facebook RSS # #

21.10.2019 05:53

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-05-16 14:08       aktualizacja: 2019-05-16 14:09       WYBORY
  A A A

Wyborcze obowiązki. Samorządy przed kolejnym egzaminem wyborczym

Wyborcze obowiązki. Samorządy przed kolejnym egzaminem wyborczym
Fot.PAP/T.Waszczuk
Władze samorządowe, zgodnie z Kodeksem wyborczym, zobowiązane są do zapewnienia obwodowym komisjom wyborczym lokali o odpowiednim standardzie, dostosowanych do potrzeb wyborców niepełnosprawnych.

Do zadań gmin należy również wyposażenie lokali wyborczych oraz zapewnienie odpowiedniej liczby łatwo dostępnych miejsc umożliwiających wyborcy zapoznanie się z kartą do głosowania oraz jej wypełnienie w sposób pozwalający na dochowanie tajności.

Tymczasem, jak wskazują doświadczenia ostatnich wyborów samorządowych, z dostępnością lokali oraz warunkami oddawania głosu nie jest najlepiej. Z badań CBOS przeprowadzonych dla Biura Rzecznika Praw Obywatelskich pod koniec 2018 roku wynika, że co piąta osoba z niepełnosprawnością zrezygnowała z oddania głosu właśnie ze względu na swoją niepełnosprawność.

Jak ocenia Fundacja Batorego, która prowadziła akcję obserwacyjną podczas wyborów samorządowych, członkowie obwodowych komisji wyborczych pracowali z zaangażowaniem i dobrą wolą, co jednak nie zawsze było w stanie zapobiec niezadowoleniu wyborców z warunków, w jakich przyszło im głosować. W wielu miejscach na lokale wyborcze przeznaczono zbyt małe pomieszczenia. W ponad 3/4 lokali przygotowano niedostateczną liczbę miejsc do wypełniania kart do głosowania. To  prowadziło do chaosu, braku możliwości tajnego głosowania, a nawet wynoszenia kart poza teren lokali wyborczych.

Tymczasem ponad połowa lokali wyborczych mieści się w placówkach oświatowych, czyli w budynkach, w których do dyspozycji są duże pomieszczenia - zauważa Fundacja, zwracając się do samorządów o lepsze przygotowanie lokali wyborczych podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Chodzi m.in. o sytuowanie lokali na parterze, by ułatwić wejście osobom starszym. Dwie obwodowe komisje wyborcze nie mogą - zgodnie z przepisami - pracować w jednym pomieszczeniu, a takie przypadki zdarzały się podczas wyborów samorządowych. Ważne jest też dostosowanie liczby kabin lub stolików z zasłonami do liczby osób uprawnionych do głosowania w obwodzie. Członkom komisji należy zapewnić odpowiedni komfort pracy. Jak pokazały wyniki obserwacji wyborów samorządowych, czasem chodzi o podstawowe sprawy, takie jak dostarczenie wody, herbaty, czy umożliwienie dostępu do toalety.

Lokale wyborcze muszą być gotowe i przekazane komisjom obwodowym w przeddzień głosowania.

woj/
  
TAGI: WYBORY
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-05-17 09:52:38
KMzP: No tak o tych ważnych sprawach nikt nie pisze, napiszcie że teraz to już w gminach się hihi nie fałszuje wyborów bo są dobrze opłacani urzędnicy wyborczy, którzy za pośrednictwem urzędu organizują wybory (wtajemniczeni wiedzą, że za pośrednictwem znaczy służby wójta robią wszystko urzędnik nic -no może współuczestniczą w szkoleniu komisji obwodowych)
nawet wójt w urzędzie przechowuje dokumentację wyborczą do Sejmu i senatu już 4 lata bez zapłaty a to jednak kosztuje.
Wójt już nie może zgłosić swojego przedstawiciela więc jest tak że czasem nawet komisje nie potrafią wypełnić opisów na opakowaniach,nie daj bosze przekazać do archiwum czy rozliczyć się z kat A w siedzibie OKW, bo to też za pośrednictwem urzędu, nie urzędnika. no ale TKM i wszystko gra i tak by szło pisać i pisać. teraz przynajmniej wójt nie wie ile wypłaca się urzędnikowi, wcześniej nawet wójtowie wypłacali wynagrodzenie nie wiedząc za co.
Mysli sobie więc koziołek.... no i poszedł biedaczysko.....


 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25