facebook RSS # #

22.02.2019 08:18

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-02-14 07:30       aktualizacja: 2018-02-14 14:06       ŚRODOWISKO
  A A A

Smog kontrolowany. Samorządy prześcigają się w „antysmogowych” narzędziach

Smog kontrolowany. Samorządy prześcigają się w „antysmogowych” narzędziach
Fot. PAP/M.Kamiński
W Opolu ruszył serwis internetowy z prognozami zanieczyszczeń powietrza na kolejne 3 dni. Ma on też wersję mobilną – na smartfony i tablety.

Takie kilkudniowe prognozy zanieczyszczeń powietrza mają pomóc mieszkańcom Opola zaplanować zimowe aktywności fizyczne i „dobrać trasę spaceru czy treningu w taki sposób, aby prowadziła w te rejony miasta, w których prognozowana jakość powietrza będzie dużo lepsza”.

Władze miasta przyjmują, że "smogowe" prognozy będą wykorzystywać też szkoły i przedszkola, by odpowiednio zaplanować aktywność swoich podopiecznych na zewnątrz. Obecnie dyrektorzy tych placówek otrzymują informacje z Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska (dystrybuowane przez Centrum Zarzadzania Kryzysowego), ale dopiero wtedy, gdy już wystąpią przekroczenia norm zanieczyszczenia powietrza. Czyli po fakcie.

Oprogramowanie do sporządzania „prognozy smogowych” i publikujący je serwis (działający pod adresem opole.evertop.pl) zostały opracowane na zlecenie urzędu miasta przez chorzowską firmę Evertop we współpracy z Instytutem Ochrony Środowiska – Państwowym Instytutem Badawczym. Dzięki serwisowi mieszkańcy mają ciągły dostęp do bieżących informacji o ryzyku przekroczenia norm stężenia zanieczyszczeń. Ale nie tylko. Najważniejszym zadaniem jest dostarczenie wiedzy nie o tym, jak sytuacja wygląda w danej chwili, ale jak będzie się zmieniać w czasie – dziś, jutro i pojutrze.

Sporządzając prognozy, oprogramowanie bierze pod uwagę aspekty meteorologiczne, zmieniającą się pogodę, a także dane pochodzące od władz samorządowych o tym, ile w mieście znajduje się kominów, ile zanieczyszczeń pochodzi z domowych pieców grzewczych i lokalnych kotłowni węglowych, a ile emitują samochody.

- Prognozy jakości powietrza wykonywane są systemem składającym się z modułu meteorologicznego oraz modułu chemii atmosfery – mówi dr hab. inż. Jacek W. Kamiński z Zakładu Modelowania Atmosfery i Klimatu Instytutu Ochrony Środowiska. – Oba moduły bazują na aktualnej wiedzy z zakresu fizyki i chemii. Do wykonania prognoz wykorzystywane są także informacje o zanieczyszczeniach emitowanych do środowiska. Całość informacji jest przetwarzana przez superkomputer przez kilka godzin, a efekt jest prezentowany w postaci graficznej na stronie internetowej i w aplikacji mobilnej.

Prognozy średniodobowe dostarczane będą mieszkańcom na 72 godziny do przodu i aktualizowane codziennie rano przed godziną siódmą. Każdy będzie mógł również sprawdzić przy pomocy animacji, jak sytuacja będzie się zmieniać z godziny na godzinę. Dla opolan oznacza to, że będą mogli zaplanować czas i miejsce spaceru lub aktywność na powietrzu – nawet na trzy najbliższe dni.

Prognozy są sporządzane na siatce o dużej dokładności (500mx500m), co oznacza, że można sprawdzić jakość powietrza nie tylko w całym mieście, ale także w jego konkretnych dzielnicach.

- Zależy nam na jakości życia naszych mieszkańców, a ta przecież wiąże się nierozerwalnie z uprawianiem sportu czy spędzaniem czasu na zewnątrz – mówi Małgorzata Rabiega, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa z Urzędu Miasta Opola. - To ważne szczególnie dla osób chorych, starszych, dzieci, kobiet w ciąży. Z aplikacją wszyscy mogą dokładnie monitorować stan powietrza. Strona dostarcza wiedzy na temat tego, kiedy i gdzie w najbliższych dniach będzie ono najlepszej jakości.

jmk/
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25