facebook RSS # #

16.02.2020 15:23

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2020-01-13 15:00       aktualizacja: 2020-01-14 14:48       WYDARZENIE
  A A A

Rok od śmierci. Gdańsk uczcił pamięć prezydenta Pawła Adamowicza

Rok od śmierci. Gdańsk uczcił pamięć prezydenta Pawła Adamowicza
Fot.PAP/M.Gadomski
Aleja im. Pawła Adamowicza, premiera wspomnieniowej książki, odsłonięcie tablicy pamiątkowej i wspólna modlitwa - tak Gdańsk uczcił pamięć tragicznie zmarłego przed rokiem wieloletniego prezydenta tego miasta.

Pawła Adamowicza zaatakował nożem 27-letni Stefan W. 13 stycznia 2019 r. wieczorem podczas miejskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Samorządowiec w bardzo ciężkim stanie trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie następnego dnia zmarł.

Rok po tych wydarzeniach pamięć prezydenta uczczono, otwierając trasę jego imienia. Pierwsze auta przejechały przed południem Aleją Pawła Adamowicza, łączącą Piecki-Migowo z Jasieniem i Ujeściskiem.

"Dzisiejszy dzień jest dniem tragicznym i smutnym, ale także w smutnych chwilach trzeba myśleć o przyszłości i iść do przodu. Bardzo się cieszę, że pojawiła się inicjatywa pani prezydent Aleksandry Dulkiewicz - nadania imienia mojego męża dla tej właśnie trasy, która łączy dwie części miasta. Paweł zawsze bardzo się cieszył, że rozwijają się nowe osiedla. Trapił się i martwił, że nie ma tam lub nie było jeszcze odpowiedniej infrastruktury drogowej czy żłobkowo-przedszkolnej" - powiedziała żona zmarłego włodarza Magdalena Adamowicz.

Aleksandra Dulkiewicz dodała, że Paweł Adamowicz niezwykle cieszył się z powstawania tej trasy, która od poniedziałku nosi jego imię.

"Byliśmy tu ostatni raz na pięć tygodni przed tragicznym 13 stycznia. Cieszył się jak dziecko. Ta ulica dzisiaj otworzyła zupełnie nową perspektywę w naszym mieście. Perspektywę, której nie znaliśmy. Nie znał jej nawet wtedy prezydent Paweł Adamowicz. To niewielka, w sumie 2,5-kilometrowa, łącząca Jabłoniową i Bulońską, droga powstała przy wykorzystaniu wielkiego kunsztu inżynieryjnego" - mówiła prezydent Gdańska.

Wspomnieniu Adamowicza poświęcone było też spotkanie prasowe, połączone z prezentacją portretu wieloletniego prezydenta Gdańska, które odbyło się w ratuszu.

Wieczorem w Europejskim Centrum Solidarności odbyło się spotkanie "Wieczór dla Przyjaciela". Premierę miała tam książka "Śmierć Prezydenta. Czy zmienił nas tamten styczeń?" autorstwa Katarzyny Żelazek. Dziewięć miesięcy po tragedii autorka wróciła do ludzi, którzy deklarowali przemianę, zwierzali się z głębokich doświadczeń. Powstało 21 opowieści, które są zapisem zmiany, jaka dokonała się w ludziach pod wpływem przeżyć tamtego stycznia.

W okolicach gdańskiej Katowni odsłonięta została tablica pamiątkowa w pierwszą rocznicę śmierci prezydenta. Tablica została umieszczona w miejscu, gdzie przed rokiem stała scena WOŚP, na której doszło do tragicznych wydarzeń.

O godz. 20 na ul. Długiej rozbłysło światło, a zebrani zamiast minutą ciszy uczcili prezydenta Adamowicza oklaskami. Zapalili znicze, włączyli latarki. Przy akompaniamencie carrilonu, który z wieży Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku odegrał utwór "Sound of Silence", przeszli do grobu w Bazylice Mariackiej, gdzie odbyło się nabożeństwo ekumeniczne.

Paweł Adamowicz miał 53 lata, prezydentem Gdańska był przez 20 lat. Od 2011 r. był członkiem Komitetu Regionów, w którym angażował się m.in. w inicjatywy związane z budową społeczeństwa obywatelskiego w krajach Partnerstwa Wschodniego.

Ostatnie słowa Adamowicza, wypowiedziane ze sceny WOśP tuż przed atakiem brzmiały: "Gdańsk jest szczodry, Gdańsk dzieli się dobrem. Gdańsk chce być miastem solidarności. To jest cudowny czas dzielenia się dobrem. Jesteście kochani. Gdańsk jest najcudowniejszym miastem na świecie".

js/ twi/
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25