facebook RSS # #

21.01.2019 09:55

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-04-20 23:31       aktualizacja: 2018-04-23 12:44       ŚRODOWISKO
  A A A

Mniej za energię. Raport "6 Paliwo" o potencjalnych korzyściach z powszechnej termomoderzniacji

Mniej za energię. Raport
Fot. PAP/ G.Michałowski
Masowa i kompleksowa termomodernizacja budynków mieszkalnych w Polsce przyniosłaby 20 mld zł oszczędności rocznie i zmniejszyłaby o połowę zanieczyszczenie powietrza – wynika z raportu „6 Paliwo”.

Dla przeciętnej polskiej gminy oznaczałaby ona o 50 proc. mniejsze zużycie energii na cele grzewcze.

Raport „6 Paliwo” przygotował polski oddział międzynarodowej firmy Rockwool. „Premier Morawiecki zapowiedział, że w ciągu 10 lat rząd wesprze program termomodernizacyjny kwotą 25-30 mld zł. Co to oznacza? Około 3 mld złotych rocznie wsparcia na ocieplenie polskich domów. Z szacunków ekspertów z Buildings Performance Institute Europe wynika, że korzyści społeczne netto, wynikające z wdrożenia programu kompleksowej termomodernizacji (od red. w Polsce), do 2045 roku mogą sięgnąć aż 700 mld zł. To rocznie ponad 20 mld zł oszczędności” – napisano w podsumowaniu raportu.

– Decyzja o zdecydowanym wsparciu termomodernizacji budynków jednorodzinnych to bardzo ważny i niezbędny krok do rozwiązania problemu smogu w Polsce - mówi Konrad Witczak, ekspert Rockwool Polska. - Oznacza on, że prawidłowo zdiagnozowano główną przyczynę smogu w Polsce, czyli niską efektywność energetyczną, wynikającą ze słabego lub całkowitego braku ocieplenia budynków jednorodzinnych ogrzewanych paliwem złej jakości w przestarzałych źródłach ciepła. Czy mamy jakikolwiek wpływ na redukcję emisji zanieczyszczeń? Oczywiście! Zacznijmy termomodernizację od ocieplenia swoich domów, wówczas nie odczujemy wzrostu kosztów ogrzewania po zastosowaniu droższych, mniej emisyjnych paliw.

Z raportu „6 paliwo” wynika, że w Polsce około 70 proc. energii zużywanej przez gospodarstwa domowe przypada na ogrzewanie budynków. Do dziś w większości tych budynków nie została przeprowadzona taka termomodernizacja, która sprawiłaby, że byłyby one energooszczędne (albo w ogóle nie zostały ocieplone albo były zbyt słabo zaizolowane cieplnie).

Zgodnie z danymi Instytutu Ekonomii Środowiska większość budynków jednorodzinnych w naszym kraju ogrzewanych jest kotłami starego typu na paliwa stałe, czyli na węgiel. „To nie transport czy przemysł odpowiadają za powstawanie smogu. Jego przyczyną jest połączenie bardzo niskiej efektywności energetycznej nieocieplonych budynków jednorodzinnych z mało efektywnym spalaniem paliw stałych” – twierdzą autorzy raportu.

W Polsce jest aż 5,5 mln budynków mieszkalnych, z czego 3,6 mln to budynki wybudowane przed 1989 r. „Ich niska efektywność energetyczna znacząco pogłębia zjawisko smogu, a więc to na nich powinny być skoncentrowane wysiłki związane z termomodernizacją” – napisano w raporcie. Jego autorzy wyliczyli, że na pełną termomodernizację wszystkich polskich domów o niskiej efektywności energetycznej potrzeba aż około 200 mld zł. – To ważne, by zrobić pierwszy krok, więc kierunek jest dobry. Program termomodernizacyjny musi mieć maksymalnie proste procedury i jasno opisane korzyści – mówi Konrad Witczak.

Raport „6 Paliwo” przedstawia potencjał termomodernizacji budynków jednorodzinnych w Polsce, zarówno pod kątem redukcji smogu, jak i zmniejszenia kosztów ogrzewania budynków jednorodzinnych i poprawy bezpieczeństwa energetycznego kraju. Pokazuje korzyści termomodernizacji z perspektywy właściciela budynku, gminy i kraju.

Jakie będą korzyści dla gminy? W symulacji przeprowadzonej w raporcie, przeanalizowano sytuację gminy z 1060 budynkami jednorodzinnymi. Zakładając rozkład procentowy budynków reprezentatywny dla Polski, budynków oddanych do użytku przed 1988 rokiem będzie 800. Jeżeli poddane zostaną termomodernizacji, gmina rocznie zaoszczędzi aż 55 675 GJ energii, co da 50 proc. oszczędności energii na cele grzewcze we wszystkich budynkach jednorodzinnych tej gminy.

„Walka ze smogiem wymaga długofalowych działań” – napisano w podsumowaniu raportu. „Każda decyzja o wprowadzeniu nowego programu powinna brać pod uwagę lokalne uwarunkowania rozwojowe i włączać w proces decyzyjny władze samorządowe i społeczności lokalne”.

Pełna treść raportu pod linkiem: http://bit.ly/ROCKWOOL_Raport6Paliwo
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-04-23 10:56:35
junkers: oczywiście, zgadzam się z autorem artykułu! Ogrzewanie domów jednorodzinnych stwarza najwięcej smogu! ale... już nie raz komentowałem te wypowiedzi. Żeby np. zamontować kolektory słoneczne muszę powiedzmy wymienić dach! Łącznie na małym, starym domku to minimum 20 tys. A miasto dołoży mi "łaskawie" tysiąc!! Skąd reszta? z emerytury?!
Albo założyć ogrzewanie gazowe? A kto będzie płacił rachunki za gaz?! Za miesiąc w którym nikt nie mieszkał, nikt nie korzystał z ciepłej wody i nie włączał ogrzewania, i tak muszę zapłacić około 160 złotych! za jakieś "opłaty", taryfy, abonamenty, i inne duperele. Jakoś dawniej tego nie było? za samo paliwo gazowe 20 złotych!
Tak więc pisanie tego rodzaju artykułów to tylko pustosłowie przedwyborcze.
Ludzie bardzo chętnie wcisną przycisk ogrzewania elektrycznego czy włączą gazowy piec, bez brudu, popiołu, sprzątania pieca, itp. Ale nie takim kosztem!
A nasza władza co najwyżej wymyśli "dopłaty najbiedniejszym". Cała reszta ...będzie palić dalej czym się da byle taniej!
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25