facebook RSS # #

16.10.2019 06:36

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-09-24 14:10       aktualizacja: 2019-09-24 19:41       ŚRODOWISKO
  A A A

Nowy plan. Pod dnem Wisły w stolicy ma powstać dodatkowa nitka przesyłająca ścieki

Nowy plan. Pod dnem Wisły w stolicy ma powstać dodatkowa nitka przesyłająca ścieki
Fot.PAP/L.Szymański
Podjąłem decyzję, że pod dnem Wisły zostanie wybudowana dodatkowa nitka przesyłająca ścieki - poinformował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Rozwiązanie jest następstwem awarii kolektorów przesyłających ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do znajdującej się na prawym brzegu oczyszczalni "Czajka", która miała miejsce pod koniec sierpnia. MPWiK podjęło wtedy decyzję o zrzucie nieczystości do Wisły. W reakcji premier Mateusz Morawiecki zlecił budowę alternatywnego systemu przesyłowego.

Teraz oprócz budowy dodatkowej nitki pod dnem Wisły miasto zdecydowało o wymianie uszkodzonego odcinka na stalową rurę, co ma zostać zrealizowane w ciągu dwóch miesięcy. "W toku wszystkich analiz - ponieważ zdjęliśmy cały ten beton z rurociągu właściwego - okazało się, że te uszkodzenia główne, które stały się przyczyną awarii, one powstały na odcinku stumetrowym tego rurociągu i w związku z tym ten odcinek zostanie wymieniony na stalową rurę, i będą mogły popłynąć te ścieki właśnie w tunelu, dzięki naprawie tego rurociągu" - powiedział prezydent Trzaskowski na wtorkowej konferencji prasowej.

Proponowane przez Trzaskowskiego rozwiązanie "ma być rozwiązaniem tymczasowym pomiędzy przełączeniem się z tego rurociągu, który biegnie po moście pontonowym, i ostateczną naprawą kolektorów".

Miasto rozważało kilka scenariuszy w związku z tym, że zgodnie z deklaracją alternatywny rurociąg zbudowany z inicjatywy rządu na Wiśle ma działać przez dwa miesiące. Jak zaznaczył prezydent stolicy, ostateczna naprawa rurociągu właściwego potrwa dłużej.

Trzaskowski poinformował, że podjął decyzję o wybudowaniu dodatkowej nitki pod dnem Wisły. Jego zdaniem zdecydowano się na wariant najmniej uciążliwy dla mieszkańców. Inną rozważaną możliwością było położenie rurociągu na Moście im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Jak wyjaśnił prezydent stolicy, dodatkowa nitka nie znajdzie się w tunelu z kolektorami, lecz zostanie ułożona pod dnem Wisły poprzez tzw. przecisk. "Po to, żeby te dwa przesyły działały niezależnie" - wskazał.

Celem budowy jest także możliwość przełączenia ścieków na nitkę zapasową, jeśli okaże się, że będą potrzebne dalsze naprawy. "Ta nitka zostanie tam, ponieważ chcemy mieć pewność, że będzie dodatkowe rozwiązanie awaryjne, gdyby, nie daj Boże, w przyszłości dochodziło do jakichkolwiek problemów" - podkreślił.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25