facebook RSS # #

21.10.2019 23:21

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-09-14 11:34       aktualizacja: 2018-09-14 11:45       WIEŚ
  A A A

Gdzie protokoły. Ardanowski: blisko połowa gmin nie przekazała protokołów dot. strat wskutek suszy

Gdzie protokoły. Ardanowski: blisko połowa gmin nie przekazała protokołów dot. strat wskutek suszy
Fot. PAP/B.Zborowski
Około połowa gmin nie przekazała wojewodom protokołów dotyczących poniesionych przez rolników strat wskutek suszy, co uniemożliwia wypłatę pieniędzy - poinformował minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Nie wykluczył, że "to element jakiejś walki z rządem".

Od piątku rolnicy mogą składać wnioski o pomoc związaną z klęską suszy. W związku z tym minister pytany był w piątek w radiowej Trójce, dlaczego nie wszędzie straty są oszacowane.

"One są zapewne wszędzie już oszacowane, bo co tu szacować, jeżeli już jest po żniwach i to już dość dawno. Pola są już podorane, a na wielu polach już rośnie następna roślina, głównie rzepak. Problem polega na tym, że mniej więcej połowa gmin (...) nie przekazuje tych protokołów dalej do wojewody" - powiedział szef resortu rolnictwa.

"Nie wiem, czy to jest nieudolność urzędów gmin. Nie podejrzewam, bo przecież można kilkoro pracowników przesunąć na te kilka dni, żeby te kilkadziesiąt czy paręset wniosków z gminy wpisać w specjalny formularz; tam jest nawet program komputerowy, który to ułatwia. Raczej to jest element jakiejś walki z rządem. Byłoby to podłe, jeżeli by tak było" - ocenił.Ardanowski przyznał, że nikogo za rękę nie złapał, ale zna gminy w Polsce. "Sam jestem ze wsi, nie jest jakimś szczególnym problemem zebranie tych wniosków, które komisje w pocie czoła gdzieś tam w gospodarstwach oszacowały" - powiedział.

Zaznaczył, że protokoły muszą być przekazane wojewodom, gdzie są weryfikowane, bowiem do uruchomienia każdej pomocy publicznej jest potrzebny mechanizm, który uwiarygadnia wydawanie pieniędzy.Pytany o to, do kiedy operacja wypłat potrwa, Ardanowski zapewnił, że "do skutku". "Pieniądze są zarezerwowane" - poinformował. Obiecał, że "będziemy czekać na tych, którzy nie z własnej winy, tylko jakiejś niechęci czy działalności politycznej wójtów czy burmistrzów, może nawet do wyborów nie dostarczą tych protokołów".

"Ci, którzy nie z własnej winy dopiero będą mogli kiedyś - za miesiąc czy za dwa - składać, również dla nich są pieniądze i nie ma obawy, że ich zabraknie" - podkreślił.Dodał, że w piątek rozpoczyna się przyjmowanie wniosków; przez pierwsze kilkanaście dni pieniądze będą wypłacane tym, którzy mają straty największe - 70 proc. Rząd przeznaczy 1,5 mld zł na pomoc klęskową dla rolników. 

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

mp/
 
KOMENTARZE: 8 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-09-18 08:32:32
zuza: Skoro Pan minister twierdzi, że gminy nie wykonały szacunków i nie przekazały protokołów, to prosimy nich wskaże które gminy nie przekazały protokołów do wojewodów. Odwagi Panie ministrze. Chcemy poznać "tych winnych" przed wyborami samorządowymi - będziemy wiedzieli jak zagłosować.
 
2018-09-17 10:38:09
kij: Po co tu mieszać gminy, jeżeli nie ma wystarczających pieniędzy na wypłaty zryczałtowane do 1ha zgodnie z mapą Ośrodka w Puławach to zostaje takie szukanie winnych.
Szacowanie strat przez panie urzędniczki np od planowania przestrzennago , które nie odróżniają żyta od pszenicy i nie wiedzą na czyje pole rolnik zaprowadził to jedna wielka fikcja.
TO nieudolność rządu i jego niby wyspecjalizowanych agencji, do których składa się wnioski o dopłaty, które mają wszystkie dokumenty na temat gospodarstwa, GPS-y, samochody terenowe .
To nie walka samorządów z rządem tylko RZĄDU Z SAMORZĄDAMI lub brak wyobraźni jak za komuny.
 
2018-09-17 09:23:18
Miszczu: Nie ma połowy protokołów bo w połowie gmin w Polsce nie było suszy!!! Wystarczy przeanalizować mapy jakie były dostępne przez Ośrodek w Puławach, które wskazywały gdzie susza była a gdzie nie.
 
2018-09-17 08:21:54
m.j.: Każdy rolnik składa do Agencji na początku roku wniosek o dopłaty bezpośrednie. Wykazuje tam wszystkie uprawy. Susza dotknęła obszary całych powiatów i województw. To po co rolnicy mieli składać wniosek o wyszacowanie strat, potem spisywać protokoły i jeszcze później pisać wniosek o wypłatę odszkodowania? Nie można było bez całego zamieszania przyznać po 500zł na hektar?
Co do komisji, to jest to komisja powołana przez wojewodę i realizująca politykę Ministerstwa Rolnictwa. Swoje czynności wykonują za darmo, a więc trochę szacunku.
 
2018-09-17 08:08:31
jotka: Kto zajmuje się oszacowaniem strat? Kto za to płaci? Ten gość pajacuje.
 
2018-09-16 16:36:49
OldestWoman: I jakim słowem można takiego "ministra" określić? On nikogo za rękę nie złapał ale on wie, zupełnie jak jego podłego wzrostu guru. Oni tam z poziomu tej "warszafki" nie widzą nieodpłatnej pracy samorządowców, oni widzą tylko kliki i uważają, że samorządy będą działać wbrew swoim mieszkańcom, byle tylko dokopać rządowi. Śmieszne gostki, zawistne, kłamliwe i złe. A zresztą, jak te komisje "w pocie czoła oszacowały", to niech te protokoły komisje przekażą i będzie pozamiatane. Nie będzie wójt protokołów w szufladach trzymał. Ten facet zna gminy, też coś..., chyba z poziomu kruchty.
 
2018-09-14 23:14:00
Wola : Ardanowski najpierw zapłać gmina za prace tych pracowników ,bo to za was oni robią robotę a ty ublizasz tym ciężko pracującym pracownikom rolnictwa w gminach ,weź tych nieudacznikow w urzędach wojewódzkich których wzięliście z ulicy i to oni zawalają gminy obciąża rząd za prace tych gminnych pracowników i pamiętaj minister w ponad 1500 gmin jest jeden pracownik zajmujący się rolnictwem i nie tylko wykonuje susze ale inne obowiązki
 
2018-09-14 13:41:25
strus: Proszę sprawdzić na jakim etapie weryfikacji są Urzędy Wojewódzkie. Te są dopiero w lesie z robotą :D

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25