facebook RSS # #

18.02.2020 10:28

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-08-14 14:35       aktualizacja: 2019-08-14 15:05       URZĘDNIK
  A A A

Zarzuty za konar. Były dyrektor i dwie urzędniczki Zarządu Zieleni m.st. Warszawy usłyszały zarzuty ws. śmierci dziecka

Zarzuty za konar. Były dyrektor i dwie urzędniczki Zarządu Zieleni m.st. Warszawy usłyszały zarzuty ws. śmierci dziecka
Fot. PAP/J. Kaczmarczyk
Były dyrektor oraz dwie urzędniczki Zarządu Zieleni m.st. Warszawy usłyszały zarzuty ws. śmierci półrocznej Lilianny. Na dziewczynkę i jej rodziców, w sierpniu zeszłego roku, spadł w Parku Praskim konar drzewa. Niemowlę zmarło w szpitalu.

Do tragedii doszło 20 sierpnia 2018 roku. Jak informowały media, tego dnia rodzina poszła na spacer do Parku Praskiego. W pewnym momencie rodzice z 6-miesięczną Lilianną w wózku zatrzymali się, aby odpocząć. Gdy usiedli na ławce runął na nich potężny konar klonu, który ich przygniótł. Dziewczynka i jej matka zostały w ciężkim stanie przewiezione do szpitala. Po tygodniu dziecko zmarło. Do szpitala trafił też ojciec dziewczynki.

Jak poinformował PAP rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej Warszawa - Praga prokurator Marcin Saduś, zarzuty w tej sprawie usłyszały trzy osoby - dwie ówczesne pracowniczki Zarządu Zieleni m.st. Warszawy oraz były dyrektor - Marek P. Kobiety były zatrudnione na stanowisku głównego specjalisty oraz starszego specjalisty ds. ogrodnictwa w zespole ogrodniczym Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

"Usłyszały zarzut nieumyślnego niedopełnienia obowiązków służbowych, nieumyślnego spowodowania śmierci półrocznej dziewczynki oraz spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu jej matki, a także spowodowania obrażeń, skutkujących rozstrojem zdrowia powyżej siedmiu dni ojca tegoż dziecka" - przekazał prokurator Marcin Saduś.

Dodał, że niedopełnienie obowiązków polegało na braku właściwego nadzoru nad powierzonym terenem Parku Praskiego, poprzez brak zlecenia prac pielęgnacyjnych lub zakwalifikowanie do wycinki drzewa, które runęło na rodzinę. "Chodzi tu o ten konkretny klon pospolity, zainfekowany pasożytem żagwi łuskowatej" - powiedział prokurator Marcin Saduś.

Zaniedbania miały miejsce od października 2017 roku do 20 sierpnia 2018 roku. "Wskutek tych zaniedbań doszło do zdarzenia polegającego na powaleniu tego drzewa" - zaznaczył rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej Warszawa - Praga.

Z kolei byłemu dyrektorowi Zarządu Zieleni m.st. Warszawy - Markowi P. prokuratura zarzuciła umyślnie niedopełnienie obowiązków służbowych, polegających na nienależytej organizacji i podziale zadań pracowników, na nie wdrożeniu jednolitych standardów utrzymania i oceny drzewostanu, a także na niewłaściwym nadzorze w tym zakresie.

Urzędniczki nie przyznały się do winy i odmówiły składania wyjaśnień. Marek P. również nie przyznał się winy. "Złożył wyjaśnienia, z których wynika, ze nadzór był sprawowany w sposób prawidłowy" - poinformował prokurator Marcin Saduś.

Urzędniczkom grozi do 5 lat więzienia, a byłemu dyrektorowi do 3 lat więzienia.

Jako pierwszy o postawieniu zarzutów urzędnikom poinformował portal tvnwarszawa.pl.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
TAGI: URZĘDNIK
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-08-30 08:34:23
Marlena K.: Nie jestem w stanie sobie wyobrazić ich cierpienia, ale jestem matką i jedynej rzeczy na świecie jakiej się boję, to właśnie strata moich słodkich skarbów. Z całego serca współczuje rodzicom tego malutkiego aniołka :(

ANKIETA

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25