facebook RSS # #

24.05.2018 23:37

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-09-21 12:28       aktualizacja: 2017-09-21 13:04       RIO
  A A A

Światło bez długu. Czy umowa na używanie systemu oświetleniowego kwalifikuje się do długu JST?

Światło bez długu. Czy umowa na używanie systemu oświetleniowego kwalifikuje się do długu JST?
Fot. Fotolia
Czy umowa z tytułu używania systemu oświetleniowego przez samorząd kwalifikuje się do kategorii długu publicznego?

Z takim pytaniem zwrócił się do RIO w Szczecinie jeden z powiatów. We wniosku szczegółowo opisano proponowany sposób realizacji wymiany systemów oświetleniowych w prowadzonych przez powiat szkołach publicznych i innych podległych instytucjach polegający na zawarciu umowy w modelu najmu z dostawcą oświetlenia, który zrealizuje i sfinansuje przedsięwzięcie i pozostanie właścicielem systemu oświetleniowego w danej szkole. System będzie spełniał warunki techniczne określone przez powiat, a szkoły będą uprawnione do jego używania na zasadzie najmu w okresie 8-12 lat.

Jedynym zobowiązaniem powiatu będzie miesięczna zryczałtowana opłata (tzw. czynsz najmu), która podlegać będzie waloryzacji o obiektywne wskaźniki rynkowe. Zamiarem przedsięwzięcia jest pozyskanie oszczędności z tytułu zakupu energii elektrycznej i konserwacji w związku zastosowaniem energooszczędnych technologii, a w konsekwencji zrównoważenie lub przewyższenie uiszczanych opłat za najem.

W okresie trwania umowy powiat będzie uprawniony do wykupu wynajmowanego systemu oświetleniowego zgodnie z określoną ceną, która pomniejszana będzie wraz z upływem czasu według zastosowania umownego mechanizmu. Istotą transakcji jest możliwość, a nie obowiązek wykupu przez powiat systemu oświetleniowego. Przy tym w okresie trwania stosunku najmu to dostawca, a nie powiat, będzie zobowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania przedmiotu najmu w stanie zdatnym do umówionego użytku. Przedmiot najmu będzie przez dostawcę ubezpieczany i serwisowany.

Zdaniem RIO w Szczecinie zobowiązanie wynikające z tego typu umowy nie będzie zaliczane do długu publicznego. W ocenie Kolegium Izby określona w umowie cena dobrowolnego wykupu systemu oświetleniowego stanie się zobowiązaniem JST w momencie wyrażenia woli jego wykupu, wówczas zobowiązanie to powinno być zaliczone do długu publicznego oraz uwzględnione w uchwale budżetowej i wieloletniej prognozie finansowej z uwzględnieniem zasad przewidzianych w art. 243 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1870, ze zm.).

RIO zwróciła uwagę, że cechą wspólną umów zaliczanych do długu jest przesunięcie określonej wartości gospodarczej (zwykle pieniężnej) z majątku jednego podmiotu do majątku drugiego, połączone z obowiązkiem zwrotu.

mp/
TAGI: ENERGIA , FINANSE , RIO
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Tel.: (22) 509 22 25
Faks: (22) 509 22 72
pap@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25