facebook RSS # #

16.02.2020 16:29

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-12-30 13:38       aktualizacja: 2019-12-30 13:39       ŚRODOWISKO
  A A A

A kopciuchy trują. Raport PAS: bardzo powolne tempo wymiany kotłów na węgiel

A kopciuchy trują. Raport PAS: bardzo powolne tempo wymiany kotłów na węgiel
Fot.PAP/S.Rozpędzik
Obecne tempo wymiany "kopciuchów" w Łodzi wskazuje, że w tym mieście proces wymiany palenisk węglowych skończy się za 120 lat - wylicza Polski Alarm Smogowy. Organizacja zapytała najbardziej zanieczyszczone miejscowości w Polsce oraz miasta wojewódzkie o tempo likwidacji starych kotłów na węgiel i drewno w ramach lokalnych programów dotacyjnych.

Odpowiedzi nie pozostawiają złudzeń: jeśli obecne, bardzo powolne, tempo wymiany nie przyspieszy, to wymiana „kopciuchów” zakończy się za kilkadziesiąt lat - alarmuje PAS.

Spośród miast wojewódzkich w latach 2016-2018 najwięcej kotłów na węgiel i drewno wymieniono w Krakowie – ponad 14 tys., na drugim miejscu znalazł się Wrocław z 5 tys. pieców, a na trzecim Łódź z zaledwie 2,5 tys. wymienionych palenisk na węgiel i drewno, z szacowanych 100 tys. Najmniej „kopciuchów” wymieniono w Zielonej Górze – 75, Olsztynie – 69 i w Białymstoku – zaledwie 25. W ostatnich trzech latach w Krakowie i Wrocławiu wymieniono więcej kotłów niż we wszystkich pozostałych miastach wojewódzkich. Również w Warszawie wymiana „kopciuchów” idzie bardzo powoli, w analizowanych trzech latach wymieniono jedynie 750 palenisk z szacowanych 20 tys.

Także w miastach z listy WHO, zestawu miejscowości o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w całej Unii Europejskiej, likwidacja kotłów idzie bardzo powoli. Spośród miejscowości poniżej 100 tys. mieszkańców najlepiej radzi sobie Sucha Beskidzka (753 zlikwidowane paleniska węglowe), natomiast w Jarosławiu, Myszkowie i Wągrowcu nie wymieniono ani jednego „kopciucha”. Wiele miejscowości nawet nie wie ile kotłów pozostało do wymiany, ponieważ nie przeprowadziło inwentaryzacji źródeł grzewczych - zwraca uwagę Polski Alarm Smogowy.

Według PAS rządowy program Czyste Powietrze, który miał wspierać wymianę źródeł ciepła i termomodernizację domów jednorodzinnych, wciąż nie funkcjonuje jak należy i potrzebna jest jego reforma. Skomplikowane procedury oraz niewydolna sieć obsługi beneficjentów powodują, że ludzie miesiącami oczekują na rozpatrzenie wniosków w wojewódzkich funduszach ochrony środowiska, które odpowiadają za przyznawanie dotacji. Jednocześnie wiele samorządów uznaje, że uruchomienie centralnego programu zwolniło je z obowiązku uczestniczenia w procesie likwidacji „kopciuchów”.

Tymczasem podstawowym warunkiem powodzenia programu Czyste Powietrze jest bliska współpraca pomiędzy gminami a rządem. To właśnie gminy, które są znacznie bliżej beneficjentów niż NFOŚiGW powinny uruchamiać punkty obsługi beneficjentów i zachęcać ludzi do wymiany „kopciuchów”, edukując i informując, że tego typu ogrzewanie będzie nielegalne po wejściu w życie uchwał antysmogowych, np. w Małopolsce już w 2023 roku. Uchwały antysmogowe zakazujące użytkowania „kopciuchów” w ciągu kilku lat zostały przyjęte już w 11 województwach.

PAS zwraca tez uwagę na brak programów przeznaczonych dla budynków wielorodzinnych. Choć nowelizowana obecnie ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów przewiduje takie wsparcie to będzie ono ograniczone jedynie do budynków komunalnych. Często jednak paleniska węglowe wykorzystywane są w kamienicach będących albo w rękach prywatnych, albo też w będących współwłasnością gminy i osób prywatnych. Zaproponowana ustawa praktycznie wyklucza możliwość dotowania likwidacji palenisk węglowych w takich przypadkach.

woj/
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2020-01-03 10:48:41
j: a czego się spodziewać po programie "czyste powietrze" które pomoca dla biedniejszych jest tylko z nazwy, a korzystają na nim właściciele firm którzy wszystko wrzucają w "koszty firmy" i wykazują dochody kwalifikujace się na 90% dotacji a w realu posiadający domy jak pałace. Po drugie formalności tego programu to jest śmieszna rzecz. Super wniosek prosty przejrzysty z programu STOP SMOG z którym zwykły Kowalski dawał radę zamieniono na wniosek z regulaminem z którym nawet pracownicy WFOŚIGW mają problemy. I czemu się dziwić że tak to wygląda?? Poza tym jaki sens wymianiać piece węglowe na inne węglowe??? kopcą mniej?
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25