facebook RSS # #

17.10.2019 23:52

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-05-10 14:54       aktualizacja: 2018-05-10 12:54       RIO
  A A A

Jaka przyszłość RIO. Poseł Dziuba: RIO nie odgrywają istotnej roli dyscyplinującej względem samorządów

Jaka przyszłość RIO. Poseł Dziuba: RIO nie odgrywają istotnej roli dyscyplinującej względem samorządów
Fot. PAP/M.Kaliński
Każdy kto trochę interesuje się działalnością samorządu wie, że RIO w istocie nie odgrywają istotnej roli dyscyplinującej względem samorządów - ocenił Tadeusz Dziuba (PiS). Jego zdaniem RIO mogą zostać zlikwidowane.  

Podczas czwartkowego posiedzenia sejmowej komisji kontroli państwowej, na którym omawiano skuteczność funkcji kontrolnych regionalnych izb obrachunkowych, poseł Tadeusz Dziuba wytknął izbom nieskuteczność.   

„Każdy kto trochę interesuje się działalnością samorządu doskonale wie, że RIO w istocie nie odgrywają roli dyscyplinującej względem samorządów" - powiedział poseł PiS.

Cytując fragmenty informacji przygotowanej przez szefową Krajowej Rady RIO Dziuba wskazał, że Izby same to potwierdziły pisząc w jednym miejscu, że „kontrola sprawowana przez RIO ma nieocenione znaczenie dla prawidłowego prowadzenia gospodarki finansowej JST", a już kilka wersów dalej, że „jednak nie spada ogólna ilość stwierdzonych błędów." 

Według Dziuby liczba nieprawidłowości „nie spada, bo RIO swojej roli weryfikacyjnej w oczekiwanym zakresie nie pełni".

Według niego, w tej sytuacji Izbom grozi likwidacja. „Zakładając, że kierujący państwem kierują się względami racjonalnymi, jeżeli przyjąć to założenie, to prędzej czy później tą instytucję zlikwidują, skoro przez lata nie przynosi efektów. I np. te kompetencje przekażą rozbudowanej NIK - mówię przykładowo. Albo wprowadzą jakąś inną instytucję - stwierdził poseł.

Parlamentarzysta zwrócił też uwagę na zbyt duże, jego zdaniem, personalne związki między pracownikami RIO, a organami wykonawczymi i urzędnikami samorządowymi. „To nie oznacza, że to jest totalne, ale takie zjawisko występuje i państwo nad tym nie panujecie" - powiedział Dziuba, adresując wypowiedź do szefowej Krajowej Rady RIO Grażyny Wróblewskiej.

W odpowiedzi szefowa KR RIO stwierdziła, że ta ocena jest zbyt surowa i niesprawiedliwa. Odnosząc się do utrzymującej sie liczby nieprawidłowości stwierdzanych przez RIO wskazała, że wynika to ze specyfiki funkcjonowania izb i kontroli kompleksowych, które co 4 lata są przeprowadzone samorządach. „W międzyczasie następuje zmiana przepisów, zmiana pracowników i kierującego daną jednostka samorządową" - mówiła Wróblewska zwracając przy tym uwagę na niedoskonałość przepisów i częstotliwość ich zmian, które powodują trudności w stosowaniu przepisów.

Odnosząc się do uwagi o związki personalne między pracownikami RIO i JST Wróblewska powiedziała, że prawie po każdych wyborach samorządowych następuje odpływ pracowników Izb do samorządów lokalnych, w tym na stanowiska wójtów, burmistrzów i skarbników.

„Pewnie ten rok przyniesie to samo. Ale czy to oznacza, że my nie jesteśmy bezstronni w prowadzeniu czynności kontrolnych. Chyba nie. Trzeba byłoby sięgnąć do protokołów kontroli w danych jednostkach, w których taka sytuacja wystąpiła i ocenić" - mówiła szefowa KR RIO. 

Regionalne izby obrachunkowe to państwowe organy nadzorujące i kontrolujące jednostki samorządu terytorialnego w zakresie gospodarki finansowej oraz zamówień publicznych. Do ich zadań należy między innymi nadzór nad uchwałami budżetowymi jednostek samorządu terytorialnego, w ramach którego RIO wskazuje na ewentualne nieprawidłowości i termin ich usunięcia. Izby prowadzą również działalność informacyjną i szkoleniową w sprawach budżetowych.


mp/      
TAGI: FINANSE , RIO , SEJM
 
KOMENTARZE: 20 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-08-10 12:20:58
alicjak22: gdyby nie
rio to dalej burmistrzowie robili by sobie prywatne folwarki a z obowiązującego prawa żarty...wystarczy poczytać protokoły pokontrolne z 95 roku
i wtedy zobaczycie ile rio zrobiło dobrej pracy za marne pieniądze dodam...wstyd panie

Dziuba wstyd!
 
