facebook RSS # #

25.03.2019 17:57

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-03-16 11:39       aktualizacja: 2018-03-16 16:07       ŚRODOWISKO
  A A A

Międzynarodowy laur. Jarocin z prestiżową nagrodą zagraniczną

Międzynarodowy laur. Jarocin z prestiżową nagrodą zagraniczną
Fot. UM Jarocin
Osady ściekowe przetwarzane na biogaz i nawóz – za to m.in. gmina Jarocin zdobyła prestiżową nagrodę podczas międzynarodowej konferencji Wex Global 2018, która odbyła się w Lizbonie.

Gmina Jarocin otrzymała w trakcie tej konferencji nagrodę Grand-Prix w kategorii „Finanse i Partnerstwo”. Za sposób finansowania inwestycji, dobór technologii i partnerów w projekcie „Gospodarka wodno-ściekowa w gminie Jarocin”, realizowanym przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie i wartym ćwierć miliarda zł.

Przedsięwzięcie obejmuje 5 zadań. To m.in. przebudowa części systemu kanalizacji sanitarnej i budowa stacji uzdatniania wody. Największym zadaniem będzie jednak budowa unikatowej w skali kraju stacji odzysku surowców w oczyszczalni ścieków Cielczy, w której z osadów ściekowych produkowany będzie nawóz (fosfor i azot), a także biogaz do produkcji energii elektrycznej i cieplnej.

Dzięki hermetyzacji budowli i urządzeń oczyszczalni ograniczone zostaną uciążliwe zapachy (a także emisja gazów cieplarnianych), na które wcześniej narzekali mieszkańcy. - Projekt, który realizujemy to przedsięwzięcie na miarę XXI wieku – uważa burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki. - Powstanie tu nowoczesna stacja odzysku surowców, zastosowująca najnowsze technologie z dziedziny oczyszczania ścieków. Nie ma podobnej stacji na wschód od Amsterdamu, u nas będzie pierwsza w tej części Europy.

Nagradzając gminę Jarocin, zauważono także pozytywny wpływ partnerstwa przy finansowaniu inwestycji. - Budżet gminy Jarocin w skali kolejnych 10 lat nie dokłada nawet 10 proc. wartości tej inwestycji, reszta to środki zewnętrzne: unijne i krajowe, pozyskane dzięki współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – mówi burmistrz Pawlicki.

Sporą część środków, bo aż 128 mln zł Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie pozyskało z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
To drugie co do wielkości dofinansowanie, tuż po Katowicach, w ramach ówczesnego konkursu ogłoszonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. - 128 mln dotacji, czyli bezzwrotnych środków, to ok. 3 tys. zł na każdego mieszkańca gminy. Na skalę Jarocina to potężna dotacja, bez której nie można by zrealizować zadania o tak zaawansowanej technologii – dodaje burmistrz Jarocina.

W Wieloletnim Planie Inwestycyjnym Gmina Jarocin zabezpieczyła na ten cel kwotę 22 mln zł. Pozostałe środki pochodzić będą z pożyczki z NFOŚiGW (50 mln zł) oraz obligacji wyemitowanych przez PWiK jeszcze w 2015 r. - Bez współpracy ze strukturami rządu, czy NFOŚiGW, za pośrednictwem którego pozyskaliśmy środki unijne, ale i dostaliśmy w formie pożyczki, nie dałoby się tego ogromnego zadania zrealizować – podkreśla burmistrz Pawlicki.

Przedsięwzięcie chwalą eksperci z zakresu gospodarki wodnej i inżynierii środowiska. - Projekt jarociński przyniesie oszczędności energetyczne, co się przełoży na taryfy wodne i ściekowe - mówi prof. ndz. dr hab. inż. Marek Gromiec, członek Krajowej Rady Gospodarki Wodnej i Komitetu Gospodarki Wodnej Polskiej Akademii Nauk, a także przewodniczący Rady Konsultacyjnej Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej. - Najważniejsza rzecz – zostanie wybudowany za pieniądze unijne.

jmk/
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25