facebook RSS # #

11.12.2019 14:47

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-07-03 11:56       aktualizacja: 2019-07-03 11:57       ŚRODOWISKO
  A A A

Na pomoc gminom. Minister Kowalczyk: gminy wnioskują o pomoc w związku z suszą

Na pomoc gminom. Minister Kowalczyk: gminy wnioskują o pomoc w związku z suszą
Fot.PAP/M.Bielecki
Gminy z całego kraju zgłaszają się o pomoc w związku z suszą; od 1 lipca ruszył program wsparcia gmin w zaopatrzeniu w wodę - poinformował minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Minister dopytywany, które gminy najmocniej dotknięte są kłopotami z wodą powiedział, że susza dotyka najbardziej środkową Polskę, czyli południową część Wielkopolski, Łódzkie, Kujawsko-Pomorskie, wschodnie Mazowsze, ale podkreślił, że o pomoc w związku z suszą zgłaszają się gminy z "każdego terenu Polski".

"Próbujemy przeciwdziałać skutkom zmian klimatu (...). Uruchamiamy program zaopatrzenia w wodę. To jest program dla gmin, gdzie rzeczywiście nasilają się objawy braku wody" - mówił w środę na antenie Jedynki Polskiego Radia szef resortu środowiska.

Wskazał, że wsparcie ruszyło 1 lipca br. "Poprzez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska uruchomiliśmy programy wsparcia modernizacji ujęć wody, modernizacji stacji uzdatniania wody, po to żeby mieszkańcom zapewnić wodę tam, gdzie z powodu suszy jej brakuje" - podkreślił.

Jak podkreślił, to władze samorządowe, czyli gmina, odpowiadają za zaopatrzenie w wodę, za oczyszczenie ścieków. "To są środki finansowe na tego typu przedsięwzięcia" - wyjaśnił.

Wnioski o dofinansowanie przedsięwzięć w ramach programu pn.: „Ogólnopolski program gospodarki wodno-ściekowej poza granicami aglomeracji ujętych w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych" gminy mogą składać w WFOŚiGW od 1 lipca do końca sierpnia 2019 r.

Program ma na celu poprawę gospodarki wodno-ściekowej, a beneficjentami mogą być JST i ich związki lub podmioty świadczące usługi publiczne w ramach realizacji zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego.

Wsparciem finansowym objęte jest zaopatrzenie w wodę i/lub zagospodarowanie ścieków na obszarach poza aglomeracjami ujętymi w KPOŚK. Finansowaniem objęte są również podłączenia do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej dla gospodarstw domowych (w tym również zarządzanych przez wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie mieszkaniowe), gospodarstw agroturystycznych, obiektów użyteczności publicznej. Nie będą finansowane podłączenia do niezabudowanych nieruchomości oraz budynków, które nie są użytkowane.

Niedopuszczalne jest składanie wniosków dotyczących jedynie zaopatrzenia w wodę.

Wysokość dofinansowania może wynosić do 100 proc. kosztów kwalifikowanych.

Szczegółowe informacje gminy mogą znaleźć w regulaminie naboru wniosków w ramach Ogólnopolskiego programu gospodarki wodno-ściekowej poza granicami aglomeracji ujętych w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych.

Jak podał we wtorek Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, w Polsce utrzymuje się susza rolnicza - występuje ona już w 14 województwach. Według IUNG susza notowana jest we wszystkich monitorowanych uprawach wśród: zbóż jarych, ozimych, krzewów owocowych, truskawek, rzepaku i rzepiku, roślin strączkowych, kukurydzy na ziarno, kukurydzy na kiszonkę, drzew owocowych, warzyw gruntowych, tytoniu, buraka cukrowego, ziemniaka, chmielu.

Na podst.: Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP

js/

 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25