facebook RSS # #

21.06.2018 16:34

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-02-13 16:13       aktualizacja: 2017-02-13 16:23       REFORMA EDUKACJI
  A A A

Kasa na zmiany. Gminy szacują koszty reformy edukacji

Kasa na zmiany. Gminy szacują koszty reformy edukacji
Fot. Fotolia
Częstochowa wyda ponad 4,5 mln zł na doposażenie szkół podstawowych w pracownie, z kolei Brwinów szacuje, że wydatki związane z reformą oświaty nie będą duże - spytaliśmy samorządy o koszty przystosowania placówek do nowych potrzeb edukacyjnych

Jak informuje rzecznik prasowy Urzędu Miasta Częstochowy Włodzimierz Tutaj, samorząd oszacował wstępne koszty przystosowania szkół do zmian w systemie edukacji.

„Miasto w celu dostosowania szkół do wymogów nowej podstawy programowej zamierza doposażyć szkoły podstawowe w pracownie chemiczne i fizyczne” – mówi rzecznik.

Dodaje, że zmiany te będą kosztować miejską kasę ponad 4,5 mln zł.

Samorząd podkreśla, że niezbędne będzie doposażenie lub wymiana sprzętu komputerowego w ośmioletnich szkołach podstawowych.

„Częstochowa planuje również dostosowanie i wyposażenie klas edukacji wczesnoszkolnej, świetlic oraz stołówek w szkołach podstawowych, które powstaną na terenie gminy po przekształceniu gimnazjów w ośmioletnie szkoły podstawowe. Szacunkowy koszt tego przedsięwzięcia to około 3,5 mln zł” – informuje Włodzimierz Tutaj.

Z kolei Bolesławiec w pierwszym etapie wprowadzania zmian w strukturze szkolnej będzie musiał wydać około 1 500 tys. zł.

„Koszty będą szczegółowo określone po przyjęciu nowej sieci szkolnej i ich wyliczeniu na podstawie wyszczególnionych potrzeb w pięciu jednostkach oświatowych” – podkreśla Agnieszka Gergont, rzecznik prasowy Bolesławieckiego ratusza.

Zaznacza, że większość wydatków będzie związana z zakupem nowego sprzętu szkolnego (wyższe ławki i krzesełka dla uczniów VII i VIII klasy, szafki do szatni, pomoce dydaktyczne, wyposażenie pracowni przedmiotowych, w tym komputerowe oraz wypłatą odpraw dla odchodzących nauczycieli).

Jak informuje Łukasz Wyleziński, kierownik Biura Promocji i Informacji Gminy Piaseczno, samorząd nie oszacował jeszcze kosztów dostosowania szkół do potrzeb reformy.

„W zespołach szkół praktycznie nie będzie konieczności inwestowania. Z kolei dzięki połączeniu podstawówki z gimnazjami, uczniowie starszych klas szkoły podstawowej będą uczyć się w budynkach gimnazjalnych, dlatego nie trzeba będzie dostosowywać pracowni, wymieniać ławek czy przebudowywać łazienek” – tłumaczy Wyleziński.

Z kolei Urząd Gminy Brwinów, nie przewiduje większych kosztów związanych z koniecznością dostosowania sieci szkół do nowych przepisów.

„Wystąpi jedynie konieczność wymiany pieczęci, tablic itp., jednak to nie będą duże wydatki” - zaznacza Hanna Królikowska z Referatu Oświaty Urzędu Gminy Brwinów.

Jm/Serwis Samorządowy PAP
TAGI: EDUKACJA
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25