facebook RSS # #

17.10.2019 23:47

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2016-12-06 14:18       aktualizacja: 2016-12-08 13:42       WOJEWODA
  A A A

Przypadki reformy. Nieraz będzie to wymagało namysłu - mówi Zdzisław Sipiera

Przypadki reformy. Nieraz będzie to wymagało namysłu - mówi Zdzisław Sipiera
Pewne elementy trzeba będzie
jeszcze dograć - mówi wojewoda
Fot. Fotolia
Kwestie techniczno-organizacyjne dotyczące reformy edukacji, związane np. z łączeniem szkół oraz kwestie finansowe to tematy, który najczęściej wybrzmiewały na spotkaniach z samorządami - wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera podsumował cykl spotkań dotyczących zapowiedzianej reformy edukacji.

Podczas kończących się dwutygodniowych konsultacji wojewoda mazowiecki odwiedził m.in. Siedlce, Radom i Ostrołękę. Jak poinformował, przed nim jeszcze spotkanie z samorządowcami z Warszawy i z samorządów ościennych.

Łącznie w spotkaniach uczestniczyło około 340 samorządowców z terenu całego Mazowsza. Podczas debat zgłaszali oni wątpliwości związane z reformą edukacji. Najczęściej poruszane tematy dotyczyły kosztów oraz kwestii techniczno-organizacyjnych wprowadzania reformy.

W ocenie Sipiery większość samorządów ma już koncepcje dotyczące tego, jak będzie u nich wyglądać oświata po reformie. "Oczywiście pewne elementy trzeba będzie jeszcze dograć, zwłaszcza w małych miejscowościach, gdzie w ostatnich latach były czynione inwestycje, w tym budowane szkoły. Nieraz będzie to wymagało namysłu, ale są to nieliczne przypadki" - powiedział wojewoda.

Zaznaczył, że samorządy do kwestii związanych z reformą podchodzą bardzo pragmatycznie.

"Są samorządy, które zgłaszają, że są zadowolone, bo wreszcie będą mogły zrobić to, co chciały zrobić, a reforma daje im na to szansę - np. przenieść dzieci do szkół podstawowych i jeden budynek zwolnić na potrzeby gminne, których wcześniej nie mogły zrealizować" - powiedział.

Pytany o pomysły samorządów na rozwiązanie problemu gimnazjów funkcjonujących samodzielnie, przyznał, że "nie ma jednego pomysłu, bo to jest najbardziej trudny element". "Wójtowie i burmistrzowie będą się nad nim zastanawiać na końcu" - powiedział.

Zgodnie z projektem ustawy Przepisy wprowadzające Prawo Oświatowe ostateczne uchwały dotyczące nowej sieci szkół samorządy będą musiały podjąć do 31 marca 2017 r. Poprzedzić je mają uchwały intencyjne, które będą opiniowane przez kuratora (będzie miał on na to 21 dni). Podjęcie uchwały ostatecznej będzie wymagało uzyskania pozytywnej opinii.

W projekcie zaproponowano wiele możliwości przekształcania szkół. Zespół szkół, w skład którego wchodzi dotychczasowa 6-letnia szkoła podstawowa i dotychczasowe gimnazjum, stanie się z mocy prawa 8-letnią szkołą podstawową. Tak samo będzie się działo z gimnazjami, które wchodzą w skład zespołu z liceum - staną się 4-letnim liceum. Pozostałe gimnazja mogą zostać przekształcone w szkołę podstawową, w liceum, technikum, szkołę branżową lub mogą zostać włączone do któregoś z nowo powstałych typów szkół.

Decyzja co do formy i czasu przekształcenia gimnazjum albo jego włączenia do innej szkoły należeć będzie do kompetencji samorządu prowadzącego gimnazjum, osoby prawnej lub osoby fizycznej prowadzącej dotychczasowe publiczne lub niepubliczne gimnazjum.

Kurator mazowiecka Aurelia Michałowska poinformowała, że w październiku i listopadzie kuratorium zorganizowało spotkania z około 300 dyrektorami i 700 nauczycielami szkół, w tym gimnazjów. Ponadto dodatkowo zaplanowano 74 lokalne spotkania informacyjne z dyrektorami, nauczycielami i rodzicami w całym województwie mazowieckim. Konsultacje organizowane przez kuratorium potrwają do 16 grudnia.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
jm/Serwis Samorządowy PAP
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2016-12-08 08:40:47
Greg: Szkoda, że nie rozmawiano o kosztach zwolnień pracowników. Moim zdaniem one wystąpią i to nie tylko w likwidowanych, samodzielnych gimnazjach, ale także i w podstawówkach.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25