facebook RSS # #

21.07.2018 11:52

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-05-30 16:04       aktualizacja: 2017-05-30 14:22       REFORMA EDUKACJI
  A A A

Zmiany w edukacji. Pierwszy etap porządkowania finansów oświatowych

Zmiany w edukacji. Pierwszy etap porządkowania finansów oświatowych
Fot. PAP/ M. Obara
Zmiany w Karcie nauczyciela oraz ustawie o finansowaniu oświaty odpowiadają na potrzeby samorządowców, nauczycieli i dyrektorów; skupiają się na uszczelnieniu dotacji i modyfikacji przepisów dotyczących zatrudniania nauczycieli - zapowiedziała we wtorek minister edukacji Anna Zalewska.

Podczas konferencji prasowej, na której zaprezentowano projekt ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, szefowa resortu edukacji poinformowała też, że prace nad uporządkowaniem całego system finansowania zadań oświatowych będą kontynuowane.

„Jeśli chodzi o subwencje oświatową mamy projekt bardzo dużych zmian, ale samorządy nie są na nie gotowe. Nie są gotowe na dyskusje i wspólne liczenie. Dlatego uzgodniliśmy, że w 2019 rok zaproponujemy kolejny etap planowanych rozwiązań” – zaznaczyła.

Dodała, że zaprezentowane rozwiązania mają na celu uszczelnienie systemu finansowania oświaty i będą współgrać z ustawą o systemie informacji oświatowej.

Jak poinformowała wiceminister edukacji Marzenna Drab, pierwsza część zmian dotyczy przyznawania i rozliczania dotacji: podręcznikowej, przedszkolnej, dotacji dla szkół dla dorosłych oraz finansowania świadczeń pomocy materialnej dla uczniów o charakterze socjalnym.

W projekcie znalazły się też propozycje zmian w Karcie nauczyciela: tygodniowy obowiązkowy wymiar pensum, czyli godzin bezpośredniej pracy z uczniami dla nauczyciela pedagoga, logopedy, psychologa i doradcy zawodowego, a także terapeuty pedagogicznego, w wymiarze 22 godzin.

Jak zaznaczyła Drab, obecnie samorządy mają dowolność, w efekcie rozpiętość tego czasu w zależności od samorządu waha się od 18 do 30 godzin w tygodniu.

Zgodnie z projektem wydłużona zostanie podstawowa ścieżka awansu zawodowego nauczycieli z 10 do 15 lat, ale będzie też możliwość jej skrócenia lub wydłużenia.

Nauczyciel kontraktowy i nauczyciel mianowany, legitymujący się wyróżniającą oceną pracy będzie mógł rozpocząć staż na kolejny stopień awansu zawodowego po przepracowaniu w szkole co najmniej 2 lat od dnia nadania poprzedniego stopnia awansu zawodowego. Wydłużony zostanie też staż nauczycielom stażystom, czyli rozpoczynającym pracę w zawodzie, ubiegającym się stopień nauczyciela kontraktowego z 9 miesięcy do 1 roku i 9 miesięcy.

Wprowadzony zostanie też nowy dodatek – za wyróżniającą pracę. Będzie on stanowił uzupełnienie obecnego systemu awansu zawodowego powiązanego z systemem wynagradzania.

Projekt  ustawy o finansowaniu zadań oświatowych w załączniku.

jma/  woj/
ZAŁĄCZNIKI: Projekt
TAGI: EDUKACJA
 
KOMENTARZE: 5 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-07-03 09:00:23
przyszły suweren: Pieniądze tylko za uczniem .. nie za klasami
to samorząd i szkoła ustala jakie chce mieć wielkości klasy
konsultacje PiS idą w tym kierunku zabrać miastom i dać wsiom aby tam były klasy 7-osobowe a w mieście 30 osobowe
Przywrócimy normalność po wygranych wyborach
 
2017-06-09 14:10:02
kij: Kiedy wreszcie zniknie ten chory model finansowania oświaty. Pensje dla nauczyciela ustala minister i to on powinien płacić za określony standard, który nie powinien zależeć od zamożności gminy.Dlaczego tak duże pieniądze dla gmin są od początku rozdzielane wiecznie zmienianym Rozporządzeniem, a nie ma nadal stabilnych zasad ustawowych. Dlaczego Pani Minister wiecznie chce być sędzią we własnej sprawie????
Co wreszcie z niegospodarnością w kształceniu w szkołach średnich, gdzie przyjmuje się każdego kto chce zniżając do absurdu poziom liceów. Nie wspomnę o pseudowyższych uczelniach produkujących humanistycznych bezrobotnych bez sensu i celu
???????
 
2017-05-31 09:54:24
Tomasz Wojtania: Tak długo jak nie ustali się maksymalnej liczby dzieci w klasie, czyli nie wprowadzi się standardu edukacyjnego żadne zmiany nic nie dadzą. Oświata powinna być finansowana w formie dotacji celowej z budżetu państwa nie metodą "za uczniem" lecz metodą "za nauczycielem". Metodą kosztów stałych i zmiennych.Liczba dzieci po 500plus będzie rosła, a dziś mamy masowe zwolnienia nauczycieli i utratę wykształconej kadry. To absurd jakiś. To co w latach 90 zapoczątkował Antony Levitas z MEN aby pieniądze szły za uczniem to największa katastrofa branży oświatowej w Polsce. MEN powinien określić minimalną i maksymalną liczbę uczniów. Szkoły powinny mieć klasy z ławkami na minimalną i maksymalną liczbę uczniów, a dyrektor szkoły zależnie od liczby dzieci planowałby liczbę klas i oddziałów. Resztę by się spokojnie wyliczyło po wrzuceniu danych do systemu.

Finansowanie oświaty powinno odbywać się w trybie dotacji z budżetu państwa. Państwo dotacją zapewniałoby realizację standardu oświatowego i wypłatę wynagrodzeń nauczycielom.

Wszystko to co ponad standard realizowałaby gmina z własnych środków budżetowych.

Prosta sprawa, która nigdy nie zostanie pewnie zrealizowana.

Pozdrawiam
 
2017-05-30 14:56:16
kerim: Czemu ,,podwyżki dla samorządowców" w tytule ?
 
2017-05-30 13:45:52
Sannyline: Bardzo "zgrabna" wypowiedź pani minister: "Jeśli chodzi o subwencje oświatową mamy projekt bardzo dużych zmian, ale samorządy nie są na nie gotowe. Nie są gotowe na dyskusje i wspólne liczenie."
Zwyczajnie zwala z nóg.
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25