facebook RSS # #

19.02.2020 11:12

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-11-05 15:31       aktualizacja: 2019-11-05 13:31       URZĘDNIK
  A A A

Zatrzymać kadry. Szefernaker: poziom zatrudnienia i wynagrodzenia w urzędzie wynikają z kondycji finansowej JST

Zatrzymać kadry. Szefernaker: poziom zatrudnienia i wynagrodzenia w urzędzie wynikają z kondycji finansowej JST
Fot. PAP/T.Waszczuk
Poziom zatrudnienia i wynagrodzenia w danym urzędzie JST wynikają z kondycji finansowej samorządu – ocenił wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker w odpowiedzi na poselską interpelację. Jego zdaniem pracodawca w regulaminie wynagradzania może określić dodatkowe, szczegółowe warunki wynagradzania, w tym m.in. dodatki, premie czy nagrody.

Na początku października do MSWiA trafiła interpelacja poseł Marty Kubiak, w której zwróciła uwagę na coraz większy problem samorządów z rekrutacją specjalistów. Zdaniem parlamentarzystki wynika on głównie z niskich wynagrodzeń oraz z zbyt wysokich wymagań stawianych kandydatom. (Pisaliśmy o tym: Mało specjalistów. Poseł: niskie płace przyczyną braku specjalistów w samorządach)

W odpowiedzi wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker podkreślił, że problematykę zatrudniania i wynagradzania pracowników samorządowych regulują przepisy, które pozostają w kompetencji Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, a więc są poza właściwością MSWiA.

Wiceminister odniósł się jednak do kwestii wysokich wymogów stawianych kandydatom do pracy w administracji samorządowej. Jego zdaniem w tym zakresie przepisy pozwalają pracodawcy samorządowemu na daleko idącą swobodę w ustalaniu tych wymagań.

Wiceminister przytoczył tu art. 13 ust. 2 pkt 3 ustawy o pracownikach samorządowych, zgodnie z którym  w ogłoszeniu o naborze na wolne stanowisko urzędnicze powinny zostać określone wymagania związane z tym stanowiskiem, zgodnie z opisem danego stanowiska i wskazaniem, które z nich są niezbędne, a które dodatkowe.

Jednocześnie Szefernaker zaznaczył, że to pracodawca samorządowy decyduje o polityce zatrudnienia w danej jednostce samorządowej. „Stąd też, poziom zatrudnienia oraz wynagrodzenia wynikają z kondycji finansowej danej jednostki samorządowej, a także prowadzonej przez nią polityki zatrudnienia” - dodał.

Wiceszef MSWiA przypomniał także, że pracodawca kształtuje wynagrodzenie pracowników samorządowych, dla których podstawę zatrudnienia stanowi umowa o pracę, na gruncie regulaminu wynagradzania (art. 39 ustawy o pracownikach samorządowych), który jest obligatoryjny. Jak wyjaśnił, „wynika to przede wszystkim z chęci zwiększania przez ustawodawcę samodzielności pracodawcy samorządowego i zdecentralizowania systemu płacowego poprzez przeniesienie części regulacji z poziomu ustawy i rozporządzeń wykonawczych do regulaminu uwzględniającego specyfikę urzędu, jego wielkość, liczbę pracowników i charakter wykonywanych zadań”. 

Szefernaker wskazał jednocześnie, że pracodawca w regulaminie wynagradzania może określić dodatkowe, szczegółowe warunki wynagradzania, w tym m.in. dodatki, premie czy nagrody.

mp/

TAGI: KADRY , URZĘDNIK
 
KOMENTARZE: 12 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-11-11 15:35:30
sam: Pracownikami gminy są nauczyciele i urzędnicy więc ich stawka powinna być jednakowa. Odpis fundusz socjalny również jednakowy. Jeżeli nauczyciel ma 14 pensję w styczniu i 15 pensję w sierpniu, tak samo powinien mieć urzędnik.Wszystkich pracowników zarobki powinny być jawne wtedy okazałoby się komu włodarze płacą najlepiej.
 
2019-11-08 07:52:12
Janusz: Panie Kacprze,
u mnie w urzędzie nowy wójt zwolnił sekretarza po 2 tygodniach współpracy, powód - brak zaufania. Potem 2 lata sprawy w sądzie, przegrana urzędu i odszkodowanie - 3 krotność pensji. Wójt nie płacił ze swoich, więc miał to gdzieś. Zwolnić można każdego - kwestia tylko ceny.
 
