facebook RSS # #

22.06.2018 10:58

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-09-08 16:02       aktualizacja: 2017-09-08 16:15       REFORMA EDUKACJI
  A A A

Gotowi na zmiany. Polkowicki Model Oświaty odpowiedzią na reformę edukacji

Gotowi na zmiany. Polkowicki Model Oświaty odpowiedzią na reformę edukacji
Fot. UG Polkowice
Nie mam pieniędzy na protesty. Najważniejsze jest przygotowanie uczniów do przejścia przez etap tych trudnych zmian w edukacji – mówi Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic.

Jak poinformował polkowicki samorząd, w wyniku zmian w systemie oświaty, żaden nauczyciel nie stracił pracy, a uczniowie bez problemów rozpoczęli naukę w klasach VII szkół podstawowych i w wygaszanych gimnazjach.

Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic, zaznaczył, że celem samorządu była realizacja przyjętych przez rząd rozwiązań w sposób najbardziej przyjazny dla uczniów, ich rodziców i nauczycieli.

„Rolą samorządu nie jest kształtowanie prawa oświatowego na poziomie ustawodawczym (…). Ja nie mam pieniędzy na protesty. Wolę je wydać na to, żeby coś zbudować, z pożytkiem dla naszych mieszkańców. Dlatego najważniejsze było podjęcie działań na rzecz przygotowania naszych uczniów do bezproblemowego przejścia przez etap tych trudnych zmian. Troszczyliśmy się także o to, aby nikt z nauczycieli nie stracił pracy. Zdecydowaliśmy, że tak zorganizujemy naukę, aby jak najlepiej wykorzystać to, co udało nam się zbudować i stworzyć przez ostatnich kilkanaście lat” – podkreślił burmistrz.

Gmina wdraża autorski program zmiany w szkolnictwie - Polkowicki Model Oświaty, wspierając go działaniami integrującymi uczniów, nauczycieli i rodziców pod nazwą „Witaj Nowa Szkoło, mosty zamiast murów, #razemrazniej”.

Jego inicjatorem i pomysłodawcą jest, powołany przez burmistrza Wabika oraz Emiliana Stańczyszyna, przewodniczącego Rady Miejskiej, Zespół ds. Reformy Oświaty, któremu przewodniczy radna Mariola Kośmider. W jego skład wchodzą radni, dyrektorzy szkół podstawowych i wygaszanych gimnazjów, dyrektor szkoły ponadgimnazjalnej, wiceburmistrz ds. społecznych, starosta oraz dyrektor wydziału oświaty urzędu gminy.

„Edukacja jest jednym z najważniejszych elementów rozwoju lokalnej społeczności, dlatego naszym priorytetem jest utrzymanie dotychczasowej, bardzo wysokiej jakości nauczania i wychowania. Równocześnie musimy dostosować nasze szkoły do nowej rzeczywistości” – podkreśliła przewodnicząca Zespołu ds. Reformy Oświaty.

Kośmider poinformowała, że w ubiegłym roku szkolnym zespół zorganizował kilkanaście spotkań z rodzicami, nauczycielami, dyrektorami szkół i przedstawicielami związków zawodowych pracowników oświaty, konsultując propozycje zmian w lokalnym szkolnictwie.

Jak zaznaczyła Dorota Gnych, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4, reforma systemu oświaty była dla gminy dużym wyzwaniem organizacyjnym.

„Wygaszane gimnazja to siedemnaście lat ogromnego zaangażowania nauczycieli, rodziców, uczniów i samorządu. Udało nam się stworzyć wspaniałe szkoły, z niezwykłą atmosferą, z dobrym poziomem nauczania i świetnie wyposażonym zapleczem edukacyjnym. Zależało nam, aby tego nie zaprzepaścić, dlatego postanowiliśmy stworzyć wspólnie projekt ewolucyjnej, a nie rewolucyjnej likwidacji gimnazjów” – wyjaśnia.

Elżbieta Kich, dyrektor szkoły podstawowej nr 3, wyliczyła, że w ostatnich miesiącach wszystkie osoby związane z oświatą pracowały dodatkowo bezpłatnie po kilka godzin dziennie.

„Ustalaliśmy siatkę godzin dla nauczycieli nie znając do końca podstawy programowej. Planowaliśmy ekspresowe remonty szkół i rozstrzygaliśmy związane z nimi przetargi, tworzyliśmy nowe oprogramowanie do dziennika elektronicznego dla połączonych szkół i nieustannie rozmawialiśmy ze wszystkimi stronami zaangażowanymi w te zmiany” – podkreśliła Kich.

Zmiany w oświacie kosztowały Polkowice w 2017 roku 1 mln 136 tys. zł. Na budowę lub dostosowanie i wyposażenie wygaszanych obecnie dwóch gimnazjów, gmina przeznaczyła z własnego budżetu ponad 21 mln zł.

Do pięciu polkowickich szkół podstawowych i dwóch wygaszanych gimnazjów uczęszcza w roku szkolnym 2017/2018 ponad 2 500 uczniów, z którymi pracuje 295 nauczycieli.

Źródło: UG Polkowice
jma/
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25