facebook RSS # #

22.02.2019 08:10

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-08-30 17:03       aktualizacja: 2017-08-30 17:45       RIO
  A A A

KWRiST o RIO. Porawski: zadłużenie Ostrowic nie powstało bez wiedzy RIO

KWRiST o RIO. Porawski: zadłużenie Ostrowic nie powstało bez wiedzy RIO
Źródło: KWRiST
Za zadłużenie Ostrowic w takim samym stopniu jak gmina, odpowiedzialna jest RIO – uważa Andrzej Porawski, dyrektor biura ZMP.

Podczas sierpniowego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego dyrektor biura ZMP Andrzej Porawski przedstawił stanowisko organizacji w sprawie zniesienia gminy Ostrowice, zapowiadanego już w 2015 r. przez ówczesnego wojewodę zachodniopomorskiego. Jak podkreślił, procedury zawarte w ustawie zakładają konsultację tego typu działań.

„Wiemy, że oba organy zarówno stanowiące, jak i wykonawcze gminy Drawsko Pomorskie mówią stanowcze nie, ale uważamy, że jeszcze trzeba zapytać mieszkańców zainteresowanych placówek. Wiemy, dlaczego Drawsko Pomorskie mówi nie. Przede wszystkim dlatego, że miałoby przejąć gminę Ostrowice razem z zadłużeniem, które wiemy, jak powstało” – zwrócił uwagę Porawski.

Według niego za zadłużenie Ostrowic w takim samym stopniu jak gmina, odpowiedzialna jest Regionalna Izba Obrachunkowa. „Zadłużenie gminy nie powstało bez wiedzy RIO. Wiemy, że zachodniopomorska Izba jeszcze za poprzedniego kierownictwa, które szczęśliwie odeszło na emeryturę, dopiero po trzech latach tak naprawdę zareagowała na tę sytuację” – stwierdził.

ZMP proponuje, aby rząd przed podjęciem kolejnych decyzji w tej sprawie rozważył możliwość oddłużenia Ostrowic. Zdaniem korporacji samorządowej „oddłużenie to termin niepopularny, ale wielokrotnie w Polsce był stosowany i to w miliardowej skali w stosunku do nieefektywnie działających zakładów opieki zdrowotnej, a także w stosunku do kopalń i innych podmiotów przeżywających trudności” – wskazał.

Porawski zaznaczył, że w przypadku gminy niebezpieczeństwo znacznego zadłużenia „praktycznie nie powinno istnieć”. „Wiemy, że rząd chce poprawić funkcjonowanie RIO, więc może trzeba to szybko zrobić, korygując trochę ustawę zawetowaną. Wiemy, że nie ma takiego niebezpieczeństwa, że w przypadku Ostrowic to był incydent. W związku z tym prosimy o rozważenie, czy to by nie wyczyściło sytuacji i nie było łatwiej rozmawiać na ten temat” – powiedział.

Dyrektor biura ZMP ocenił, że rozwiązanie polegające na włączeniu Ostrowic do gminy Drawsko Pomorskie „nie jest jedynym uzasadnionym”.

„Gmina jest wewnętrznie podzielona na dwie części, a ustawodawca powiada, że ustalenie i zmiana granic są dokonywane w sposób zapewniający gminie terytorium możliwie jednorodne ze względu na układ osadniczy i przestrzenny, uwzględniający więzi społeczne, gospodarcze i kulturowe oraz zapewniający zdolność wykonywania zadań publicznych. Być może więc te decyzje terytorialne, gdyby miała być zniesiona gmina Ostrowice, rzeczywiście mogłyby mieć inny kształt, a niekoniecznie w całości włączenie” – podkreślił.

Ustosunkowując się do stanowiska ZMP, sekretarz stanu w MSWiA Sebastian Chwałek przypomniał, że wielokrotnie na posiedzeniach komisji rozmawiano o konieczności zmiany przepisów dotyczących RIO, żeby sytuacje podobne do omawianej nie miały miejsca. „Doszliśmy do takiego momentu, w którym mamy już taki problem z gminą Ostrowice, który wypada rozwiązać w sposób zdecydowany” – stwierdził.

Jego zdaniem oddłużenie Ostrowic nie jest obecnie możliwe z uwagi na zobowiązanie samorządu wobec parabanków. „Oczywiście możemy mówić o pożyczce. Tylko jakie szanse ma gmina Ostrowice na jej realną spłatę? Nie ma takiej możliwości, bo dług jest ogromny w stosunku do potencjału gminy” – dodał.

Jak zapewnił, resort analizuje przypadek Ostrowic i w najbliższym czasie wspólnie z wojewodą zachodniopomorskim i przedstawicielami Drawska Pomorskiego zastanowi się, jak rozwiązać problem. „Mieszkańcy zostali w tej chwili sami, komisarz ma jakiś tam ruch, ale dziura w kasie gminnej jest, jak wszyscy wiemy, ogromna i rośnie. Będziemy to próbowali tak zrobić, żeby było z jak najmniejszą szkodą dla mieszkańców” – podkreślił.

