facebook RSS # #

19.02.2020 15:06

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-03-28 14:39       aktualizacja: 2019-03-28 14:58       WOJEWODA
  A A A

Rabat od wojewodów. Wojewodowie podwyższają bonifikaty za przekształcenie użytkowania na gruntach Skarbu Państwa

Rabat od wojewodów. Wojewodowie podwyższają bonifikaty za przekształcenie użytkowania na gruntach Skarbu Państwa
Fot. Fotolia
Wojewodowie zaczęli wydawanie zarządzeń zwiększających bonifikaty od opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności na gruntach Skarbu Państwa w gminach, gdzie samorząd przyjął bonifikaty wyższe niż ustawowe 60 proc. 

„Daliśmy samorządom możliwość dawania upustów w uchwałach rady miasta i samorządy z tego korzystają. […] Bardzo często tam gdzie samorządy zdecydowały się na podjęcie tych uchwał to są bonifikaty nawet wyższe niż 60 proc. I wszędzie tam, każdy mieszkaniec będzie miał identyczną bonifikatę na gruntach Skarbu Państwa” – poinformował w czwartek wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń. 

Dodał, że wojewodowie zaczęli już wydawanie zarządzeń w tej sprawie.

„Zarządzenia, które stwierdzają, że jeżeli bonifikata na gruntach samorządowych jest wyższa niż na gruntach Skarbu Państwa to równamy tę bonifikatę do tej wyższej, tak aby wszyscy w danym mieście mieli jednakową wysokość opłaty. Aby było równo i sprawiedliwie” – wyjaśnił Soboń.

Jedną z pierwszych tego typu decyzji dotyczącą gruntów położonych na terenie Miasta Stołecznego Warszawy podjął wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera. W zarządzeniu z 28 marca br. określono, że osobom fizycznym będącym właścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub lokali mieszkalnych, czy też spółdzielniom mieszkaniowym będzie przysługiwała bonifikata w wysokości 98 proc. od jednorazowej opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości. 

Bonifikata będzie podwyższana do 99 proc. w przypadku, gdy opłata roczna była wnoszona przez co najmniej 50-letni okres użytkowania wieczystego. Bonifikaty obejmą również opłaty jednorazowe wnoszone za stanowiska postojowe i garaże.

Wojewoda zapowiedział też, że będzie sukcesywnie wydawał kolejne zarządzenia podwyższające ustawowe bonifikaty od opłaty jednorazowej z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntów w prawo własności obejmujące te gminy województwa mazowieckiego, które uchwaliły na swoim terenie bonifikaty wyższe niż 60 proc.

Również w czwartek zarządzenie zrównujące wysokość bonifikaty na działkach miasta i Skarbu Państwa w Łomży podjął wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. W ten sposób bonifikata przy przekształcaniu wieczystego użytkowania gruntu we własność wyniesie 99,9 proc. 

"Tym sposobem dostosowujemy warunki przekształcenia i bonifikacji tego przekształcenia w mieście Łomża. Rada (Miasta) to już zrobiła w stosunku do gruntów mieszkaniowych, które są własnością miasta Łomża, a ja to odnoszę dzisiaj do gruntów, które są Skarbu Państwa, a położone są na terenie miasta Łomża, które są przeznaczone właśnie na cele mieszkaniowe" - poinformował wojewoda Paszkowski. "Ujednolicamy tak, żeby te warunki były tożsame" - wyjaśnił wojewoda.

mp/

 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25