facebook RSS # #

11.12.2019 15:43

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-07-24 13:51       aktualizacja: 2019-07-24 13:53       ŚRODOWISKO
  A A A

Kontrola odpadów. Baza Danych pozwoli śledzić drogę odpadów

Kontrola odpadów. Baza Danych pozwoli śledzić drogę odpadów
Fot.PAP/G.Michałowski
Baza Danych Odpadowych, która zacznie w pełni funkcjonować od 1 stycznia przyszłego roku, pozwoli uszczelnić system gospodarki odpadami w Polce - uważa minister środowiska Henryk Kowalczyk. Wyjaśnił, że pozwoli ona m.in śledzić drogę odpadu od wytworzenia do utylizacji.

Wszyscy którzy wytwarzają odpady, zajmują się ich transportem, przetwarzaniem, utylizacją, a więc i gminy, muszą zarejestrować się w BDO (bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami). Do bazy nie muszą rejestrować się np. mieszkańcy czy rolnicy, którzy gospodarują na mniej niż 75 ha. Warunki, na podstawie których trzeba się zarejestrować, dostępne są na stronie bdo.mos.gov.pl

Kowalczyk poinformował, że na razie w bazie zarejestrowanych jest 130 tys. podmiotów. Przyznał, że to mało, ale po 1 stycznia wszyscy zajmujący się gospodarką odpadową będą musieli znaleźć się w bazie, inaczej nie będą mogli wystawiać dokumentów, przyjmować odpadów.

Minister zwrócił uwagę, że baza pozwoli osiągać unijne wymogi związane z gospodarką odpadową. Przypomniał, że 65 proc. odpadów będziemy musieli poddawać odzyskowi i recyklingowi, do 30 proc.  będzie można przetworzyć w spalarniach, a tylko do 10 proc. będzie można składować.

Kowalczyk dodał, że po zafunkcjonowaniu BDO będzie można myśleć o wprowadzeniu tzw. rozszerzonej odpowiedzialności producentów. Chodzi mi o to, by pokrywali oni koszty zbiórki i recyklingu niektórych odpadów, np. opakowań.

Krystian Szczepański, dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska, który jest odpowiedzialny za wdrożenie BDO zapewnił, że będzie ona w stanie obsłużyć dziennie nawet kilkaset tysięcy użytkowników. Serwerom ma towarzyszyć chmura, z której będzie można pobierać odpowiednie informacje.

Do września br. gotowy ma być moduł ewidencji odpadów, który będzie testowany z użytkownikami bazy. Od listopada gotowy ma być też elektroniczny wniosek rejestracyjny. Obecnie trzeba to pobrać, wypełnić i przesłać do marszałka województwa. W grudniu dostępny ma być moduł sprawozdawczości.

Od października ruszą szkolenia osób, które mają korzystać z BDO. Mają się one odbyć we wszystkich miastach wojewódzkich, a także przez internet.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny

woj/
 
KOMENTARZE: 2 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-07-28 23:35:20
JakoTako: Czy może napiszecie w końcu, kto będzie kontrolował prywatne spółki jakie rzeczywiście ilości śmieci wywożą z terenu gmin. Obecnie firmy robią co chcą, ważą ile chcą i naliczają ile chcą. Kto ma RIPOK ten rządzi, ten ustawia rynek i ceny. Przetargi z rozliczeniem ryczałtowym czy kosztorysowym to czysta fikcja, firmy dawno między sobą podzieliły rynek i do przetargu podchodzą dwie firmy. Zero rywalizacji, jest drogo a będzie jeszcze drożej. Rząd raczej nie widzi problemu, tylko zmieniane są ustawy - a zmiany te powiedzmy sobie szczerze nie prowadzą do niczego. Najpierw posłowie a potem senatorowie debatują nad odpadami selektywnie zbieranymi i zmieszanymi,a nie jest przecież wielką tajemnicą, że w konsekwencji wszystkie te odpady i tak lądują na jednym wysypisku. Ustawowe poziomy recyklingu uzyskujemy głównie na papierze, a teraz (śmieszne) będziemy śledzić drogę odpadów. Nawet nie potrafiliśmy wyśledzić czyje odpady płonęły.
 
2019-07-27 11:08:59
Whistleblower: „nasze problemy w gospodarce odpadami biorą się z tego, że przed laty podjęto polityczną decyzję o tym, że inaczej jak to jest w Unii Europejskiej z zasadą in house – w Polsce odpadami będą zajmować się prywatne spółki których misją nie jest wykonywanie zadań publicznych - a dążenie do maksymalizacji zysków”… Tak powiedziała 26 lipca w Radiu 24 Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej... Skoro nawet samorząd gospodarczy szczebla krajowego już o tym mówi głośno – to zamiast ględzić o śmieciach pod specjalnym nadzorem – dla dobra ochrony środowiska i dla wypełnienia międzynarodowych zobowiązań - trzeba żądać wyznaczenia mapy drogowej i harmonogramu dojścia do do unijnej normalności w odpadach wyznaczanej przez in house… Jeśli komuś nie podoba się to, że odpadami powinny zajmować municypalne firmy non profit tak jak to jest w innych krajach UE - to niech startuje w przetargach w innych krajach...

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25