facebook RSS # #

25.05.2019 02:25

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2014-05-10 11:03       aktualizacja: 2014-05-10 16:22       SEKRETARZ
  A A A

MAC nie chce na siłę. Gminy obwarzankowe nie lubią być zjadane przez miasta

MAC nie chce na siłę. Gminy obwarzankowe nie lubią być zjadane przez miasta
Inne są interesy gmin wiejskich i miejskich
Fotolia
Prezydent Lubina lobbuje w resorcie administracji za likwidacją "gmin obwarzankowych", które nazywa pasożytami. Gmina wiejska Lubin stanowczo się temu sprzeciwia, a MAC zapewnia, że nie będzie siłowych rozwiązań. 

W oświadczeniu, do którego odsyła urząd gminy, przewodniczący rady gminy Lubin Jerzy Szumlański zaznaczył, że przedstawiona przez prezydenta miasta propozycja "włączenia" gminy w struktury miejskie spotyka się z jego zdecydowanym sprzeciwem.

"Otóż takiej zgody nie ma, nie było i nie będzie!" - deklaruje w oświadczeniu Szumlański. Wtóruje mu zastępca wójta Zofia Rejdak. Lubin (Dolnośląskie) to jedna z blisko 160 tzw. "gmin obwarzankowych" (na 2479 gmin ogółem), czyli gmin wiejskich otaczających ośrodki miejskie, z siedzibą na terenie miasta.

"Chodzi o pieniądze"


Resort administracji przekonuje "obwarzanki" do łączenia się w większe jednostki, ponieważ, w ocenie autorów ministerialnego raportu, utrzymywanie zdublowanej administracji generuje niepotrzebne koszty. Poza tym rodzi negatywne zjawiska, takie jak częste korzystanie z usług miejskich przez osoby, które podatkami zasilają budżet gminy.

Dlatego ministerstwo chce zmienić przepisy  tak, aby integracja była bardziej opłacalna finansowo dla jednostek, którym dotychczas mogła się nie kalkulować. Chodzi o te gminy i powiaty, których  wpływy z PIT per capita są poniżej średniej krajowej. Ma to przełamać impas w rozmowach między jednostkami administracji lokalnej. Jak dotąd, mimo pojedynczych sygnałów o zainteresowaniu konsolidacją, nie nastąpiło bowiem żadne połączenie. 

W ocenie prof. Jerzego Hausnera problem tkwi w systemie finansowania samorządów, który dostarcza dużej części środków z budżetu państwa w formie subwencji i dotacji, przy jednocześnie niskim udziale podatków lokalnych.

W raporcie o kondycji JST przygotowanym pod redakcją byłego ministra gospodarki wskazano, że oddolne inicjatywy o połączeniu odrębnych samorządów cechują przede wszystkim kraje, w których samorządy opierają swoją działalność w przeważającej mierze na dochodach z podatków, w zakresie których posiadają istotną autonomię.

Pat w Lubinie

Władze gminy wiejskiej Lubin propozycję miasta o zespoleniu w jeden organizm oceniają jako próbę odebrania autonomii. Zarzucają miastu, że działa bez porozumienia z gminą. Sugerują ponadto, że prawdziwym powodem dążenia do "wchłonięcia" gminy przez jednostkę miejską są problemy finansowe miasta. Rada gminy zobowiązała się ponadto do podjęcia wszelkich działań zmierzających do utrzymania jedności i integralności gminy.

"Interesy gmin wiejskiej i miejskiej z natury rzeczy są zupełnie inne, bywa nawet, że są rozbieżne" - uważa przewodniczący rady Gminy Lubin Jerzy Szumlański.

W oświadczaniu odniósł się do zarzutów prezydenta miasta Lubin Roberta Raczyńskiego, który uznał, że urzędnicy gminni nie chcą połączenia, ponieważ kieruje nimi strach przed utraceniem posad. „Gmina Lubin to nie jest tylko urząd ani jego pracownicy - gmina to kilkunastotysięczna, zintegrowania społeczność, której jako radni mamy obowiązek służyć" - podkreślił przewodniczący rady gminy.

Tymczasem resort administracji odcina się od pomysłu likwidacji "gmin obwarzankowych". - W Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji obecnie nie są planowane działania dotyczące generalnych zmian w zasadniczym podziale terytorialnym państwa polegające m.in. na likwidacji gmin - podkreślił rzecznik prasowy resortu Artur Koziołek. Łączenie samorządów w większe jednostki ma być dobrowolne.

Zwolennikiem radykalniejszych rozwiązań jest prezydent Lubina Robert Raczyński, który w zespoleniu samorządów upatruje milionowych korzyści dla powiększonej jednostki (Więcej: MAC dorzuca gminom obwarzankowym 140 mln zł).

/kic/Serwis Samorządowy PAP

 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25