facebook RSS # #

16.02.2020 20:27

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-12-17 10:22       aktualizacja: 2019-12-17 10:24       WYDARZENIE
  A A A

Pakt w ramach V4. Burmistrzowie stolic krajów V4 podpisali dokument o współpracy

Pakt w ramach V4. Burmistrzowie stolic krajów V4 podpisali dokument o współpracy
Fot.PAP/R.Pietruszka
Burmistrzowie stolic państw Grupy Wyszehradzkiej podpisali w Budapeszcie dokument nazwany Paktem Wolnych Miast, w którym deklarują m.in. wspólne zabieganie o więcej bezpośrednich środków unijnych.

„Będziemy wspierać i wspólnie zabiegać w najważniejszych organach, agencjach i podmiotach decyzyjnych UE o to, by UE przeznaczała dla miast więcej dostępnych bezpośrednio środków” – zadeklarowano w dokumencie, który podpisali burmistrzowie Budapesztu, Pragi i Bratysławy oraz prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Sygnatariusze oświadczyli, że będą koordynować wysiłki, by w politykach branżowych UE, a szczególnie w polityce spójności, pojawiały się przygotowane pod kątem miast rozwiązania w sferze ochrony środowiska, a także polityki klimatycznej, energetycznej, transportowej i gospodarczej. Zapewnili, że będą się dzielić między sobą swymi najlepszymi doświadczeniami w kierowaniu miastami.

Trzaskowski podkreślił podczas konferencji prasowej, że jeśli chodzi o zabieganie o bezpośrednie fundusze UE dla miast, istnieją już konkretne propozycje. „Ta propozycja już jest na stole, żeby mała część funduszy – 8 proc. po poprawkach Parlamentu Europejskiego – mogła być używana bezpośrednio przez miasta. Olbrzymia większość funduszy – ponad 90 proc. – zostanie w rękach rządów państw członkowskich” – powiedział Trzaskowski.

Dodał, że od wielu miesięcy jest już prowadzony lobbing na rzecz tej propozycji, zarówno w stowarzyszeniu miast Eurocities, jak i poprzez Komitet Regionów, a dodatkową formułą będzie sojusz stolic V4.

„Na pewno cztery stolice, które lobbują w tej sprawie, mogą być efektywne, zwłaszcza że my chcemy otwierać tę inicjatywę na inne miasta, które będą chciały do nas dołączyć. Rozmawialiśmy choćby z merem Berlina, rozmawialiśmy z merami innych dużych miast i stolic europejskich i jest zainteresowanie na pewno współpracą” - dodał.

Trzaskowski podkreślił, że sygnatariusze paktu chcą przede wszystkim zająć się wymianą doświadczeń i realizacją wspólnych inicjatyw, m.in. na rzecz innowacyjności i walki z globalnym ociepleniem. „Chcemy zainicjować również program wymiany młodzieży oraz przedsięwzięcia kulturalne, które będę realizowane co rok w innym mieście” - powiedział.

W pakcie zaakcentowano poparcie dla zasad demokracji, wolności, równości, praworządności i praw człowieka. Podpisanie dokumentu odbyło się na założonym przez finansistę George’a Sorosa Uniwersytecie Środkowoeuropejskim, który od jesieni znaczną część zajęć przeniósł z Budapesztu do Wiednia, gdyż rząd Węgier nie podpisał odpowiedniej umowy w tej sprawie.

Burmistrzem Budapesztu jest obecnie przedstawiciel lewicowo-liberalnej opozycji Gergely Karacsony, który niespodziewanie wygrał wybory 13 października. Wcześniej stanowisko to piastował Istvan Tarlos, popierany przez koalicję rządzącą Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej. Burmistrzem Pragi jest Zdenek Hrzib, a Bratysławy - Matusz Vallo.

mw/ woj/
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25