2018-06-23 00:02:59
Samorzadowiec: Proszę Pana z vatem pracuje od momentu wprowadzenia tego podatku. I tłumaczenie ze dochodem budżetu jest nadwyżka należnego nad naliczonym to żadna nowość i sensacja. To wie każdy kto rozumie działanie tego podatku. Jak można wykazywać cokolwiek nominalnie jeżeli nie masz prawa do odliczenia tego podatku wiec zobowiązanie zakup należy wykazać w kwocie brutto . Proszę dokładnie zapoznać się z ustawa o VAT. Tak są dokładnie opisane zasady funkcjonowanie tego podatku. Dla mnie raczej jest nieporozumieniem żeby samorządy które jednak inaczej funkcjonują niż przedsiębiorstwa są siła wcisniete do tej ustawy i podlegają takim samym reguła jak przedsiębiorstwa. Mało maja odprowadzać VAT ale odliczyć prawie go nie mogą bo dodatków wprowadzono im prewspolczynnik. Kolejne ograniczenia i nierówne traktowanie w stosunku do podmiotów gospodarczych. Z powazaniem
 
2018-06-18 08:30:02
Tomasz Wojtania: Jeszcze raz: Samorządowcu z całym szacunkiem ale to co opisuję to fakty, potwierdzone wyliczeniami.

W sprawozdaniu o dochodach wykazujesz dochody i należności netto a powinny być ujmowane NOMINALNIE, w sprawozdaniu o wydatkach wykazujesz wydatki, zaangażowanie, zobowiązania bez podlegającego odliczeniu VAT, czyli w cenie nabycia a powinny być NOMINALNIE.

MASZ ZATEM ZANIOŻONE DANE WE WSZYSTKICH SWOICH SPRAWOZDANIACH ZA CAŁY ROK 2017 I 2018.

Naruszasz zasady wyceny określone polskim prawem bilansowym i standardami międzynarodowymi.

Nie tylko Ty się mylisz. Zobacz przykładowo tu:

https://www.bip.krakow.pl/zarzadzenie/2018/245/w_sprawie_zmiany_Zarzadzenia_nr_3634/2016_Prezydenta_Miasta_Krakowa_z_dnia_28_grudnia_2016r.,_w_sprawie_centralizacji_rozliczen_podatku_od_towarow_i_uslug_(VAT).html

...przeczytaj rozdział 7 powyższego zarządzenia, sprawdż pisma RIO a może zrozumiesz problem.

WSZYSTKIE DANE SPRAWOZDAWCZE ZA ROK 2017 I 2018 NARUSZAJĄ ZASADY WYCENY OKREŚLONE UOR.

....bo widzisz, jak cała Polska dałeś sobie kit wcisnąć. Wmówili Ci, że VAT jest dochodem budżetu państwa. I jest...

...ale nie cały VAT należny, lecz nadwyżka należnego nad naliczonym.

I kto tu pojęcia o VAT nie ma....
 
2018-06-13 21:50:12
Samorzadowiec: Panie Wojtania wydawało mi się , że aby mówić trzeba wiedzieć co mówić i mówić raczej z sensem. U Pana mi raczej tego brak . Myli Pan pojęcia i fakty nie mówiąc że Po Pana wypowiedzi widać, ze o podatku VAT nie ma Pan pojęcia. I bardzo proszę nie obrażać skarbników gmin powiatów ,ze nie stosują prawa. To duże nadużycie z Pana strony. O tym jak negatywny mamy wpływ na finansach publiczne niech świadczą rozwijające się miasta wsie gminy powiaty. Jak w ostatnim okresie wiele samorządy zrobiły dla lokalnej społeczności . Owszem może są jakieś wyjątki ale to raczej pojedyncze przypadki. A Pn nie ma żadnego prawa i podstaw, aby w ten sposób wyrażać się o skarbnikach. A o tym ze niedługo będziemy mieć dwóch przełożonych to świetny żart. Przełożonego mam jednego a tylko na jego wniosek może mnie rada odwołać . Jeżeli tego nie zrobi to nawet przewodniczący rady nie będzie miał wpływu. O skarbników się nie martwię, dobry kompetentny zawsze znajdzie prace a jeżeli będzie musiał być odwołany to tyko ze względów politycznych a nie braku kompetencji. I to jest bardzo przykre bo nie wiedza ale status polityczny bierze czasami górę. Błędów korygować nie zamierzam bo takowych uważam nie popełniam a o swoje stanowisko się nie martwię bo to co robię robię dobrze i moja rada to docenia. Proszę skorzystać i spróbować zostać skarbnikiem może wtedy porozmawiamy i zobaczy pan prace u podstaw a nie tylko teorie. Pozdrawiam
 
