facebook RSS # #

23.09.2019 20:54

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-08-29 11:14       aktualizacja: 2019-08-29 11:31       ŚRODOWISKO
  A A A

Ścieki w Wiśle. Prezydent Płocka: monitorujemy i badamy wodę

Ścieki w Wiśle. Prezydent Płocka: monitorujemy i badamy wodę
Fot.PAP/T.Gzell
Sytuacja związana z jakością wody pobieranej m.in. z Wisły jest cały czas monitorowana, w tym przez Wodociągi Płockie. Z wody, która jest badana, można korzystać - powiedział prezydent Płocka Andrzej Nowakowski, odnosząc się do podjętych działań po awarii kolektorów ścieków w Warszawie.

We wtorek doszło do awarii jednego z kolektorów przesyłającego ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka". Nieczystości wówczas skierowano do drugiego z kolektorów, który jednak w środę przestał funkcjonować. Wskutek awarii zarząd MPWiK podjął decyzję o kontrolowanym zrzucie nieczystości do Wisły - do rzeki trafia 3 tys. litrów nieczystości na sekundę.

"Najważniejsza informacja jest taka, że sytuacja w tym momencie jest stabilna i cały czas monitorowana przez Wodociągi Płockie przy współpracy ze wszystkimi odpowiedzialnymi służbami" – powiedział Nowakowski podczas czwartkowej konferencji prasowej.

Prezydent Płocka zapewnił, że z wody, która dociera do mieszkańców miasta można obecnie korzystać. "Można korzystać z wody do celów spożywczych" – oświadczył.

Nowakowski przypomniał jednocześnie, że Płock korzysta z wody czerpanej zarówno z Wisły - 60 proc., jak i ze studni głębinowych – 40 proc. Dodał, że służby miejskie i Wodociągi Płockie są przygotowane na sytuację, gdyby okazało się, że ścieki spływające Wisłą od strony Warszawy pogorszyły w Płocku jakość wody czerpanej z rzeki.

"Scenariusze są dwa. Albo będziemy uzdatniać tę wodę, wykorzystując doświadczenia z lat wcześniejszych, wiedzę, nowoczesne technologie, które mamy – to kwestia ozonowania, koagulantów, albo drugi scenariusz, w którym zwiększamy ilość wody ze studni głębinowych w sytuacji, gdyby z jakichś powodów, których dzisiaj nie znamy, okazało się, że nie jesteśmy w stanie jej uzdatnić" – wyjaśnił Nowakowski.

Przyznał zarazem, że najbardziej prawdopodobny scenariusz, to zwiększenie ozonowania wody i koagulantów. Dodał, iż w przypadku konieczności zwiększenia poboru wody ze studni głębinowych – prawdopodobnie byłoby to do poziomu ok. 70 proc. - ciśnienie wody w instalacjach, w tym w kranach płockich gospodarstw domowych, byłoby niższe.

W ocenie prezydenta Płocka obecna sytuacja przypomina okres przed 2012 r., gdy nie działała jeszcze stołeczna oczyszczalnia "Czajka".

"Te ścieki wówczas były mniej więcej z połowy Warszawy zrzucane do Wisły i każdy samorząd, który czerpał wodę z rzeki, nie tylko my, jako Płock, musiał sobie z tym radzić. Radziliśmy sobie z tym. Nikt nie ogłaszał wówczas stanu klęski żywiołowej. Po prostu wodę trzeba było uzdatniać, wykorzystując wszelkie możliwe technologie. Tak samo planujemy robić to w tym momencie" – powiedział Nowakowski.

"Będziemy badali wodę surową dwa razy dziennie, o godzinie 7. i o godzinie 19. Wyniki tych badań będą znane po trzech godzinach od czasu pobrania próbki. Zwiększamy też liczbę badań wody pitnej na naszej stacji uzdatniania wody do dwóch razy dziennie i pięciu punktów na terenie miasta" – wyjaśnił prezes Wodociągów Płockich Andrzej Wiśniewski.

W jego ocenie, ścieki przemieszczające się obecnie Wisłą, dotrą do Płocka prawdopodobnie w piątek wieczorem.

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska podał w środę po południu, że zagrożenie po awarii w oczyszczalni ścieków "Czajka" może trwać około miesiąca. Zalecił jednocześnie wdrożenie działań kryzysowych przez podmioty eksploatujące ujęcia wody z Wisły. Przed zanieczyszczeniem ostrzegł także wędkarzy i rolników.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzegło osoby przebywające na terenie powiatów: warszawski zachodni, legionowski, nowodworski, płocki, sochaczewski i płoński, by unikały kąpieli i sportów wodnych, nie piły i nie używały do mycia wody z rzeki.

"Czajka" położona jest w północno-wschodniej części Warszawy i zajmuje 52,7 ha. Oprócz ścieków komunalnych z prawobrzeżnej i lewobrzeżnej części stolicy, do oczyszczalni tej dopływają także nieczystości z gmin ościennych: Legionowa, Zielonki i Marek oraz osady powstałe przy uzdatnianiu wody w Zakładzie Wodociągu Północnego w Wieliszewie.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny

woj/
 
KOMENTARZE: 3 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-09-02 09:32:09
obywatel: Pojawia się pytanie dlaczego nie wybudowano 2 oczyszczalni w Warszawie - na prawym i na lewym brzegu Wisły? Warszawa jest tak dużym miastem, że byłoby ekonomicznie uzasadnione posiadanie 2 instalacji tego typu. Ale to przestroga dla wszystkich W/B/P - powinni zacząć inwestować na poważnie w infrastrukturę krytyczną wod-kan, a zaprzestać inwestycji w aquaparki i inne zbędne a kosztowne w utrzymaniu obiekty. Wody jest coraz mniej, a nieudolne decyzje doprowadzają do jej zanieczyszczenia.
 
2019-08-30 14:26:17
He he he: Warszawiaki sikajom, Płocczaki majom to pić, a oba prezydynty zadowolone - toć to chore.
 
2019-08-30 07:43:15
gośc: Hasło Polacy nic się nie stało. I znowu głupie gadki polityczne. Dlaczego nowa oczyszczalnia ma awarię i jak to najszybciej naprawić. Tego od Prezydenta Warszawy nie usłyszałem.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25