2019-11-06 22:50:02
Kacper: Jestem skarbnikiem i moja pensja jest ustalona z góry ile mi wolno zarobić. Niestety nagród nie dostaje premii tez , a odpowiedzialność za podpisanie dokumentów mam pełna i jeszcze muszę pilnować burmistrza czy niektórzy wójtów , bo ci to niestety ( oczywiście nie wszyscy) czasami nie wiedza co podpisują , nie mówiąc o merytoryczny tych ludzi. Za nimi są sekretarze którzy często więcej bałaganu robią w urzędzie niż to jest potrzebne , wiedza tez z tym różnie. Ale sekretarz ma przynajmniej umowę o prace i tak szybko się go z urzędu pozbyć nie można, natomiast skarbnik nadal ma stosunek pracy z powołania i w każdej chwili można z nim zrobić co się chce , to tak straciłem z dnia na dzień zaufanie i won , rada przyklepie. Nikt nie wie jakie mamy problemy jakie musimy rozwiązać licząc tylko na siebie bo poziom merytoryczny reszty pozostawia wiele do życzenia. Ale tylko się widzi ze dużo zarabiamy. A może ktoś mi powie ile to jest dużo. ?
 
2019-11-06 22:08:28
Iqman: nie wiem w jakiej rzeczywistości żyją w ministerstwie, ale jeśli zastępca wójta ma wynagrodzenie zasadnicze maksymalne ustalone na poziomie 3800 zł brutto to jakiś absurd. jak utrzymać kierowników i specjalistów z uprawnieniami na pensji takiej by nie przekroczyli wynagrodzenia swojego szefa? nie da się. ten kto wpadł na pomysł by wójtom, prezydentom i burmistrzom oraz ich zastępcom przy tej odpowiedzialności jaką mają obnizyć wynagrodzenia to musiał byc totalny laik.
 
2019-11-06 21:58:06
pracownik: - wg Wiceministra – „Poziom zatrudnienia i wynagrodzenia w danym urzędzie JST wynikają z kondycji finansowej samorządu – ocenił wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker w odpowiedzi na poselską interpelację. Jego zdaniem pracodawca w regulaminie wynagradzania może określić dodatkowe, szczegółowe warunki wynagradzania, w tym m.in. dodatki, premie czy nagrody.”
Wg przepisów prawa (ustawy o samorządzie, ustawy o pracownikach samorządowych i Rozp. RM o wynagradzaniu pracowników samorządowych) oraz wg stanu faktycznego – poziom zatrudniania powinien wynikać z potrzeb i obowiązku realizacji zadań, poziom wynagradzania powinien wynikać z umiejętności i zdolności zatrudnionych oraz wykonywanej przez nich pracy,

- „wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker podkreślił, że problematykę zatrudniania i wynagradzania pracowników samorządowych regulują przepisy, które pozostają w kompetencji Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, a więc są poza właściwością MSWiA.’ – faktycznie reguluje to ustawa i RRM,

- Szefernaker wskazał jednocześnie, że pracodawca w regulaminie wynagradzania może określić dodatkowe, szczegółowe warunki wynagradzania, w tym m.in. dodatki, premie czy nagrody – ale dla pracowników obsługi,

- Szefernaker zaznaczył, że to pracodawca samorządowy decyduje o polityce zatrudnienia w danej jednostce samorządowej. „Stąd też, poziom zatrudnienia oraz wynagrodzenia wynikają z kondycji finansowej danej jednostki samorządowej, a także prowadzonej przez nią polityki zatrudnienia” – faktycznie wysokie wynagrodzenia naczelnego kierownictwa Gminy (wójta z-cy wójta, sekretarza, skarbnika, kierowników wydziałów, referatów, jednostek organizacyjnych , przerost zatrudnienia i zła organizacja pracy mają ujemny wpływ na kondycję finansowa gminy, są demotywatorami dla urzędników (specjalistów) samorządowych, delegowanie uprawnień (upoważnianie) prowadzi do uchylania się kierownictwa od odpowiedzialności,

