facebook RSS # #

22.07.2018 22:13

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-03-28 07:41       aktualizacja: 2018-03-28 12:43       ŚRODOWISKO
  A A A

Smogowy apel. Apel o uwzględnienie całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w rządowym programie Smog Stop

Smogowy apel. Apel o uwzględnienie całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii  w rządowym programie Smog Stop
Fot. PAP/A.Warżawa
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) apeluje do premiera o uwzględnienie jej w całości w rządowym programie termomodernizacji budynków Smog Stop.

Zgodnie z zapowiedziami - przedstawionymi 22 lutego br. podczas konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego - program Smog Stop ma objąć 23 z 33 polskich miast, które znajdują się na przygotowanej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) liście 50 miast w UE z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem.

Na liście WHO nie znalazła się m.in. Ruda Śląska, położona w centrum bardzo dotkniętego problemem smogu Górnego Śląska. Podczas wtorkowej sesji zgromadzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM), składającej się z 41 miast i gmin, wiceprezydent Rudy Śl. Krzysztof Mejer mówił, że rządowa „ofensywa antysmogowa” przygotowywana jest na zasadach bardzo niekorzystnych dla aglomeracji górnośląskiej: w pierwszej kolejności, w ramach pilotażu programu, objęte mają być nim gminy do 100 tys. mieszkańców, ponieważ tam – zdaniem rządu – największa jest skala „ubóstwa energetycznego”.

W dalszej kolejności program obejmie gminy powyżej 100 tys. mieszkańców, które znalazły się na liście WHO. Jednak zdaniem Mejera ta lista nie obejmuje wszystkich polskich miast, które mają bardzo zanieczyszczone powietrze. - Znalazły się na niej tylko te miasta, które na swoim terenie mają rządową stację pomiaru i monitoringu jakości powietrza – wyjaśniał wiceprezydent Rudy Śląskiej. - Jak wiadomo, takie miasta, jak Ruda Śląska, Chorzów i inne takiej stacji rządowej na swoim terenie nie mają, co oznacza, że my nie będziemy w pierwszej kolejności objęci tym rządowym programem.

Dlatego we wtorkowym apelu adresowanym do premiera Mateusza Morawieckiego członkowie GZM wskazali, że w programie „Smog Stop” pominięto miasta aglomeracji górnośląskiej.

Sygnatariusze apelu napisali, że nadal bardzo poważnym problemem jest tam jakość powietrza, a bardzo duży udział w generowaniu smogu ma niska emisja z palenisk domowych. - Dlatego naturalnym wydaje się, aby rządowe wsparcie objęło również wszystkie gminy i miasta tworzące metropolię górnośląsko-zagłębiowską - ocenili członkowie GZM. - Oczekujemy działań, dzięki którym rządowe wsparcie obejmie całą metropolię.
To już kolejne wystąpienie w tej sprawie - choć pierwsze na taką skalę - samorządowców z aglomeracji górnośląskiej, której znaczna część pozostała poza rządowym pilotażem. Wcześniej podobne odezwy formułowali m.in. przedstawiciele Dąbrowy Górniczej czy Rybnika.

Zgodnie z informacjami z 22 lutego br. rządowy program Smog Stop kierowany będzie do mniej zamożnych osób. W ramach jego pilotażu do końca czerwca br. ma zostać podpisana umowa między rządem a gminą Skawina, przewidująca termomodernizację w ciągu 3 lat ok. 15 proc. domów jednorodzinnych w tej gminie, czyli około tysiąca z 6 tysięcy.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25