facebook RSS # #

16.02.2020 19:39

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2020-01-12 12:37       aktualizacja: 2020-01-12 23:34       WYDARZENIE
  A A A

Samorządowa WOŚP. Samorządowe atrakcje na orkiestrowych aukcjach

Samorządowa WOŚP. Samorządowe atrakcje na orkiestrowych aukcjach
Fot. PAP/D.Delmanowicz
Kurs jazdy tramwajem, zwiedzanie metra, model dzwonu Zygmunta, lekcje gry na dudach, partia szachów z prezydentem Poznania czy rejs z marszałkiem woj. zachodniopomorskiego - to tylko przykłady samorządowych inicjatyw, które wsparły 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

W tym roku Fundacja WOŚP zbiera pieniądze na polepszenie standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej. W 28. Finał zaangażowało się niemal 120 tys. wolontariuszy w 1760 sztabach niemal każdym zakątku Polski. W niedzielę przed północą licznik WOŚP wskazywał ponad 100 mln zł.

Przez cały dzień pieniądze zbierane były na ulicach, podczas charytatywnych imprez sportowych, rozrywkowych i edukacyjnych, a także w ramach aukcji internetowych, które licznie wspierają samorządowcy.

I tak np. Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz zaprosił do licytowania wspólnego rejsu po Zalewie Szczecińskim. Geblewicz deklaruje, że pokaże z wody, jak piękne jest Pomorze Zachodnie. W niedzielny wieczór cena rejsu przekroczyła 1100 zł.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski przekazał na licytację zestaw unikatowych kubków, upamiętniający obchody 70-lecia Nowej Huty. Kubki zostały wykonane w Zakładach Porcelany Stołowej Lubiana SA. Te same zakłady od lat 70. zaopatrywały w zastawy stołowe punkty żywienia zbiorowego w całej Polsce. Na jednym z kubku widnieje oficjalne logo krakowskich obchodów 70-lecia Nowej Huty, na drugim - plan starej części tej dzielnicy. Ich cena to jak dotąd ponad 250 zł.

Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Dominik Jaśkowiec zaoferował zaś model 500-letniego dzwonu Zygmunta. Model osiągnął na razie cenę ponad 113 zł.

W stolicy prezydent Rafał Trzaskowski przekazał na licytacje pakiet literacki, na który składają się publikacje laureatów 12. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, 11. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki oraz Nagrody Historycznej m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego. Aukcja potrwa jeszcze kilkanaście dni - w niedzielny wieczór cena książek przekroczyła 2,3 tys. zł.

WOŚP wsparły też stołeczne spółki. Np. Metro Warszawskie wystawiło wycieczkę do niedostępnej na co dzień Stacji Techniczno Postojowej na Kabatach - cena przekroczyła 1 tys. zł., Tramwaje Warszawskie oferują kurs jazdy tramwajem u warszawskich motorniczych - kosztuje on już ponad 1,5 tys. zł, Straż Miejska wystawiła na licytację kursy samoobrony.

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, który w poprzednich latach oferował trening bokserski i rękawice w tym roku zaproponował możliwość rozegrania z nim partii szachów. Aukcja wciąż trwa, jak dotąd za partyjkę z prezydentem trzeba zapłacić blisko 7 tys. zł.

W Łodzi zbiórka pieniędzy odbywała się m.in. przy okazji charytatywnego meczu Młodzieżowa Rada Miejska kontra Rada Miasta Łodzi. Ponadto prezydent Hanna Zdanowska zachęcała do licytowania zwiedzania zabytkowego Pałacu Steinertów wraz z kolacją i noclegiem.

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk zaoferował na aukcję wspólne krojenie tortu w ramach 12. Festiwalu Europa na Widelcu na wrocławskim rynku 6 czerwca 2020 oraz swój numer startowy jednego z największych biegów ulicznych w Polsce - PKO Nocnego Wrocław Półmaratonu. 8. PKO Nocny Wrocław Półmaraton odbędzie się 20 czerwca 2020 roku.

Burmistrz Jarocina Adam Pawlicki oferuje lekcję gry na dudach wielkopolskich "wraz z opowieścią o młodzieńczym zamiłowaniu do gry na tym instrumencie". Dodatkowo dla zwycięzcy licytacji i jego rodziny włodarz gminy wystąpi z mini koncertem.

WOŚP wsparła też np. gmina Świdnica. Wójt Teresa Mazurek włączyła się akcji oferując w tym roku voucher do zrealizowania na basenie i saunarium w Centrum Sportowo Rekreacyjnym w Witoszowie Dolnym.

Urząd Miejski w Łazach Wielki przygotował dla uczestników Finału WOŚP wielki tort, oraz licytacje m.in. hełmów strażackich.

W Skaryszewie tamtejszy MGOK przygotował m.in. bal przebierańców dla dzieci połączony z malowaniem buziek, śpiewem i poczęstunkiem.

W Lelowie z kolei zorganizowano halowy mecz piłki nożnej Samorządowcy vs Strażacy, a organizatorem wydarzenia jest Zespół Szkolno-Przedszkolny w Lelowie.

To tylko przykłady bo podobnych inicjatyw samorządowych w Polsce było wiele. Ogólnopolskie hasło tegorocznego finału to "Wiatr w żagle". Szczególny charakter miała tegoroczna zbiórka w Gdańsku - tam Finał przebiegał pod hasłem "Gdańsk dzieli się dobrem", nawiązującym do ostatnich słów wieloletniego prezydenta miasta Pawła Adamowicza wypowiedzianych podczas miejskiego finału WOŚP rok temu. Tuż po tym Adamowicz został ciężko raniony nożem. Samorządowiec zmarł dzień później w szpitalu.

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, który aktywnie uczestniczył w niedzielnej kweście WOŚP oznajmił na antenie Polsat News, że trzyma się zaleceń ekspertów od terroryzmu i ma na sobie kamizelkę nożo- i kuloodporną.

Dla upamiętnienia Adamowicza tegoroczne "światełko do nieba", które jest stały elementem Finałów WOŚP połączono ze wspomnieniem wieloletniego prezydenta Gdańska. Wyświetlono film, przypominający ostatnie słowa Pawła Adamowicza: "Gdańsk jest szczodry, Gdańsk dzieli się dobrem. Gdańsk chce być miastem solidarności. To jest cudowny czas dzielenia się dobrem. Jesteście kochani. Gdańsk jest najcudowniejszym miastem na świecie".

Na scenie przy Europejskim Centrum Solidarności prezydenta wspominali m. in. jego żona Magdalena, brat Piotr oraz prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

"Rok temu straciliśmy prezydenta, ale jednocześnie otrzymaliśmy wielki dar bycia razem. (...) Dobro niech będzie walutą obowiązującą nie tylko w Gdańsku, dobro mnoży się i zawsze wraca. Dzielmy się dobrem nie tylko dzisiaj" - powiedziała Dulkiewicz.

Kumulację wydarzeń upamiętniających Adamowicza zaplanowano na poniedziałek 13 stycznia, czyli dzień, w którym rok temu nożownik zaatakował Adamowicza.

js/
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2020-01-14 07:46:23
gość: Mam pytanie. Dlaczego na WOSP przekazywane są rzeczy które stanowią majątek samorządowy. Albo gadżety promocyjne itp. Kto zapłaci za prąd wynajem sali, prace pracowników obsługujących itp. Coś nie tak. Dawajcie samorządowcy ze swoich kieszeni,tak jak ja, a nie z naszych podatków.
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25