ale w zasadzie te najważniejsze wskazania, które naprawdę interesują mieszkańców – wyjaśnia Marek Popek. - Posiadając aplikację na swoim urządzeniu mobilnym w każdej chwili możemy sprawdzić jakość powietrzu w miejscu, gdzie obecnie przebywamy, a najbardziej miarodajne wskazania tych urządzeń obejmują promień do około jednego kilometra. W ten sposób sami możemy chronić zdrowie swoje i najbliższych decydując, czy przy danym poziomie zanieczyszczenia wyjść na spacer czy też pozostać w domu.

W trzech gminach powiatu mikołowskiego, Mikołowie, Ornontowicach i Wyrach, zakupione przez powiat czujniki będą uzupełnieniem sprzętu pomiarowego, które kupiły one na własny koszt.

- Wszystkie te działania mają również walor edukacyjny - mówi sekretarz powiatu mikołowskiego Marek Popek. - Chodzi o uczulenie mieszkańców na problem zanieczyszczenia powietrza w ich najbliższej okolicy. Wpisuje się to również w szerszy program walki ze smogiem, jakim są zarówno przyjęta przez samorząd województwa uchwała antysmogowa, czy też działania gmin dofinansowujących wymianę pieców na bardziej ekologiczne. Chociaż podjęte działania winny najbardziej wpływać na zmianę świadomości „trucicieli” powietrza, jak też uaktywniać i intensyfikować działania antysmogowe osób i podmiotów, którym leży na sercu życie w czystym środowisku. Stworzenie systemu sieci monitorującej jakość powietrza na terenie naszych pięciu gmin, którą zainicjowaliśmy jest podstawą tych działań.

Jacek Krzemiński

Źródło: UG Komorniki, Starostwo Powiatowe w Mikołowie
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-01-26 14:06:40
dziara: O kant tyłu takie wyniki. Tu trzeba karać, a nie udawać, że coś się robi. Drony zaangażowane w walce z trucicielami, to jest właściwe rozwiązanie (patrz temat poprzedni).
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25