Chwałek poinformował także, że MSWiA rozważa powrót do propozycji zmiany ustawy o RIO i ponownego przeprocedowania jej. „Rozumiem, że też jest tam sugestia prezydenta w powołanej komisji do rozpoczęcia prac. W mojej ocenie projekt, który był już uchwalony przez Sejm, nie zagrażał istnieniu i nie naruszał konstytucji. Oczywiście pan prezydent wyraził swoje zdanie, będziemy je analizować i podejmiemy decyzję, co dalej z losami projektu” – powiedział.

Zdaniem Krzysztofa Żuka z Unii Metropolii Polskich Ostrowice są jedną z nielicznych polskich gmin, które znalazły się w takiej sytuacji. „Jeśli wypowiedź pana ministra traktować jako konkluzję dyskusji wokół gminy Ostrowice, to chciałem zwrócić uwagę, że nie akceptujemy takiego podejścia co do konieczności zmiany ustawy o RIO na podstawie jednostkowego przypadku gminy Ostrowice” – zaznaczył.

W odpowiedzi wiceszef MSWiA podkreślił, że ma na ten temat odrębne zdanie. „Zawsze możemy porozmawiać, bo może trzeba by stworzyć wśród samorządów jakiś fundusz zbiorczy(…). Jeżeli nie państwo ma ingerować, to może samorządy będą się same ze składek gmin ratowały. To jest jakiś pomysł” – dodał.

dap/
TAGI: GMINA , PRAWO , RIO
 
KOMENTARZE: 4 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2017-09-01 21:32:06
Gustaw Wrona: Może ktoś z CBA powinien "pochylić się" nad ustawą Prawo zamówień publicznych, która po nowelizacji w 2016 r. (rząd PIS) wyłączyła literalnie spod jej reżimu zaciąganie pożyczek, w tym tych w parabankach. Czyli obecnie, teoretycznie, wójt gminy po znajomości może sobie wybrać parabank, który mu odpowiada oczywiście, po uprzednim "naoliwieniu łapek" (w myśl zasady, kto nie smaruje ten nie jedzie), wygodny i koszmarnie drogi instrument finansowy. I o co ten cały krzyk, skoro państwo przyzwala na machloje i korupcję? Odpowiedź jest jedna, ktoś na tym skorzystał...
 
2017-09-01 09:55:31
skarbnik drugi: "Wiemy, że zachodniopomorska Izba jeszcze za poprzedniego kierownictwa, które szczęśliwie odeszło na emeryturę, dopiero po trzech latach tak naprawdę zareagowała na tę sytuację” - tylko że obecnie prezesem RIO w Szczecinie jest bezpośredni opiekun Ostrowic!
 
2017-08-31 20:24:02
Grosik: Rozmydlanie winy. Winny wójt i radni.Artykuł sponsorowany? Za kradzież forsy której właścicielem jest Naród Polski kary powinny być takie same jak za napad na bank lub podrabianie pieniedzy.Są chyba w tym kraju instytucje które to moga stwierdzic? Jeżeli nie to minister Sienkiewicz miał rację.
A tak nawiasem mówiąc skarbnik (ten od nicka) też niezły o swojej roli nie pamięta czy nie wie? Idąc tym tokiem (artykułu) myślenia to pan panie dyrektorze też sobie znajdzie miejsce w tym gronie.
WÓJT bierze kasę za etat?
A kto przepisami szafuje?
ILE CZASU trzeba aby takich gości rozrzutnych usunąć?
Ilu takich speców jeszcze zajmuje stołki?
Jakie maja majatki i z czego? A ich rodzinki?
Oddłużyć to mozna ale za kasę winowajców. Kto na nich głosował? Też niewinni?
Frajerzy zapłacą?
Cygan ukradł a kowala powiesili? Tego chcecie?
Drawsko się zrzuci za myslenie pana dyrektora?
Ratunek jak widać tylko i wyłącznie w osobie Pana Ministra Zbyszka ZIOBRO.
Szkoda że Pan Prezes Jarosław Kaczynski ma tyle na głowie - porzadek w tydzień by zrobił.
Na tym skisłym torcie WINY kazdy ma swoje miejsce.
Ale płacic maja tylko mieszkańcy Drawska.
 
2017-08-31 09:34:00
skarbnik: Uważam, że w pierwszej kolejności do odpowiedzialności finansowej i do zwrotu nienależnie pobranych wynagrodzeń i diet należy pociągnąć organ wykonawczy, radnych , którzy to przyklepywali oraz RIO nadzorujące gospodarkę finansową gminy. Dopiero wtedy można rozważyć dalsze kroki.
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25