facebook RSS # #

19.02.2020 14:04

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-06-29 10:12       aktualizacja: 2017-06-29 12:14       WOJEWODA
  A A A

Gaszenie prezydenta. Wojewoda Mazowiecki wydał zarządzenie ws. mandatu prezydenta Radomia

Gaszenie prezydenta. Wojewoda Mazowiecki wydał zarządzenie ws. mandatu prezydenta Radomia
Fot. PAP/J.Turczyk
Wojewoda mazowiecki wydał zarządzenie zastępcze, w którym na podstawie art. 98 a Ustawy o samorządzie gminnym stwierdził wygaśnięcie mandatu prezydenta Radomia.

Jak poinformowała rzecznik wojewody Ewa Filipowicz, podstawą wygaszenia mandatu są ustalenia wynikające z zakończonego postępowania wyjaśniającego, prowadzonego po otrzymaniu zawiadomienia CBA o naruszeniu przez prezydenta tzw. Ustawy antykorupcyjnej.

Z ustaleń CBA wynika, że prezydent, wbrew zakazowi wynikającemu z ustawy, zasiadał w radzie nadzorczej spółki Świętokrzyski Rynek Hurtowy sp. z o.o. W ramach prowadzonego przez wojewodę postępowania wyjaśniającego zwrócono się do prezydenta Radomia o wyjaśnienia i przedstawienie swojego stanowiska.

Przeanalizowano także dokumentację przekazaną przez CBA oraz materiały z sesji rady miejskiej. Zdaniem wojewody zebrany w sprawie materiał dowodowy pozwala stwierdzić, że prezydent Radomia został nieprawidłowo zgłoszony do rady nadzorczej spółki prawa handlowego, tym samym naruszył przepisy art. 4 i 6 Ustawy antykorupcyjnej - poprzez członkostwo w radzie nadzorczej.

Prezydent Radomia zapewnił, że zamierza wykorzystać wszystkie środki prawne, żeby dowieść swojej racji. „Dzisiejszą decyzję traktuje jako kolejną decyzję polityczną, a ja swoich racji będę dochodził w sądzie” - zapowiedział Witkowski na czwartkowym briefingu.

Dodał, że zgodnie z prawem w ciągu 30 dni zaskarży decyzję wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a jeśli okazałoby się to konieczne, to także do Naczelnego Sądu Administracyjnego. „Wierzę w niezawisłość sądów i ze spokojem będę oczekiwał na rozstrzygnięcie sprawy” - zaznaczył Witkowski.

Według niego, decyzja wojewody o wygaszeniu mandatu nic nie zmienia i nie ma ona wpływu na funkcjonowanie miasta. „Urząd Miejski będzie funkcjonował jak do tej pory, a ja nadal będę sprawował urząd prezydenta” - powiedział Witkowski. „Nadal wspólnie będziemy zmieniać nasze miasto i realizować najważniejsze inwestycje takie jak: Radomskie Centrum Sportu, Radomski Program Drogowy, czy rewitalizacja Miasta Kazimierzowskiego” - zaznaczył.

Witkowski podkreślił, że od początku mówił, że zasiadając w radzie nadzorczej Świętokrzyskiego Rynku Hurtowego nie naruszył przepisów. Jak zaznaczył, dowiódł tego prof. Michał Królikowski w obszernej analizie, którą prezydent Radomia przekazał panu wojewodzie w kwietniu.

„Pan mecenas wskazał także, że niestety dla służb są równi i równiejsi. Podał za przykład sprawę starosty limanowskiego, który również zasiadał w radzie nadzorczej jednej ze spółek, a wobec którego wojewoda małopolski nie zastosował środków nadzoru” - zaznaczył Witkowski. Zdaniem prezydenta to „pokazuje kontekst polityczny sprawy”. Wojewoda jest z PiS, prezydent Radomia - z PO.

19 kwietnia br. wojewoda zobowiązał radę miejską w Radomiu do podjęcia uchwały o wygaśnięciu mandatu prezydenta w terminie 30 dni od otrzymania pisma w tej sprawie. Dotychczas radni nie podjęli jednak decyzji w tej sprawie.

W związku z tym, zgodnie z art. 98 a ust. 2 Ustawy o samorządzie gminnym, wojewoda wydał zarządzenie zastępcze (po powiadomieniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji), w którym stwierdził wygaśnięcie mandatu prezydenta Radomia. Rada miejska oraz prezydent mogą złożyć skargę na zarządzenie zastępcze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w ciągu 30 dni. 

mp/

TAGI: WOJEWODA
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25