facebook RSS # #

22.01.2020 12:22

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-11-06 08:47       aktualizacja: 2019-11-06 08:56       WYDARZENIE
  A A A

Burmistrz odwołany. Radni dzielnicy Włochy odwołali Artura W. z funkcji burmistrza

Burmistrz odwołany. Radni dzielnicy Włochy odwołali Artura W. z funkcji burmistrza
Fot. PAP/P.Nowak
Rada dzielnicy Włochy m. st. Warszawy jednogłośnie zadecydowała we wtorek o odwołaniu Artura W. z funkcji burmistrza tej dzielnicy. Samorządowiec jest podejrzany o przyjęcie 200 tys. zł łapówki.

Za odwołaniem głosowali wszyscy dzielnicowi radni - jest ich 21. Głosowanie było tajne.

Sesja rady stołecznej dzielnicy Włochy w sprawie odwołania Artura W. z funkcji burmistrza rozpoczęła się we wtorek o godz. 16.30. Wniosek o odwołanie Artura W. złożył w ubiegłym tygodniu prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski po tym, jak CBA zatrzymało burmistrza dzielnicy, zarzucając mu korupcję. Podobny wniosek złożyła też grupa dzielnicowych radnych. Wcześniej Trzaskowski odwołał wszelkie pełnomocnictwa i upoważnienia udzielone samorządowcowi.

W ubiegłym tygodniu CBA zatrzymało w Warszawie dwie osoby podejrzane o korupcję. Jedną z nich był burmistrz Włochy Artur W. Samorządowiec został zatrzymany na gorącym uczynku tuż po przyjęciu 200 tys. zł. Według CBA Artur W. wziął pieniądze od "znanego dewelopera i jednocześnie przedsiębiorcy budowlanego" (media informowały, że chodzi o Sabriego B., b. właściciela klubu Pogoń Szczecin), a gotówkę próbował ukryć w garażu należącym do rodziny.

Zarząd Krajowy Platformy Obywatelskiej zdecydował o wykluczeniu burmistrza dzielnicy Włochy z partii. Jak przekazał rzecznik PO Jan Grabiec, decyzja władz partii była w tej sprawie jednomyślna.

CBA informowało, że w zamian za łapówki burmistrz Włoch wydawał korzystne dla dewelopera decyzje administracyjne. W ubiegłą środę prokurator przedstawił mu zarzut przyjęcia korzyści majątkowej w kwocie 200 tys. zł w związku z pełnieniem funkcji publicznej. Podejrzany nie przyznał się do zarzucanego mu czynu i odmówił złożenia wyjaśnień. Warszawska prokuratura okręgowa skierowała też wniosek o trzymiesięczny areszt dla Artura W. Sąd w czwartek uwzględnił ten wniosek.

Obrońca podejrzanego, mec. Jacek Dubois w rozmowie z PAP zapowiedział złożenie zażalenia na decyzję sądu. "To postanowienie w żaden sposób nie rozstrzyga o winie czy niewinności. To będzie przedmiotem późniejszego orzeczenia. Jest to tylko środek tymczasowy mający zapewnić prokuraturze możliwość zbierania materiałów w dowodowych bez ingerencji osób trzecich" - zaznaczył mec. Dubois.

Zarzut udzielenia korzyści majątkowej "w postaci pieniędzy w kwocie 200 tys. zł" burmistrzowi dzielnicy Włochy usłyszał też biznesmen Sabri B. On również nie przyznał się do zarzucanego mu czynu i odmówił złożenia wyjaśnień. Także wobec niego zastosowano areszt.

Jak wyjaśniał rzecznik warszawskiej prokuratury prok. Łukasz Łapczyński, przesłankami wniosków o areszt była obawa matactwa procesowego i grożąca podejrzanym surowa kara.

Nowy burmistrz z Koalicji Obywatelskiej

Po odwołaniu Artura W. radni podjęli uchwałę o wyborze na burmistrza dzielnicy zgłoszonego przez Koalicję Obywatelską Jarosława Karcza, dotychczasowego zastępcy burmistrza Pragi Południe. 

Kontrkandydatem Karcza był zgłoszony przez radnych niezależnych (z poparciem klubu PiS) działacz społeczny Włodzimierz Makowiecki, który bezskutecznie kandydował do rady dzielnicy Włochy w ubiegłorocznych wyborach samorządowych.

Kandydaturę Karcza poparło 14 z 21 radnych, sześć osób oddało głos na Makowieckiego, a jeden głos był nieważny. Głosowanie było tajne.

Przedstawiając się, Makowiecki podkreślił, że od 40 lat działa w różnych stowarzyszeniach sportowych w tej dzielnicy. Krytykował byłego burmistrza, zaznaczając jednak, że dzisiaj nie triumfuje. "Bardzo boleję nad tym, co się stało" – mówił o zarzutach postawionych Arturowi W. Ocenił, że "wielka tragedia, jaka się wydarzyła" to czas, aby nie kontynuować polityki prowadzonej w dotychczasowy sposób.

Radni zadecydowlai także, że dotychczasowi zastępcy burmistrza tej dzielnicy – Sebastian Piliński oraz Monika Kryk – pozostaną na swoich stanowiskach. Radni opowiedzieli się też za powołaniem doraźnej komisji, która zbada decyzje wydawane przez burmistrza Artura W.

Na podst. Codzienny Serwis Informacyjny PAP

mp/
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25