facebook RSS # #

11.12.2019 17:18

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-03-28 13:35       aktualizacja: 2018-03-28 13:49       ŚRODOWISKO
  A A A

Tańsze śmieci. Resort środowiska o sposobach na niższe opłaty za odpady komunalne

Tańsze śmieci. Resort środowiska o sposobach na niższe opłaty za odpady komunalne
Fot. PAP/Ł.Ogrodowczyk
Współpraca gmin z organizacjami odzysku odpadów i edukacja ekologiczna mieszkańców - to zdaniem wiceministra środowiska Sławomira Mazurka sposoby na niższe koszty systemu odbioru i zagospodarowania odpadów.

W odpowiedzi na poselską interpelację dotyczącą rosnących opłat za wywóz odpadów wiceminister środowiska Sławomir Mazurek przedstawił sposoby na zmniejszenie przez gminy kosztów funkcjonowania systemu odbioru i zagospodarowania odpadów.

Zdaniem Mazurka „jednym z takich działań jest nawiązanie współpracy z organizacjami odzysku odpadów opakowaniowych, zużytych baterii i akumulatorów lub zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, które w imieniu podmiotów wprowadzających produkty na rynek realizują ustawowe obowiązki w zakresie zbierania i recyklingu określonych odpadów".

Według wiceszefa resortu środowiska współpraca z gminą może pozwolić na pozyskanie przez nich odpadów koniecznych do osiągnięcia ustawowych poziomów w zamian za dofinansowanie gminnego systemu odbierania i zbierania odpadów komunalnych.

Mazurek przypomniał też, że w zakresie odpadów opakowaniowych organizacje odzysku opakowań, wykonując ustawowe obowiązki w imieniu wprowadzających produkty w opakowaniach, mają obowiązek uwzględnić w osiąganych poziomach recyklingu dla poszczególnych rodzajów opakowań odpady opakowaniowe pochodzące z gospodarstw domowych. „Powyższe odbywa się na podstawie dokumentów potwierdzających recykling (DPR), które są w posiadaniu jednostek realizujących gminne systemy gospodarowania odpadami komunalnymi, a które organizacje odzysku odkupują od tych podmiotów tym samym współfinansując ten system" - wskazał wiceminister.

Dodał przy tym, że gminy wdrażając selektywne zbieranie odpadów komunalnych oraz podejmując działania edukacyjne dla mieszkańców, „mogą realnie wpłynąć na jakość selektywnie zebranych odpadów, co z kolei może korzystnie wpłynąć na ich cenę rynkową".

Poseł Nowak w interpelacji skierowanej do ministerstwa środowiska poinformował, że w wielu gminach, gdzie finalizowane są obecnie nowe przetargi na zagospodarowanie odpadów komunalnych opłaty za wywóz odpadów na jednego mieszkańca wzrosły od 20 do nawet 80 proc. Parlamentarzysta wskazał też na uchylanie się od opłat za śmieci przez znaczny odsetek mieszkańców, a także słabą świadomość społeczeństwa odnośnie tego, jak działa obecnie system gospodarowania odpadami.

mp/
 
KOMENTARZE: 2 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-03-29 09:09:32
Ekobywatel: Jak uszczelnić system? Ogólny brak przestrzegania przepisów dot. obowiazku meldunkowego nie pomaga w weryfikacji deklaracji śmieciowych. Czy są sprawdzone systemy rozliczania? Może trzeba by wdrożyć to odgórnie?
 
2018-03-29 08:11:39
dziara: Stek bredni i zero konkretów.
Edukacja na poziomie gminy, to utopia, a zwiększenie selektywnej zbiórki oprócz szkła - to wożenie powietrza (tylko zwiększy koszty systemu).
Dwie konkretne kwestie wpływające na polepszenie sytuacji, to zajęcie się sprawą monopolu RIPOK-ów i zaprzestanie nabijania kabzy za nic (nierzadko cały transport trafia zaraz do dołu na wysypie, a RIPOK kasuje za 20 ton ponad 7000 zł - każdy by tak chciał - oczywiście papierowo wszystko będzie OK, bo papier przyjmie wszystko). Przecież to absurd, żeby RIPOK-i za przyjęcie tony śmieci inkasowały grubo ponad 300 zł netto, a podobno są i przypadki, że dochodzi do 500 zł. Druga kwestia, to czas już na umożliwienie gminom udowodnienia liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość, gdyż sam art. 180 par.1 OP jest niewystarczający. Aż prosi się wykorzystać dane z wodociągów czy ośrodków pomocy społecznej. Na jakich dowodach oprzeć się prowadząc postępowanie dowodowe, skoro na wykorzystanie wszystkich dowodów zgodę musi wyrazić sam zainteresowany - świadcząc sam przeciwko sobie - kolejny absurd. Ustawodawco obudź się - 2013 rok był 5 lat temu - czas w końcu coś ulepszyć, bo dreptanie w błocie nic nie daje.
Do tego należałoby jeszcze wspomnieć o większym udziale finansowym producentów odpadów (wprowadzających na rynek opakowań). Tego oczekujemy.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25