2018-06-04 10:38:22
Tomasz Wojtania: Samorządowcu - skarbniku. To co piszę to fakty, potwierdzone wyliczeniami. W sprawozdaniu o dochodach wykazujesz dochody i należności netto a powinny być ujmowane NOMINALNIE, w sprawozdaniu o wydatkach wykazujesz wydatki, zaangażowanie, zobowiązania bez podlegającego odliczeniu VAT, czyli w cenie nabycia a powinny być NOMINALNIE.

MASZ ZATEM ZANIOŻONE DANE WE WSZYSTKICH SWOICH SPRAWOZDANIACH ZA CAŁY ROK 2017 I 2018.

Naruszasz zasady wyceny określone polskim prawem bilansowym i standardami międzynarodowymi. Nie pisz o stosowaniu prawa bo go nie stosujesz. Ty stosujesz pisma. Pisma z RIO. i tu szczególnie negatywną rolę odegrało pismo KRRIO dla ZMP.

To doprawdy smutne, jak Wasze zachowania negatywnie wpływają na obraz finansów publicznych w Polsce. Na szczęście wybory na jesień i zaczną potem obowiązywać nowe kompetencje przewodniczącego Rady Twojej gminy. Będzie Twoim przełożonym. Dwóch im mieć będziesz.

Możesz zatem wkrótce zostać byłym skarbnikiem samorządowcem. Ale masz jeszcze czas skorygować swoje błędy...ja opisuję stan faktyczny.
 
2018-05-28 22:13:06
Samorządowiec: Po pierwsze zgadzam sie całkowicie ze skarbnikiem z góri Magiem. Ale przestańmy krytykować , dajmy im raczej warunki sposobność do nalezytego wykonywania swoich obowiązków. To wstyd żeby w ramach oszczedności RIO nie miało dostepu do lexa, czy wybiórczo pracowncy mogli uczestniczyć w szkoleniach bo brak pieniedzy i trzeba oszczedzać. Kto ma nadążyć za zmieniającym sie w trybie galopujacym prawem, przepisami. Panowie Posłowie nie krytykujcie, gdy sami nie wiecie na czym praca samorzadów polega. A Pan Wojtania, no cóż juz nigdy na Jego szkolenia nie wyślę pracowników. Prawo może być złe, niedoskonałe ale należy go bezwzglednie przestrzegać a nie wygłaszać teorii na temat że wszystko jest źle tylko moje racje maja prawo bytu. I więcej szacunku dla skarbników bo taką robotę jak ono odstawiają to nie wiem czy Pan by sobie z nią poradził. Z całym szacunkiem dla Pana ale niech Pan głosu nie zabiera bo nie cieszy się Pan szczególnym autorytetem.I pisanie że wszystko skarbnicy robią źle jest po prostu dużym nadużyciem.
 
2018-05-22 08:49:23
ABC: Dzis nikt nie boi się kontroli RIO, bo RIO rzadko wyciąga sankcje prawne za stwierdzone nieprawidłowości a już prawie w ogóle nie wykonuje dyspozycji art. 304 k.p.c. Nikt Prezesów RIO z tego nie rozlicza-jakie podjęło kroki prawne powziąwszy informacje o niegospodarności, przekroczeniu czy niedopełnieniu obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych. Lepiej wzmocnić NIK i faktycznie sprawować prawidłowy nadzór.
 
