facebook RSS # #

19.02.2020 14:49

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-08-22 12:13       aktualizacja: 2019-08-22 13:21       PRZEGLĄD PRASY
  A A A

Od kiedy segregacja. "Rzeczpospolita": Gminy czeka wyścig z czasem. Winne przepisy

Od kiedy segregacja.
Fot. Fotolia
Nie wiadomo, kiedy dokładnie wchodzi w życie obowiązek selektywnej zbiórki śmieci. A bez tego wdrożenie nowych zasad odbioru odpadów jest nierealne - pisze czwartkowa "Rzeczpospolita".

"Gminy mają problem z ustaleniem, kiedy dokładnie zaczną obowiązywać nowe zasady gospodarki odpadami komunalnymi, nakazujące m.in. segregowanie wszystkich śmieci. Przepisy przejściowe noweli ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej: ustawa śmieciowa) nie do końca są jasne" - czytamy w gazecie.

Dziennik pisze, że nowelę "wprowadzającą rewolucję w gospodarce odpadami komunalnymi" podpisał już prezydent. Lada dzień powinna zostać opublikowana w Dzienniku Ustaw.

"Nowe przepisy dają samorządom 12 miesięcy na uchwalenie nowych regulaminów dotyczących utrzymania czystości i porządku w gminach. Rok to niewiele czasu" - ocenia cytowany w artykule Leszek Świętalski ze Związku Gmin Wiejskich RP.

"Wiele gmin ma zawarte umowy na odbiór śmieci na znacznie dłuższe okresy aniżeli rok. Proste aneksy do umów nie wystarczą. A co, kiedy firmy nie zgodzą się na nowe zasady albo zażądają wyższego wynagrodzenia?" - zastanawia się Świętalski. Dodaje, że zorganizowanie przetargu nie jest takie proste.

Według Maciej Kiełbusa, partnera w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners, jednym z poważniejszych problemów jest ustalenie, kiedy dokładnie wchodzi w życie obowiązek selektywnej zbiórki wszystkich odpadów.

"Z nowych przepisów wynika, że w ciągu 14 dni od dnia publikacji w Dzienniku Ustaw. Jednocześnie jednak nowelizacja daje 12 miesięcy na dostosowanie dotychczasowych uchwał do nowych przepisów. Bez nich wdrożenie zmienionych zasad odbioru komunalnych śmieci jest nierealne. Potrzebne są wzory nowych deklaracji, które nie będą przewidywały możliwości nieselektywnego zbierania odpadów" - mówi Kiełbus.

Dlatego, jego zdaniem, obowiązek selektywnej zbiórki będzie uzależniony od terminów dostosowania uchwał w poszczególnych gminach.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

mp/
 
KOMENTARZE: 3 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-11-04 12:58:07
Kamil : Ciekawe jak będą policzeni mieszkańcy blokowisk, których deklaracje, zwłaszcza o segregowaniu, najczęściej mijają się z prawdą i nie sposób tego procederu dopilnować?
 
2019-08-23 15:10:22
Gość: Pytanie w ogóle ile razy będziemy płacić za śmieci? Podatek w każdym towarze zawiera część opłaty na rzecz państwa za utylizację śmiecia z danego produktu a potem znowu jeszcze musimy płacić duże jak na nasze warunki rachunki za wywóz śmieci które POWINNY BYĆ UZALEŻNIONE OD WAGI ODDAWANYCH ŚMIECI PRZEZ OBYWATELA i do tego to właśnie Państwo powinno rozliczać w większości z opłaconych już podatków wywóz śmieci. (Co z tego że ja mam mało śmieci jak płacę tyle samo co ten co ma ich 10x więcej) A tak jest sytuacja gdzie mało tego że nie radzimy sobie jako kraj z własnymi śmiećmi bo jest bałagan ogólny w przepisach to jeszcze jacyś przedsiębiorcy zwożą do Polski śmieci z zagranicy. SKANDAL. Podsumowując realny stan który mamy:
1. fatalna służba zdrowia,
2. braki leków,
3. brak funduszy na leczenie,
4. FATALNE JEDZENIE jakościowo wręcz śmieciowe,
5. Nie radzimy sobie dobrze ze swoimi śmieciami,
6. Zwozimy śmieci z zagranicy, i wisienka na torcie
7. FATALNEJ JAKOŚCI POWIETRZE W MIASTACH ZIMĄ.
To wszystko składa się na "piękny" obraz jaki czeka nasze dzieci w przyszłych pokoleniach. -choroby, brak możliwości leczenia, fatalna jakość środowiska, i w efekcie większa umieralność.
 
2019-08-23 08:13:01
dziara: Po prostu wklejam mój wczorajszy post spod innego artykułu -----Nie ulega wątpliwości, że poprzednicy narobili totalnego bajzlu w gospodarce odpadami, ale ten gniot legislacyjny, to już wyżyny nieudacznictwa. System wymaga całkowitej zmiany, lecz trzeba to robić z głową i z pełnymi faktycznymi konsultacjami wszystkich zainteresowanych. Kolejną zasadniczą kwestią jest - co z dotychczasowymi deklaracjami i decyzjami określającymi opłatę ? Ważne, nie ważne, wygaszamy ?????
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25