facebook RSS # #

19.10.2019 14:14

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-02-22 08:32       aktualizacja: 2018-02-22 10:56       WIEŚ
  A A A

Bez bata. Na jarmarku konnym w Skaryszewie wyeliminowano handel końmi na rzeź

Bez bata. Na jarmarku konnym w Skaryszewie wyeliminowano handel końmi na rzeź
Fot. UM Skaryszew

Udało się wyeliminować hurtową sprzedaż koni na rzeź i złe traktowanie zwierząt na Jarmarku Końskim "Wstępy" - oceniają organizatorzy imprezy odbywającej się co roku w Skaryszewie k. Radomia (Mazowieckie). Policja zwraca jednak uwagę, że na jarmarku wiele było przypadków nadużywania alkoholu przez handlarzy końmi.


W tym roku władze miasta Skaryszewa po raz pierwszy wspólnie z działającą na rzecz praw zwierząt fundacją Centaurus wprowadziły liczne obostrzenia, których głównym celem miało być wyeliminowanie ze skaryszewskiego jarmarku handlu końmi na mięso. Przesunięto godzinę rozpoczęcia imprezy na 5 rano, by handel nie odbywał się nocą. Organizatorzy wymagali też orzeczeń weterynaryjnych o stanie zdrowia wwożonych na targ koni. Sprzedawcy, którzy nie mieli takich dokumentów, nie byli wpuszczani na teren targu. Ograniczono także tonaż pojazdów, które mogły wjechać na jarmark (do 7,5 t), by uniemożliwić hurtowe wwożenie na targowisko zwierząt przeznaczonych na ubój.


Jak powiedział PAP burmistrz miasta Ireneusz Kumięga, wbrew obawom organizatorów rygorystyczne przepisy nie zniechęciły hodowców do przyjazdu do Skaryszewa. W ub. roku na jarmarku było ok. 400 koni. W tym roku, podczas dwudniowej imprezy, która zakończyła się we wtorek wieczorem, na teren targu wwieziono blisko 300 koni. Służby nie wpuściły za bramy transportów z ok. 140 końmi - głównie z powodu braku świadectw weterynaryjnych o stanie zdrowia zwierząt.


Bez użycia bata…


„Kluczowe było dla nas to, żeby +Wstępy+ stały się targiem wolnym od chorób” - podkreślił Marek Pietrusiak z fundacji Centaurus, która w tym roku była partnerem Urzędu Miasta i Gminy w Skaryszewie w organizacji imprezy.


Pietrusiak zaznaczył, że przedstawiciele Centaurusa i trzech innych fundacji wraz z wolontariuszami - w sumie ponad 60 osób - monitorowali także teren poza jarmarkiem. Sprawdzali, czy nie dochodzi tam do transakcji i sprzedaży koni na rzeź z transportów niewpuszczonych na targowisko. Zarówno władze gminy, jak i przedstawiciele Centaurusa podkreślają, że podczas tegorocznych "Wstępów" udało się wyeliminować nie tylko hurtowe skupowanie koni przeznaczonych na ubój, ale także złe traktowanie zwierząt.


„Rozładunek przebiegał bardzo sprawnie, nie było przypadków używania bata" - stwierdził Pietrusiak.


Ale z piciem alkoholu…


Organizatorzy przyznają jednak, że nad niektórymi rzeczami trzeba jeszcze popracować. „Na pewno musimy zaangażować do pracy przy jarmarku więcej ludzi z innych organizacji działających na rzecz praw zwierząt i skoordynować współpracę wszystkich służb" - zaznaczył Pietrusiak.


Jego zdaniem nie udało się też, mimo wprowadzonego zakazu, wyeliminować picia alkoholu wśród handlujących końmi. Jak poinformowała Justyna Leszczyńska z Komendy Miejskiej Policji w Radomiu, policjanci nałożyli podczas jarmarku ponad 50 mandatów, z czego 27 - za spożywanie alkoholu na terenie targu. Inne mandaty wypisywano za zakłócanie porządku, wykroczenia drogowe czy zaśmiecanie terenu.


Tradycyjny jarmark koński "Wstępy" jest najstarszą i największą tego typu imprezą w Europie.


Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP


amk/


Czytaj również: Konie nie na rzeź.


http://samorzad.pap.pl/depesze/wiadomosci_centralne/181079/Konie-nie-na-rzex--Burmistrz-Skaryszewa-Potrafimy-zadbac-o-dobro-zwierzat


 


http://www.skaryszew.pl/wiadomosci/128816/skaryszewski-jarmark-konski-wstEpy-nowy-rozdziaL-wielowiekowej-t


 


 


 


 


 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-03-20 12:29:30
12: A czy sprawdzano trzeźwość koni ???????

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25