facebook RSS # #

21.10.2019 05:57

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-01-30 11:57       aktualizacja: 2019-01-30 12:02       ZDROWIE
  A A A

Zdrowie Polaków. Raport PZH: najzdrowiej żyje się na Podkarpaciu

Zdrowie Polaków. Raport PZH: najzdrowiej żyje się na Podkarpaciu
Fot.Fotolia
Największe szanse na długie życie i w dobrym zdrowiu ma kobieta z wyższym wykształceniem, mieszkająca w mieście powyżej 5 tys. mieszkańców, w woj. podkarpackim, np. w powiecie leskim czy sanockim. Na drugim biegunie jest mężczyzna, mieszkający w Łodzi, posiadający wykształcenie gimnazjalne lub niższe. Taki obraz wyłania się z raportu "Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania", przygotowanego przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny.

Według tej, przedstawionej w środę, publikacji nadal najmniej korzystnym środowiskiem zamieszkania w Polsce są najmniejsze miasta, poniżej 5 tys. mieszkańców, których mieszkańcy żyją najkrócej.  

Przeciętnie najdłużej żyją mieszkańcy największych miast, z wyjątkiem Łodzi gdzie mieszkańcy żyją nawet krócej niż mieszkańcy małych miasteczek. Autorzy raportu podkreślają jednak, że  zróżnicowanie długości życia związane z kategorią miejscowości zamieszkania stopniowo ulega zmniejszeniu.

Już od wielu lat mężczyźni najkrócej żyją w województwie łódzkim; w 2017 r. - o 3,7 lat krócej niż mieszkający w najlepszym pod względem długości życia województwie podkarpackim, a kobiety w województwach łódzkim i śląskim – o 2,3 lat krócej niż mieszkanki woj. podkarpackiego.

Mężczyźni mieszkający w miastach żyją przeciętnie dłużej od mieszkających na wsi o 1,1 roku. Prawidłowość ta występuje we wszystkich województwach oprócz śląskiego, gdzie mężczyźni na wsi żyją o 0,7 roku dłużej niż w miastach, natomiast w woj. lubelskim i mazowieckim różnica na korzyść mieszkańców miast w ostatnim okresie wynosi ponad 2 lata. W przypadku kobiet różnice w długości życia mieszkanek miast i wsi są znacznie mniejsze niż w przypadku mężczyzn; w skali całego kraju długość życia obu grup jest taka sama.

W dziesięciu województwach dłużej żyją mieszkanki miast. Największa różnica, 1,8 roku, występuje w woj. warmińsko-mazurskim. W sześciu województwach dłużej żyją mieszkanki wsi; w woj. śląskim jest to 1,1 roku różnicy, a w woj. łódzkim - 1 rok.

Znacznie większe niż w przypadku mieszkańców województw jest zróżnicowanie długości trwania życia mieszkańców powiatów. Jak wynika z raportu, większość powiatów, w których mężczyźni żyją najdłużej, skupia się w Polsce południowej oraz środkowo-zachodniej, natomiast kobiety żyją najdłużej w powiatach we wschodniej części kraju.

Za krótsze życie polskich mężczyzn w porównaniu z mieszkańcami większości innych krajów UE w decydującym stopniu odpowiada większa ich umieralność w wieku aktywności zawodowej, tzn. 25-64 lata, a przede wszystkim w wieku 45-64 lata. Natomiast w przypadku polskich kobiet, to że żyją one krócej niż mieszkanki krajów Europy wynika z wyższej umieralności w starszym wieku, tzn. 65 lat i więcej.

Według zawartej w raporcie analizy danych o długości życia i umieralności mieszkańców Polski, stan zdrowia ludności stopniowo poprawia się, ale na tle ogółu krajów Unii Europejskiej sytuację należy uznać za jeszcze wciąż niezbyt niezadowalającą. W 2017 r. długość życia mężczyzn wynosiła 74 lata, a kobiet była o 7,8 roku dłuższa i wynosiła 81,8 lat. Niepokojący jest fakt, że w latach 2014-2017 długość życia, zarówno mężczyzn jak i kobiet, wzrosła zaledwie o 0,2 roku. Jest to najmniej korzystny okres pod względem wzrostu długości życia jaki obserwujemy po roku 1991.

Według szacunków Eurostatu mężczyźni w Polsce przeżywają w zdrowiu (bez ograniczonej sprawności) 61,3 lat (83 proc. długości życia) a kobiety 64,6 lat (79 proc.). Długość życia polskich mężczyzn jest wyraźnie krótsza niż przeciętna w krajach Unii Europejskiej – o 4,6 lat, natomiast w przypadku kobiet różnica jest znacznie mniejsza i wynosi 1,9 roku. Obecna długość życia polskich mężczyzn jest równa tej jaka dla ogółu krajów UE była w 1999 roku, a długość życia Polek jest równa tej jaka była 11 lat temu.

Długość życia jest silnie różnicowana przez czynniki społeczne. W roku 2016 mężczyźni w wieku 30 lat z wykształceniem wyższym mogli oczekiwać, że będą żyli ok. 5,6 lat dłużej niż mężczyźni z wykształceniem średnim, a aż o ok. 12 lat dłużej niż mężczyźni z wykształceniem gimnazjalnym i niższym. W przypadku kobiet różnice związane z poziomem wykształcenia są ponad dwukrotnie mniejsze niż wśród mężczyzn i wynoszą odpowiednio 2,6 i 5,1 lat. Trzydziestoletni mężczyźni z wykształceniem wyższym w Polsce mogą oczekiwać krótszego dalszego życia o 2-3,5 lat w porównaniu z rówieśnikami o takim wykształceniu z Europy zachodniej, natomiast w przypadku mężczyzn z wykształceniem gimnazjalnym lub podstawowym różnica wynosi 8-11 lat. W przypadku kobiet te różnice są mniejsze ale mają podobny charakter - głosi raport.

woj/
TAGI: ZDROWIE
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25