facebook RSS # #

19.02.2020 12:06

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-12-24 11:16       aktualizacja: 2019-12-24 11:13       WYDARZENIE
  A A A

Państwa zdaniem. Najchętniej komentowane informacje w 2019 roku

Państwa zdaniem. Najchętniej komentowane informacje w 2019 roku
Fot.Fotolia
Zarobki w urzędach samorządowych, zadania gminnych informatyków czy praca przy wyborach – to niektóre z tematów najchętniej komentowanych przez Czytelników w 2019 r. Przypominamy dziesięć publikacji, które wzbudziły największy odzew.

1. Mało specjalistów. Poseł: niskie płace przyczyną braku specjalistów w samorządach

W interpelacji przesłanej na początku października do MSWiA posłanka Marta Kubiak zwróciła uwagę, że samorządy napotykają na coraz większe trudności z rekrutacją specjalistów. I zapytała resort, jak rząd planuje rozwiązać ten problem.

"Gdyby nie dodatkowa praca, byłbym prawdziwym dziadem; trzeba odejść od stawek ustalanych według tabeli i płacić wynagrodzenie rynkowe" – tak urzędnicze zarobki skomentował jeden z czytelników. „Moje wynagrodzenie z 2400 brutto wzrosło do 3000 brutto w ciągu 10 lat. W tym czasie minimalna skoczyła z 1200 na 2600 brutto” - wyliczał.

2. Tak zarabiają. Pensja zasadnicza na wybranych stanowiskach urzędników samorządowych

W naszym artykule "Tak zarabiają urzędnicy samorządowi" przypomnieliśmy, ile wynosi pensja zasadnicza na wybranych stanowiskach we wszystkich urzędach samorządowych. „Wstydzę się, kiedy podaję na naborach na stanowisko inspektora, że oferujemy wynagrodzenie 2500 zł brutto” – napisał do nas dzień później Krzysztof Jędrośka, sekretarz Miasta Rydułtowy.

„Dziękuję redakcji za przypominanie tej post-sowieckiej hańby państwa polskiego, a także czystego absurdu w jednym” – skomentował Czytelnik podpisany jako Om. „Powiem jedno - takie zaszeregowania to jest porażka państwa. Dziękuję” – skwitował z kolei Janosik. A Autor napisał: „Na początku artykuł mnie rozśmieszył, a potem zdałem sobie z tego sprawę, że dotyczy właśnie mnie i pojawił się smutek...”.

Czytelnicy przytaczali też ich realia płacowe. „Jestem inspektorem, 10 lat stażu, po studiach prawniczych i dwóch podyplomówkach i zarabiam na rękę 2500 zł miesięcznie, w tym jest tylko dodatek za wysługę lat. Nie mam żadnego innego dodatku, mimo że obrabiam dwa stanowiska, które łącznie mają 1,5 etatu. Nagroda jest raz w roku w całym urzędzie po równo i wynosi zawrotne 800 zł brutto” – wyliczał Samorządowiec. „Premi nie dostajemy, bo - jak to mówi – burmistrz: a niby za co? - dodał.

3. Deklaracja MEN. Minister Zalewska podpisała deklarację „Edukacja dla przyszłości”

1000 zł dodatku „na start” dla nauczyciela stażysty, 200 i 400 zł dodatku za wyróżniającą pracę dla nauczycieli kontraktowych i mianowanych – m.in. takie zmiany zapowiedziała minister edukacji Anna Zalewska w deklaracji „Edukacja dla przyszłości”. Świadczenia te nie będą uwzględniane przy obliczaniu kwot wydatkowanych przez samorządy na średnie wynagrodzenia nauczycieli.

„A dlaczego nie? Przecież to nie jest dodatek socjalny - jak np. dodatek wiejski czy mieszkaniowy - lecz zwyczajny dochód dla nauczyciela” – dziwił się Samorządowiec_57. „Uważam, że skoro te dodatki mają być wypłacane, to powinny być wliczane do średniego wynagrodzenia” - ocenił.

