facebook RSS # #

22.03.2019 14:15

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-06-06 13:22       aktualizacja: 2018-06-06 13:40       ŚRODOWISKO
  A A A

Stop odorowi. Do 13 czerwca mieszkańcy Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej mogą podpisać apel do premiera.

Stop odorowi. Do 13 czerwca mieszkańcy Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej mogą podpisać apel do premiera.
Fot. Serwis Zdrowie PAP
Tzw. petycję antyodorową do szefa rządu fizycznie podpisało już 8 tys. osób, a kolejnych 800 poparło ją on-line. To inicjatywa śląskich samorządów.
 
Zbiórkę podpisów zainicjowały pod koniec kwietnia Siemianowice Śląskie; do akcji przyłączyły się też Bytom, Piekary Śląskie, Tychy, Bieruń, Ruda Śląska, Rybnik i Czeladź.

Inicjatorzy akcji apelują o "szybkie" przygotowanie regulacji prawnych, które pozwolą jednostkom samorządu terytorialnego skutecznie walczyć z uciążliwościami zapachowymi będącymi "utrapieniem wielu gmin i miast w Polsce".

"Jednostki samorządu terytorialnego nie zostały wyposażone w odpowiednie narzędzie do przymuszenia przedsiębiorców do zaprzestania uciążliwej działalności" - wskazano w piśmie do premiera.
 
Jak głosi petycja, uciążliwości zapachowe generowane przez zakłady przemysłowe oraz punkty zagospodarowania odpadów, nierzadko są miejscami występowania konfliktów społecznych, a także znacząco ograniczają lub wręcz uniemożliwiają codzienne, normalne funkcjonowanie mieszkańców.

"Nieprzyjemne zapachy emitowane do powietrza negatywnie oddziaływają na zdrowie oraz psychikę mieszkańców co szczególnie dotyczy dzieci oraz osób starszych dotkniętych problemu odoru" - podkreślono w piśmie, dodając, że gminy mają ograniczone możliwości działania, a wręcz można stwierdzić, iż praktycznie nie mogą nic zrobić w wyeliminowaniu tego typu zjawisk.

Rafał Piech, prezydent Siemianowic Śląskich, które koordynują akcję, podkreśla, że "kwestia czystego powietrza i uciążliwości odorowych nie jest problemem o charakterze lokalnym, ale całego regionu, a w przypadku bezpieczeństwa ekologicznego – problemem ogólnopolskim".

Z kolei prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic dodaje, że "samorządy muszą mieć skuteczne narzędzia, aby rozwiązywać te problemy". "Obecne prawo takich narzędzi nam nie daje. Dlatego zachęcam mieszkańców do włączenia się w akcję Siemianowic Śląskich i podpisanie petycji" – zaapelowała w środę Dziedzic.

Jak powiedział PAP rzecznik UM Siemianowice Śląskie Piotr Kochanek podpisy pod petycją zbierane są w miastach metropolii m.in. podczas imprez masowych. Urząd Miasta Ruda Śląska wskazuje natomiast, że rudzianie, którzy chcą wpisać się na listę, mogą zrobić to do 13 czerwca w Biurze Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta.

Po zakończeniu zbierania podpisów apel wraz z podpisami popierających go osób ma zostać przekazany premierowi Mateuszowi Morawieckiemu oraz ministrowi środowiska Henrykowi Kowalczykowi przez delegację samorządowców Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej.

W momencie rozpoczęcia zbierania podpisów pod petycją rzecznik Ministerstwa Środowiska Aleksander Brzózka mówił PAP, że prace nad postulowano ustawą antyodorową trwają. "Zależy nam, aby je zakończyć jak najszybciej, ale również na bardzo dobrym przygotowaniu tego dokumentu. Dlatego nie sposób na razie wskazać precyzyjnie daty zakończenia prac" – powiedział.
 
js/
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25