facebook RSS # #

11.12.2019 14:57

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-07-05 11:12       aktualizacja: 2019-07-05 11:14       ŚRODOWISKO
  A A A

List UMP do KE. UMP chce by Program „Czyste Powietrze” przekazać samorządom

List UMP do KE. UMP chce by Program „Czyste Powietrze” przekazać samorządom
Fot.PAP/J.Kaczmarczyk
Unia Metropolii Polskich wystąpiła do Komisji Europejskiej z apelem o przekazanie samorządom realizacji Programu Czyste Powietrze. UMP podkreśliła, że samorząd „wielokrotnie dowodził swojej sprawności w realizacji istotnych i złożonych przedsięwzięć”.

„Dysponujemy doświadczonym zapleczem instytucjonalnym. Przez ostatnie lata wdrażaliśmy m.in. Zintegrowane Inwestycje Terytorialne, które okazały się niekwestionowanym sukcesem. Dzięki współpracy dużych i mniejszych gmin od lat zarządzamy funduszami europejskimi, realizując takie zadania jak termomodernizacja, podłączanie sieci ciepłowniczych czy odnawialne źródła energii. Obecnie władze lokalne jako jedyne są zdolne do wdrożenia sprawnego systemu dystrybucji środków z Programu Czyste Powietrze w gminach i miastach” – argumentuje w liście UMP.

O liście do KE poinformował w Gdańsku prezes UMP, prezydent Białegostoku, Tadeusz Truskolaski. Adresatem pisma jest dyrektor generalny ds. polityki regionalnej i miejskiej Komisji Europejskiej Marc Lamaitre.

Truskolaski nawiązał do informacji medialnych o zerwaniu przez stronę unijną Komitetu Sterującego Programu Czyste Powietrze, z uwagi na ocenę, że realizacja tego programu w Polsce przebiega w sposób niewłaściwy. "Jesteśmy zaniepokojeni tym, że możemy stracić 35 miliardów euro – ta kwota miała być na 10 lat i miała sfinansować wymianę ponad 3,5 miliona pieców tzw. kopciuchów” – powiedział Truskolaski.

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podkreśliła, że czyste powietrze to „przyszłość naszych miast, miasteczek i wsi”. „Z głębokim zaniepokojeniem obserwujemy to, że przez nieudolność urzędników na poziomie centralnym, ministerialnym możemy stracić ok. 35 miliardów euro na bardzo ważny program. Piszemy listy, bo wierzymy, ze ktoś wysłucha tych, którzy kompetentnie wydają do tej pory środki unijne na poprawę jakości życia naszych mieszkańców” – dodała.

W liście do KE Unia Metropolii Polskich podkreśliła, że „wyraża zaniepokojenie zbyt wolnym tempem realizacji Programu +Czyste Powietrze+”. Przypomniała, że według Europejskiej Agencji Środowiska w Polsce co roku umiera z powodu smogu nawet 48 tysięcy osób. „Wymiany pieców wymaga obecnie co najmniej 3,5 miliona gospodarstw. Do tej pory rząd wydał zaledwie 26 tysięcy pozytywnych decyzji o dofinansowaniu. Jeżeli sytuacja się nie zmieni, Polska straci miliardy euro przeznaczone na poprawę jakości powietrza” – napisano w liście.

Minister środowiska Henryk Kowalczyk zapewnił we wtorek, że żadne środki europejskie na program antysmogowy "Czyste powietrze" nie zostały i nie zostaną utracone. Dodał, że do tej pory chętni złożyli 63 tys. wniosków o dofinansowanie m.in. termomodernizacji.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny

woj/
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25