„I znów zapewne samorządy zostaną obciążone dodatkowymi kosztami dodatków specjalnych oraz zwiększonego dodatku funkcyjnego za wychowawstwo” – przewidywał Sam. „Gdzie są na to pieniądze?” – pytał.

4. Samorządy a oświata. Korporacje samorządowe chcą godziwych zarobków dla nauczycieli

Popieramy postulat związków zawodowych, by polscy nauczyciele zarabiali godziwie - oświadczył Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich po spotkaniu przedstawicieli korporacji samorządowych z kierownictwem ZNP.

„Taki był postulat ZNP: podwyższenie pensji dla pracowników pedagogicznych i niepedagogicznych, a o niczym innym się nie słyszy jak [tylko] o nauczycielach” – zauważyła w komentarzu Beata.

„Korporacje samorządowe niech zajmą się w pierwszej kolejności żebraczymi płacami urzędników samorządowych” – sugeruje natomiast Maria. Jak dodaje, nie chodzi o prezydentów, burmistrzów, wójtów, ale o „normalnych urzędników”.

5. Sprawy bieżące. Komentarze Czytelników ws. obsługi wyborów i zarobków

Do 13 września za pośrednictwem urzędów gmin można było zgłaszać kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych.

„Zwrot "za pośrednictwem" oznacza tylko tyle, że wszystkie czynności wykonuje urząd gminy (jego pracownicy), następnie dokumenty papierowe oddają urzędnikowi wyborczemu, który po zakończonych wyborach pozostawia je w depozycie w tymże urzędzie (aż do archiwizacji), bo co niby miałby z nimi zrobić?” – napisała OldestWoman. „Będąc urzędnikiem wyborczym, można się pochlastać - dosłownie nic do roboty. Powinni podziękować rządzącym i PKW za "zaufanie", którym ich obdarzono” - dodała.

6. PKW chce zmian. PKW proponuje utworzenie Centralnego Rejestru Wyborców

Centralny Rejestr Wyborców, kary finansowe dla urzędników wyborczych rezygnujących tuż przed wyborami, uregulowanie kwestii prowadzenia tzw. „prekampanii wyborczej" - to niektóre z propozycji zmian w Kodeksie wyborczym zaproponowane przez Państwową Komisję Wyborczą.

„Oczywiście, w najtrudniejszych, najdłużej trwających wyborach pozostawiono ten poroniony pomysł z dwiema komisjami wyborczymi, mimo że przecież wszystkie trudności z ustaleniem wyników głosowania w obwodach w 2018 r. wynikały z ich istnienia” – skomentowała OldestWomen.

„Powinna być określona górna granica wieku osób zgłaszanych do Obwodowych Komisji Wyborczych do np. 70 lat w dniu wyborów” – zaproponował Nowy. „Oprócz spowolnionego tempa pracy, myślenia, zmęczenia u osób starszych były też przypadki konieczności wzywania karetki pogotowia do członków OKW w czasie wyborów” - napisał.

Zdaniem Czytelnika podpisanego jako TKW urząd gminy powinien też zapewniać obsługę administracyjno-informatyczną dla terytorialnych komisji wyborczych. "Niestety nie wszystkie urzędy z tego się wywiązywały. Generalnie panowała ogólna spychologia urzędu na urzędnika wyborczego i terytorialne komisje" - ocenił.

7. E-doręczenia. Rząd przyjął projekt ustawy o doręczeniach elektronicznych

Całkowite zelektronizowanie komunikacji między państwem a obywatelami i firmami - to cel ustawy o e-doręczeniach, której projekt przyjął rząd. Usługa doręczenia elektronicznego będzie świadczona na polskim rynku przez operatora wyznaczonego oraz dostawców komercyjnych. Dla osób wykluczonych cyfrowo pisma mają być drukowane i dostarczane w sposób tradycyjny.

„E-doręczenia, e-faktury, e-system obiegu dokumentów, e-podatki. Super, tylko równo z informatyzacją urzędów powinny iść na to pieniądze. W małych urzędach ciężko jest kupić nowy komputer czy drukarkę, a co dopiero wprowadzać takie e-cuda” – skwitował Informatyk.

