facebook RSS # #

19.02.2020 09:09

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-08-01 11:27       aktualizacja: 2018-08-01 14:32       URZĘDNIK
  A A A

Dla cudzoziemców. W Gdańsku rusza samorządowy Punkt Pomocy Cudzoziemcom, adresowany głównie do Ukraińców

Dla cudzoziemców. W Gdańsku rusza samorządowy Punkt Pomocy Cudzoziemcom, adresowany głównie do Ukraińców
Fot. Gdański Urząd Pracy
Przy Gdańskim Urzędzie Pracy od 1 sierpnia br. działa Punkt Pomocy Cudzoziemcom, adresowany głównie do Ukraińców. Pracownicy Punktu wesprą cudzoziemców m.in. w poszukiwaniu pracy, pomogą w legalizacji pobytu oraz przekażą dane dotyczące bazy noclegowej w Gdańsku.

Jak poinformowała Olimpia Schneider z Biura Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta gdańskiego urzędu miejskiego, porady udzielane są od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 15.00 , w siedzibie urzędu pracy.

Punkt Pomocy Cudzoziemcom powstał z inicjatywy Gdańskiego Urzędu Pracy, którego pracownicy zauważyli, że do Gdańska w poszukiwaniu nowego zatrudnienia przyjeżdża coraz więcej cudzoziemców.

Jak czytamy na stronach internetowych GUP, „w samym tylko Trójmieście może pracować już nawet kilkadziesiąt tysięcy obcokrajowców, w przeważającej większości obywateli Ukrainy”. Nie wszyscy jednak od razu po przyjeździe do Polski znajdują nowego pracodawcę. Czasem pojawiają się także inne trudności związane m.in. z legalizacja pobytu, nauką języka polskiego czy znalezieniem pierwszego noclegu.

W siedzibie Punktu Pomocy Cudzoziemcom przy ul. 3 Maja 9 w Gdańsku pracować będą doświadczeni rosyjsko- i ukraińskojęzyczni eksperci, którzy podpowiedzą, gdzie oraz w jaki sposób zalegalizować swój pobyt w Polsce oraz przedstawią ofertę zatrudnienia w Trójmieście. Będą służyli również wsparciem w zakresie tłumaczenia na język polski dokumentów aplikacyjnych oraz wyjaśnią zasady związane z zatrudnianiem na podstawie ruchu bezwizowego, a także przyjmowaniem do pracy studentów bądź posiadaczy Karty Polaka.

Oprócz kwestii związanych z poszukiwaniem pracy gdańscy urzędnicy chcą oferować cudzoziemcom także inne wsparcie.

- Do korzystania z punktu zachęcamy wszystkich obcokrajowców, również tych, którym choć udało się znaleźć pracę, to jednak mierzyć się muszą z innymi problemami - mówi Sylwia Dymnicka-Iwaniuk, kierownik Działu Zatrudnienia Cudzoziemców Gdańskiego Urzędu Pracy. – Chcemy udostępniać informację m.in. o niedrogich i sprawdzonych noclegach, dostępnych kursach nauki języka polskiego czy zasadach korzystania z opieki zdrowotnej przez imigrantów – dodała.

O usługach nowego punktu informować będą m.in. specjalne ulotki w języku ukraińskim.Punkt Pomocy Cudzoziemcom udzielać będzie także podstawowych informacji z zakresu prawa pracy, zakładania działalności gospodarczej, a także pomoże nawiązać kontakt ze specjalistycznymi instytucjami i organizacjami statutowo zajmującymi się wspieraniem imigrantów. W tym celu Gdański Urząd Pracy porozumiał się z m.in. z Konsulatem Ukrainy w Gdańsku, Związkiem Ukraińców w Polsce, Centrum Wsparcia Imigrantek i Imigrantów, Fundacją Crossroads-Zatoka Gdańska, Pomorską Izbą Rzemieślniczą, Pracodawcami Pomorza, Towarzystwem Pomocy Św. Brata Alberta oraz gdańskimi parafiami - prawosławną i grekokatolicką.

amk/
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25