- „Prawda jest taka, że zarabia świecznik, Burmistrz, Sekretarz, Skarbnik. Reszcie mówi się, że trzeba zaciskać pasa i tak jesteśmy zamrożeni od 20 lat”. – poprzez delegowanie uprawnień (upoważnianie pracowników) świecznik uchyla się od odpowiedzialności, za minimalne wynagrodzenie nie będziecie mieć fachowców, zamiast dzielenia się odpowiedzialnością podzielcie się pieniędzmi, my podzielimy się doświadczeniem i wiedzą i wpłynie to pozytywnie na kondycje finansową JST,
 
2019-11-06 19:19:37
xyz: u mnie w pracy dyrektor mówi, że pensja 3000 brutto to dobra pensja bo inni mają mniej( jestem inspektorem). ciekawe co powie jak minimalna będzie od 2021r. 3000 brutto...zabijają w nas resztki jakiejkolwiek motywacji..
 
2019-11-06 10:54:01
pracownik: Strajkować oficjalnie nie możemy ale urlopu na żądanie zabronić nam nie mogą. Gdyby wszyscy pracownicy wzięli w tym samym czasie 4 dniu urlopu na żądanie i całkiem przypadkiem spotkali się w Warszawie pod ministerstwem bądź kancelarią premiera... Cóż to byłby za zbieg okoliczności...
 
2019-11-06 09:19:11
zezol: Jakież odkrywcze wnioski pana Szefernekera... Przypomnę tylko panu, że Pańskie wynagrodzenie wypłacane jest z NASZYCH pieniędzy, natomiast mamy bardzo mały wpływ na kompetencje, wykształcenie, doświadczenie osób zatrudnionych w ministerstwach- czego jest Pan najlepszem przykładem (polecam sprawdzić w ogólnodostępnych serwisach)
 
2019-11-06 09:03:48
urzędnik: Na pewno zależy to tylko od kondycji samorządu? A kto obciął wójtom pensje o 20% żeby wyciszyć słuszne pretensje społeczeństwa za "pieniądze, które się należały"? Kowal zawinił, a Cygana powiesili. Wójt, burmistrz, prezydent zarabia śmieszne pieniądze w porównaniu do odpowiedzialności i chyba wiadomym jest, że żaden z jego podwładnych nie będzie zarabiał więcej niż on. Obcinając niesłusznie pensje wójtom przy okazji zamrożono pensje pracownikom. Chyba o to chodziło, bo przecież urzędnik musi robić za miskę ryżu i ku chwale ojczyzny, bo urzędnik ma inny żołądek, nie musi się ubierać, myć, jeździć na wakacje, a i pewnie dzieci na utrzymaniu też nie ma. Już za 2 miesiące ceny wszystkiego wystrzelą. Coraz bardziej zastanawiam się nad wyjazdem za granicę. Rodzina w Holandii pracuje w fabryce na stanowisku fizycznym. Zarabiają 2 razy więcej ode mnie przy minimum odpowiedzialności i niższych cenach w sklepach, prowadzą życie na przyzwoitym poziomie i jeszcze im zostaje, żeby odłożyć. Tak właśnie w Polsce niszczy się ludzi - niejako zmuszając ich do wyjazdu w poszukiwaniu chleba.
 
2019-11-06 08:36:26
mimi: Prawda jest taka, że zarabia świecznik, Burmistrz, Sekretarz, Skarbnik. Reszcie mówi się, że trzeba zaciskać pasa i tak jesteśmy zamrożeni od 20 lat.
 
2019-11-06 07:59:17
dziś jeszcze urzędnik,: Komentarzy nie ma i nie będzie

Ci którzy coś potrafią dawno już samorządu uciekli,
Ci którzy niemogą siedzą w tym momencie z nosem w papierach pracując za siebie i tych co zmienili profesję, nie mając czasu na pisanie komentarzy które w ich mniemaniu nic nie zmienią. To przeciwieństwo do Nauczycieli którzy w trakcie okienek między lekcjami siedzą w pokoju nauczycielskim z nosami w tabletach i komentują każdą wiadomość w internecie - to inny zawód inne możliwości, inne skutki złego dobory pracowników - co pewnie odczują mieszkańcy gmin i powiatów (mniej trafnych inwestycji, słabsza obsługa, ...) - ale na własne życzenie.
 
2019-11-05 21:26:48
xyz: panie Szefernaker niedługo minimalna pensja będzie wyznaczać poziom wynagrodzenia urzędników. Szkoda języka strzępić. Chcecie wszyscy fachowców za minimalną pensję to będziecie mieć...
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25