facebook RSS # #

21.01.2020 19:58

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-09-17 10:35       aktualizacja: 2019-09-17 10:50       ŚRODOWISKO
  A A A

Ewidencja i GOZ. NFOŚiGW zapowiada: elektroniczna ewidencja odpadów i rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym

Ewidencja i GOZ. NFOŚiGW zapowiada: elektroniczna ewidencja odpadów i rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym
Fot. NFOŚiGW
„Przez 30 lat istnienia przeznaczyliśmy 4 miliardy złotych na dofinansowanie zadań związanych z szeroko pojętą gospodarką odpadami” - poinformował Dominik Bąk, zastępca prezesa Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

„Ewidencja odpadowa, która ma obowiązywać od początku 2020 roku, jest istotnym elementem działalności inwentaryzacyjnej, sprawozdawczej i kontrolnej zrównoważonej gospodarki odpadami. Wspieramy inicjatywę, z którą wyszło Ministerstwo Środowiska" - powiedział wiceprezes Bąk. Dodał, że fundusz finansuje resortowy projekt "Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami", realizowany zgodnie z zapisami ustawy o odpadach.

Zbieraniem odpadów zajmuje się w Polsce niemal 8 tysięcy podmiotów. 6,5 tysiąca posiada zezwolenie na ich przetwarzanie. Zgodnie z nowymi założeniami, firmy muszą dostosować swoje pozwolenia do wymogów tzw. pakietu odpadowego.

W najbliższym czasie branżę gospodarki odpadami czeka wiele wyzwań. W Sejmie trwają prace nad ustawami nowelizującymi akty dotyczące postępowania z odpadami oraz wymogi dostosowania instalacji przetwarzania odpadów do nowych systemów BAT (standard służący określaniu wielkości emisji zanieczyszczeń dla większych zakładów przemysłowych w Unii Europejskiej - red.).

Do 5 września 2019 roku wyżej wymienione podmioty mają czas na złożenie kompletnych wniosków o zmianę posiadanych decyzji odpadowych. Przyjęta w ubiegłym roku zmiana ustawy o odpadach wprowadziła szereg przepisów, których celem jest m.in. zapobieganie pożarom składowisk.

„Liczymy na to, że modyfikacja prawa w tym względzie wyeliminuje istniejące, czasami rażące nieprawidłowości. Z takimi właśnie mamy do czynienia w ostatnich latach” - poinformował Dominik Bąk.

Tematyka odpadów, ich zagospodarowania, systemów recyklingu i wymogów, jakie stoją przed właścicielami instalacji odpadowych, będzie jednym z punktów programu zbliżających się 31. Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POL-ECO SYSTEM.

Wiceprezes funduszu podkreślił, że poznańskie targi będą także pretekstem do podsumowania działalności istniejącego od 30 lat NFOŚiGW.

„Obecnie wdrażamy w życie dwie perspektywy z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dotyczą one m.in. budowy instalacji termicznego przetwarzania odpadów komunalnych" - wyjasnił Dominik Bąk. "Przeznaczyliśmy na to 4 mld zł. W tym 1,5 miliarda z funduszy europejskich i 1 mld ze środków krajowych na instalację termicznego przetwarzania odpadów komunalnych” - dodał.

Mówiąc o planach instytucji na najbliższe lata Bąk zaznaczył, że fundusz poważnie myśli o wspieraniu projektów dotyczących gospodarki o obiegu zamkniętym. "Opiera się ona na racjonalnym wykorzystaniu zasobów oraz ograniczeniu negatywnego oddziaływania na środowisko wytwarzanych produktów. To trend, który chcielibyśmy rozwijać” - wskazał.

Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska POL-ECO SYSTEM odbędą się między 9 a 11 października 2019 roku w Poznaniu. Będą doskonałym miejscem do dyskusji i wymiany poglądów na tematy najbardziej nurtujące sektor gospodarki odpadami. Patronat honorowy nad targami sprawuje minister środowiska Henryk Kowalczyk oraz prezes Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Piotr Woźny.

Źródło: Centrum Prasowe PAP

mp/
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-09-19 17:25:27
Iza: "Do 5 września 2019 roku wyżej wymienione podmioty mają czas na złożenie kompletnych wniosków o zmianę posiadanych decyzji odpadowych."
Kiedy był pisany powyższy artykuł? Jak można publikować bez znajomości tematu?

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25