facebook RSS # #

11.12.2019 14:38

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-07-02 20:16       aktualizacja: 2019-07-02 20:18       ŚRODOWISKO
  A A A

Gminy pomogą. Kowalczyk: już ponad 600 samorządów zgłosiło się do Programu Czyste Powietrze

Gminy pomogą. Kowalczyk: już ponad 600 samorządów zgłosiło się do Programu Czyste Powietrze
Fot. PAP/L.Szymański
Już ponad 600 samorządów zgłosiło się do Programu Czyste Powietrze – poinformował we wtorek minister środowiska Henryk Kowalczyk. Dodał, że resortowi zależy przede wszystkim na zwiększeniu efektywności programu. 

We wtorek w resorcie środowiska odbyła się konferencja prasowa, podczas której minister Henryk Kowalczyk zdementował nieprawdziwe informacje, jakie w ostatnich dniach pojawiły się w mediach na temat programu Czyste Powietrze. Zapewnił, że informacje na temat zagrożenia utraty finansowania programu są nieuzasadnione.

Współpraca z Komisją Europejską

„Resort środowiska jest w stałym kontakcie z Komisją Europejską i Bankiem Światowym.
Odbywają się cykliczne spotkania według wcześniej ustalonego harmonogramu. Najbliższe spotkanie z przedstawicielami KE będzie miało miejsce już w przyszłym tygodniu. Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, odpowiedzialny za wdrażanie funduszy UE dla Polski, będzie wtedy rozmawiał  m.in. o zasadach inwestowania środków w ramach nowej unijnej perspektywy finansowej” – podkreślił minister Kowalczyk.

Dodał, że nieuzasadnione są też doniesienia medialne, że zostały wstrzymane środki unijne na ten cel. „Negocjacje w sprawie nowej perspektywy finansowej UE jeszcze się nie rozpoczęły. Wkrótce ustalimy wraz z przedstawicielami konkretne założenia finansowe” – poinformował Kowalczyk.

Poprawa efektywności

Jak zapewnił minister program wchodzi aktualnie w kolejne fazy modyfikacji, a resortowi zależy przede wszystkim na zwiększeniu jego efektywności. Dlatego też od lipca gminy zostają na zasadzie pilotażu włączone do programu. 

„Do tej pory zgłosiło się ponad 600 samorządów. Zadeklarowaliśmy Komisji Europejskiej, że sieć dystrybucji w ramach programu zostanie poszerzona i właśnie to czynimy” – zaznaczył Kowalczyk.

„Wdrożenie pilotażu przyspieszy znacznie prace w ramach programu Czyste Powietrze, a także pozwoli oszacować koszty obsługi tego programu po stronie samorządów” – dodał minister środowiska.

Gminy zostały włączone w proces weryfikacji i przyjmowania wniosków. Urzędnicy gminni będą pomagali w wypełnianiu wniosków. Przejmą oni również bieżący kontakt z beneficjentami, którzy mogliby składać korekty i uzupełnienia.  Trwają prace analityczne nad możliwością zaangażowania banków komercyjnych w realizację programu.

Ponadto resort środowiska przewiduje szereg uproszczeń we wniosku oraz procedurze jego weryfikacji. Jednym z istotnych będzie domniemanie podpisania umowy przez beneficjenta w momencie składania wniosku. Umowa stanie się wiążąca po decyzji Zarządu WFOŚiGW. Przewidujemy, że do końca roku wpłynie ponad 100 tys. wniosków.

Program Czyste Powietrze w liczbach

Na 28 czerwca liczba złożonych wniosków wynosi prawie 64 tys. na kwotę łączną 1,5 mld zł. Najwięcej wniosków złożono w wojewódzkich funduszach w Katowicach, Krakowie i Warszawie. Dotychczas podjęto niemal 26 tys. uchwał o udzieleniu finansowania. Z kolei wartość podpisanych umów opiewa łącznie na 300 mln zł.

Prace prowadzone są zgodnie z harmonogramem – w żadnym z wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej czas rozpatrzenia prawidłowo wypełnionego wniosku nie przekroczył 90 dni roboczych.

mp/

 
KOMENTARZE: 4 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-07-03 14:41:35
zezol: Tłumaczę na język polski: gminy mają na swój koszt przyjmować i weryfikować wnioski do rządowego programu, którego niewydolne instytucje administracji centralnej nie są w stanie obsłużyć (a grozi nam utrata 35 mld zł). W praktyce oznacza to obciążenie samorządowych pracowników merytorycznych nowymi obowiązkami i odpowiedzialnością. Jeśli wszystko przebiegnie po myśli pana ministra od spożywania bobrów, odtrąbi się sukces i wróci do plucia na "niegospodarne, drogie i złe samorządy". Dziękuję za uwagę... i "współpracę" z rządem
 
2019-07-03 13:36:07
kamyk: "... .a także pozwoli oszacować koszty obsługi tego programu po stronie samorządów” – dodał minister środowiska. Ze zdziwienie przeczytałem powyższe ponieważ w pismach do samorządów Pan minister proponuje zawarcie porozumienie na mocy którego gminy obsługiwały by program cytuję "dobrowolnie i bezpłatnie". Bezpłatnie tzn bez kosztów po stronie państwa. Koszty które muszą ponieść samorządy się przecież nie liczą. Tak jak zawarto już w komentarzach powyżej - problemy będą w małych gminach. Nikt nie zatrudni dodatkowych osób, tylko zwiększy się zakres osobie, która zajmuje się tymi sprawami (bez dodatkowego wynagrodzenia oczywiście). Kiedy to robić. Najlepiej nie wychodzić z urzędu, wystarczy krótka drzemka na klawiaturze komputerze.
Przecież najważniejsze jest by program "wypalił" - by rząd mógł pochwali się efektami programu. Tak na marginesie, progi dochodowe na 1 członka to wzięto chyba z kosmosu, ile osób w Polsce ma dochód poniżej 600 zł ( uwaga mówimy o kwocie brutto.)
 
2019-07-03 10:33:43
Anna: Wprowadzili kolejny program i przeliczyli swoje siły. WfOŚ-ie nie nadążają z przyjmowaniem i weryfikacją wniosków i próbują zepchnąć kolejne zadanie na tych najmniejszych - na gminy. Jestem pracownikiem urzędu gminy i w przypadku przeniesienia programu na szczebel gminy miałabym dodatkowe obowiązki związane z "Czystym powietrzem". Przy moim zakresie obowiązków to byłoby zbyt wiele a naszego samorządu nie stać na zatrudnianie kolejnych pracowników (nawet na część etatu). Niech WFOŚ-ie dotrudnią dodatkowych pracowników do obsługi programu.
 
2019-07-03 07:47:12
svgvdfs: Gminy zostały włączone w proces weryfikacji i przyjmowania wniosków - CO ZA BZDURA!

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25