facebook RSS # #

20.10.2019 12:08

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-06-25 14:31       aktualizacja: 2018-06-25 15:44       WIEŚ
  A A A

Szacować straty. Przedstawiciele rządu apelują o powoływanie komisji ws. strat

Szacować straty. Przedstawiciele rządu apelują o powoływanie komisji ws. strat
Fot.PAP/M.Bielecki
Minister rolnictwa i wojewodowie wzywają samorządy do powoływania komisji ws. oszacowania strat w uprawach z powodu suszy. Szef ZGW RP zapewnia, że gminy niezwłocznie to zrobią.

Przed kilkoma dniami resort rolnictwa podał, że na ok. 2,3 tys. gmin dotkniętych suszą komisje powołano w ponad 200. W poniedziałek wojewoda mazowiecki wyliczał, że na 314 mazowieckich gmin działają jedynie trzy specjalne komisje. Ponadto wnioski o powołanie komisji złożyło do wojewody 12 samorządów lokalnych. Wojewoda, podobnie jak  wcześniej minister rolnictwa, zaapelował do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, by wnioskowali o powoływanie komisji, gdyż bez oszacowania strat rolnicy nie dostaną pomocy.

Na Mazowszu susza dotknęła większość gospodarstw rolnych. Najbardziej ucierpiały uprawy zbóż jarych, zbóż ozimych, krzewów owocowych, truskawek, drzew owocowych, rzepaku i rzepiku. Obecne szacunki mówią o stratach poniesionych przez 3,8 tys. gospodarstw na powierzchni 33 tys. hektarów. Sprawa jest pilna - alarmuje wojewoda mazowiecki - bo w tym roku wegetacja roślin jest znacznie przyspieszona, a szkody spowodowane przez suszę trzeba ocenić przed żniwami.

W skład komisji wchodzą: przedstawiciel gminy, izby rolniczej oraz ośrodka doradztwa rolniczego. Oszacowanie strat u rolnika jest podstawą do udzielenia mu pomocy. Producenci rolni po oszacowaniu strat będą mogli korzystać z różnych form pomocy, takich jak: kredyty preferencyjne na wznowienie produkcji, odroczenie terminu płatności składek w KRUS, ulg w podatku rolnym oraz wsparcia oferowanego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Marek Olszewski, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP, zapewnia, że wnioski będą. "Myślę, że jeżeli wyraźny już sygnał ze strony Ministerstwa Rolnictwa został przekazany, to gminy niezwłocznie to zrobią. To nie jest skomplikowana sprawa, dlatego że my przeróżne problemy w zakresie upraw rolnych nie raz już szacowaliśmy, więc gminy mają duże doświadczenie. Chodzi tylko o uruchomienie tego mechanizmu. Myślę, że skoro minister rolnictwa dał sygnał, to w bardzo krótkim czasie te szkody będą oszacowane" - powiedział PAP szef ZGW RP.

Wiceminister finansów Tomasz Robaczyński zapewnił, że budżet jest przygotowany na pomoc rolnikom. "Czekamy na wyliczenia wielkości strat. Generalnie w budżecie są zabezpieczone środki na sytuacje nieprzewidziane - mamy rezerwę na klęski żywiołowe. Monitorujemy na bieżąco to, co się dzieje, jak wykorzystywane są środki w budżecie i rezerwach na poszczególne zadania. Jeśli pojawi się taka potrzeba, to będziemy reagować w sposób zgodny z mechanizmami budżetowymi" - powiedział wiceminister.

woj/
TAGI: WIEŚ
 
KOMENTARZE: 4 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-07-05 09:28:57
Marcin Skonieczka, wójt gminy Płużnica: Niestety powtarza się sytuacja sprzed 4 lat. Politycy w mediach mówią o suszy i przygotowaniu państwa do pomocy rolnikom. Z drugiej strony komisje otrzymują komunikaty, że mają szacować straty jedynie te zgodne z komunikatami IUNG. I wtedy okazuje się, że wg wyliczeń suszy jednak nie było. Tylko jak wytłumaczyć rolnikowi, że jest susza praktyczna, która go dotknęła i susza teoretyczna, którą oblicza państwo?
Tak, to wygląda dla gminy Płużnica: http://www.susza.iung.pulawy.pl/tabele/0417042/
 
2018-06-27 13:33:35
urzędnik : Dlaczego wojewodowie apelują do wójtów o powoływanie komisji, jeżeli komisja jest Komisją wojewody! A dlaczego nie apelują do WIR lub ODR - przecież ich przedstawiciele też są w składzie komisji? Dlaczego to gminy ponoszą koszty funkcjonowania Komisji? Dlaczego rolnicy przychodzą z wnioskami do gminy a nie do ODR-ów lub WIR-ów? Po co WIR i ODR jeśli i tak wszystko spada na barki gmin? Kiedy ktoś zauważy, że pracownicy gmin oddelegowani do Komisji muszą nadrabiać zaległości w swojej pracy w nadgodzinach?
Średni koszt funkcjonowania Komisji w gminie to jakieś kilkanaście tysięcy złotych - można za to wyremontować spory kawałek chodnika, wymienić kilka lamp, naprawić drogę, wybudować kawałek wodociągu, sfinansować tysiące posiłków w szkole dla potrzebujących dzieci, itd. - ale niestety pieniądze te idą na wykonywanie zadań wojewody, a żaden wójt zwłaszcza w roku wyborczym za marne kilkanaście tysięcy złotych nie narazi się władzy rządowej. Co najwyżej na spotkaniu we własnym gronie ponarzekają, że coraz więcej zadań spada na samorządy i lekką ręką dołożą pracy swoim pracownikom.
I jeszcze truskawka na torcie: RIO na to wszystko patrzy i udaje że nie widzi.
Mam nieodparte wrażenie, że z samorządu zniknął już dawno przedrostek 'samo'.
 
2018-06-27 09:46:17
33: Coś jest na rzeczy skoro w mazowieckim, wg. przytoczonych wyżej słów wojewody, na 314 gmin w 3 są działąjące komisje a w 14 gmin złożyło wniosek o powołanie komisji. Odpowiedź jest chyba prosta - przepisy o powoływaniu komisji i o zasadach pomocy - komisję powołuje się po wpłynięciu wniosków o szacowanie. Dlaczego brak wniosków - warto zapytać się rolników. Bo pomoc,to w wiekszości pożyczki które trzeba spłacić.
 
2018-06-26 07:48:47
urzędnik: Może ktoś mnie oświeci bo nikt nie potrafi mi odpowiedzieć czy szacuje się łąki? Na chwilę obecną odpowiedź jest taka, że nie ponieważ dla nich nie prowadzi się monitoringu wodnego. Więc jeśli nie szacujemy łąk to każdy kto je ma na starcie odpada. Bicie piany a pomoc dostanie jak zwykle 1% naciągaczy.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25