facebook RSS # #

21.01.2019 09:57

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-05-14 11:34       aktualizacja: 2018-05-14 12:18       ŚRODOWISKO
  A A A

Stop smog cd. Pełnomocnik rządu ds. programu „Czyste powietrze” uchyla kolejne jego szczegóły

Stop smog cd. Pełnomocnik rządu ds. programu „Czyste powietrze” uchyla kolejne jego szczegóły
Fot. UM Rybnik
W ciągu 2-3 miesięcy rząd ma opracować program dla wielorodzinnych budynków komunalnych, z myślą o ich termomodernizacji i wymianie źródeł ciepła na niskoemisyjne.

Urząd Miasta Rybnika opublikował w piątek obszerną relację ze spotkania prezydenta tego miasta Piotra Kuczery z Piotrem Woźnym, pełnomocnikiem rządu ds. programu „Czyste powietrze”. To spotkanie związane było z tym, że Rybnik nie został uwzględniony w rządowym pilotażowym programie „Stop Smog”, choć należy do 33 polskich polskich miast (według danych Światowej Organizacji Zdrowia) z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Znalazły się na nim jedynie 23 mniejsze miasta (z liczbą mieszkańców poniżej 100 tys. mieszkańców) z tej listy, a dla pozostałych, zgodnie z późniejszymi deklaracjami rządu, mają zostać przygotowane indywidualne programy termomodernizacji. I w tej właśnie sprawie prezydent Rybnika spotkał się pełnomocnikiem rządu ds. programu „Czyste powietrze”.

Podczas spotkania Piotr Woźny wskazywał m.in. na konieczność pogłębiania współpracy między rządem i samorządami oraz zwiększenia skuteczności wydawania środków publicznych ulokowanych w różnych instytucjach na działania antysmogowe. Podkreślał też, że wydanie odpowiednich przepisów to jedno – ale od nich samych nie zmienia się rzeczywistość. „Tę można zmienić na poziomie konkretnych miejscowości”.

– Mamy w Polsce gigantyczną ilość środków publicznych, które są „popakowane” po różnych programach – czy to rządowych czy samorządowych – mówił w Rybniku pełnomocnik rządu. - Trzeba przekierować mechanizmy wydatkowania tych środków. Inicjatywa, by zacząć współpracę z 33 miastami z listy WHO ma na celu doprowadzenie do tego, by te pieniądze były możliwie jak najsensowniej wydawane. Smog to nie jest problem, z którym samorząd może sobie poradzić sam, rząd też samodzielnie tego problemu nie rozwiąże. Tutaj jest potrzebna bardzo bliska współpraca, zejście na poziom konkretnych miejscowości, dzielnica po dzielnicy, ulica po ulicy.

Program dla 23 mniejszych miast z listy WHO ma polegać na tym, by najmniej zamożnym mieszkańców tych miejscowości sfinansować inwestycje polegające na termomodernizacji budynków i wymianie źródeł ciepła na niskoemisyjne. Wg założeń projekt ustawy w tym zakresie powinien być gotowy do końca maja. Program ma być finansowany wspólnie przez rząd, który przekaże 70 proc. środków oraz samorządy – wojewódzkie (20 proc. wkładu finansowego) i gminne (10 proc.).

Według Piotra Woźnego specyfika dużych śląskich miast pokazuje, że jednym z największych ich problemów są wielorodzinne budynki komunalne – bardzo często ogrzewane węglem – i dotychczas pomijane w programach dotacyjnych.

- W ciągu 2-3 najbliższych miesięcy będziemy pracować nad programem dla wielorodzinnych budynków komunalnych, by zbudować dla nich rozwiązania systemowe, które pozwolą na ich termomodernizację i wymianę wysokoemisyjnych źródeł ciepła – zaznaczył pełnomocnik rządu ds. programu „Czyste Powietrze”.

Program dla wielorodzinnych budynków komunalnych ma być też podstawą antysmogowych działań dla Rybnika. Na razie nie ma jednak informacji co do harmonogramu i zakresu wsparcia dla miasta.

– Nie podam konkretnej daty, kiedy powstanie indywidualny program dla Rybnika – powiedział Woźny. - Walka ze smogiem jest procesem. Na razie trzeba domknąć prace nad ustawą, potem podpisać umowy z miastami i sprawić, by pieniądze z funduszu termomodernizacji i remontów zaczęły pracować. Indywidualne programy dla miast powyżej stu tysięcy mieszkańców to kwestia analizy konkretnych potrzeb (…). Konieczne jest zmapowanie budynków wielorodzinnych, zestawienie ich z możliwościami lokalnego przedsiębiorstwa ciepłowniczego i z dostępnymi środkami. Trzeba też sprawdzić, czy w kontekście większych miast można zrobić coś dla czegoś, co w oryginalnie miało być ideą ustawy czyli wsparcie jednorodzinnych budynków osób najmniej zamożnych.

Piotr Kuczera, prezydent Rybnika, zaznaczył, że jest przygotowany do współpracy z rządem i czeka na konkretne propozycje. – Zaproponowaliśmy, aby środki rządowe w 50 proc. pokryły część dotacyjną dla inwestycji w budynkach ZGM i budownictwie jednorodzinnym w oparciu o nasz regulamin dotacyjny – powiedział prezydent. - To by dotyczyło też budownictwa komunalnego.

Rybnik prowadzi wiele inwestycji mających na celu zwiększenie udziału czystej energii cieplnej w budynkach, których miasto jest właścicielem. Z przeprowadzonej w 2017 r. inwentaryzacji sposobów ogrzewania wynika, że na 168 budynków miejskich tylko 26 (15,5 proc.) ma ogrzewanie węglowe. W budynkach z udziałem gminy znajdujących się w zarządzie spółki Hossa na 123 budynki ekologicznie ogrzewanych jest ponad 60 proc. Z kolei w Zakładzie Gospodarki Mieszkaniowej mieszkania z ogrzewaniem węglowym stanowią prawie 65 proc. Z tych danych wynika też, że 80 proc. z ogólnej liczby ponad 17 tysięcy budynków jednorodzinnych ogrzewanych jest węglowo.

– Rybnik ma zdefiniowane problemy i prowadzi walkę ze smogiem na wielu frontach – podsumował Piotr Kuczera. - Czekamy na konkretne rozwiązania rządowe i wsparcie – prawne, systemowe oraz finansowe.

jmk/

Źródło: UM Rybnik
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25