Inf natomiast zwrócił uwagę na jeszcze jeden problem: „Kto będzie obsługiwał te e-cuda? Wysyłka pisma ePUAPem to w urzędzie problem na miarę co najmniej przekopu mierzei wiślanej. I do kogo wykształceni urzędnicy z tym problemem idą? Oczywiście - do informatyka, który ma dodatkową niepłatną funkcję listonosza".

8. Jak transmitować. Sesja rady na YouTube - ekspert wylicza zagrożenia

Brak umowy przetwarzania, ryzyko zablokowania nagrania i upublicznienia danych wrażliwych, możliwość transferu danych poza UE - ekspert ds. ochrony danych dr Maciej Kawecki wylicza w rozmowie z Serwisem Samorządowym PAP, na co narażają się samorządy zamieszczające nagrania z sesji organów kolegialnych na platformie internetowej YouTube. Mówi m.in. o „wypikaniu” z transmisji danych wrażliwych. I posypały się komentarze.

„Jak mam wypikać dane szczególnie wrażliwe przy transmisji na żywo? Mam może wprowadzić opóźnienie i całą sesję siedzieć w napięciu i czekać, aż ktoś powie jakieś słowo, które szybko wypikam paszczowo?” – zirytował się Gminny Informatyk. „Może dacie mi jakieś narzędzie do wypikania tego słowa? Jakiś dobry i tani program do edycji? Może jakiś darmowy serwer streamingowy?” – dopytywał.

9.
Zarobki wójta. Nowy model wynagradzania

Związek Miast Polskich przygotował projekt nowelizacji, który ma wprowadzić nowy model wynagradzania pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie wyboru. Wynagrodzenie wójta, burmistrza, prezydenta miasta uzależnione od przeciętnej płacy w gospodarce i zróżnicowane w zależności od województwa, w którym leży dana gmina, miasto czy powiat – to propozycje ZMP. Czytaj: Pensja wójta i Nowy model wynagradzania

Po naszych artykułach o projekcie o swoje dopominają się w komentarzach pozostali pracownicy samorządowi.

„Kiedy wreszcie ktoś pochyli się nad pracownikami, którzy robią za nich [wójtów, burmistrzów, prezydentów miast] czarną robotę. Jak długo będziemy zarabiać najniższą krajową?” – denerwowała się Maria. „W Biedronce i w Lidlu za wykładanie towaru na półki pracownice zarabiają więcej niż pracownik decyzyjny w urzędzie, który musi znać multum przepisów, musi umieć napisać decyzję administracyjną” - dodała.

10. Od 121 do 166 zł. O tyle wyższe wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli

Samorządy mają obowiązek wypłacić podwyżkę wynagrodzenia dla nauczycieli nie później niż w ciągu 3 miesięcy po ogłoszeniu ustawy budżetowej na dany rok, z wyrównaniem od 1 stycznia – informował na początku stycznia tego roku resort edukacji.

„Wiśta wio, łatwo napisać. Ale ile pracy będzie w księgowości w związku z tym opóźnieniem, to tylko wiedzą księgowe” – komentował Samorządowiec. „Wyrównania, potem korekty godzin ponadwymiarowych, korekty wynagrodzenia chorobowego, korekty deklaracji ZUS itp.” – wyliczał. I pytał: „Czy nie można wprowadzać takich zmian na bieżąco?”.

aba/
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-12-26 08:56:35
szczerze?: Przecież to nie minister ustala płace urzędnikom, tylko W/B/P/Starosta/Wojewoda ustala górne widełki wynagrodzeń w regulaminie wynagradzania i w angażach pracowniczych. Podziękujcie więc za tak niskie płace swoim dotychczasowym W/B/P/Starostom, którzy niejednokrotnie już na starcie brali najwyższe wynagrodzenie, a oszczędzali na pracownikach, którzy na nich pracowali.
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25