2018-05-21 17:02:43
skarbnik z gór : Panie Tomaszu, z pieprzeniem trzy po trzy chodziło mi o to, że mówi Pan na szkoleniach jak to w przepisach jest źle i wszyscy robimy źle, i z Pana szkoleń dowiedziałem się, że robię źle i co gorsza konkluzja jest taka, że nie da się robić dobrze, bo jak się zrobi inaczej to i tak będzie źle. Ja przepisów nie tworzę i nawet nie mam na to wpływu, nawet jak przy jakiejś okazji ja czy inni skarbnicy wnosimy o zmianę przepisów to i tak nie przynosi to na ogół to żadnego rezultatu. Doceniam Pana wiedzę, ale tak to jest w naszym fachu, że teorii często nie da się stosować w praktyce i praktykę trzeba robić tak czy inaczej i jak się później często okazuje, w oparciu o tą praktykę tworzy się właściwą teorię. Ja osobiście nie robię żadnych "fuch", za wyjątkiem drobnych prac we własnym domu typu wymiana kranu, skoszenie ogródka, nie popieram sytuacji, o których Pan pisze. Nie wiem czy nieprawidłowości w zakresie centralizacji, sprawozdawczości i księgowości dotyczą konkretnie mnie, czy mówi Pan o prawdopodobieństwie wynikającym ze statystyk, czy też ogólnej oceny, że nie da się w jst prawidłowo prowadzić księgowości i sprawozdawczości w oparciu o obowiązujące przepisy lub należałoby działać wbrew wszelkiej logice, ale ja na rozwiązania prawne nie mam wpływu. Uważam natomiast, że administracja publiczna powinna być efektywna i przynosić jak największe korzyści dla lokalnej społeczności. Można sprawić, że tak będzie jeśli zacznie się budować prawo w oparciu o proste założenie, a mianowicie, że człowiek z natury jest uczciwy. Przy takim założeniu ten uczciwy człowiek będzie mógł realizować swoje obowiązki w sposób bardzo efektywny. Patologia powinna być czymś marginalnym i tak winno się ją traktować, z oczywistymi konsekwencjami karnymi w sytuacji przestępstwa. Jeśli u podstaw systemu stoi założenie, że każdy to oszust i złodziej, to buduje się i rozbudowuje, nadbudowuje i dalej wymyśla co jeszcze zrobić, żeby tego złodzieja i oszusta przyłapać, a przynajmniej nie dać mu żyć. I każdy z nas jako potencjalny złodziej i oszust musi w takim systemie żyć. To o czym piszę to pewna utopia, ale jeśli ciągle będziemy się skupiać na rzeczach złych i pod nie ustawiać wszelkie działania to jakież będziemy w stanie zbudować rzeczy dobre? A co do szkolących pracowników RIO to rozwiązanie jest proste, trzeba dać im godziwe wynagrodzenie, tak żeby nie musieli "dorabiać" po godzinach pracy, czy co gorsza w godzinach pracy, bo co do tego nie ma dyskusji - jest to bulwersuje. Nie wiem natomiast czy tak właśnie się dzieje, ale według mnie mogą prowadzić szkolenia w trakcie przysługującego im urlopu. Brałem nieraz udział w takim szkoleniu i nie spotkałem się z sytuacją, że dzięki temu ktoś na mnie patrzył bardziej przychylnym wzrokiem w trakcie kontroli. Czy to będzie RIO czy to będzie NIK nie ma żadnego znaczenia, za wszystko zawsze odpowiadają ludzie a nie nazwa jednostki organizacyjnej.
 
2018-05-19 08:59:43
Tomasz Wojtania: Skarbniku z gór....a jak skrarbnik dorabia w trakcie godzin pracy i nie ma bezpłatnego urlopu prowadząc szkolenia w FRDLu to co? Co to jest jak skarbnicy powielają bzdury na szkoleniach w FRDLu? I równolegle bieże pieniądze od swojej gminy bo jest równolegle w pracy i ma fuche? To co to jest?

A RIO jak jeden albo i drugi pracownik z jednej izby jedzie na gościnne występy do drugiej izby w ramach godzin pracy w tamtej i ma równolegle fuchę...to co to jest?

Albo jak wybrana (ustawiona) firma jest organizatorem szkoleń RIO i choć kto inny to szkolenie faktycznie realizuje to jest to traktowane jako szkolenie RIO z listą obecności...to co to jest?

Albo jak szkolenie jest szkoleniem RIO a wpływy nie idą na dochody budżetu państwa....to co to jest...tu wiem...prokurator.

Nie pisz zatem o konkurencji bo tu jej nie ma. RIO jako organ kontroli państwowej nie powinien działać na rynku szkoleń. Bo to patologia.

Próbowł to rozwiązać Pan Misiąg. Ale sam byłem świadkiem rozmowy w KPRM kilka lat temu trzech prezesów z Misiągiem, którzy lobbowali aby nie zabraniać im szkoleń....

RIO to patologia którą w trybie pilnym trzeba zreformować. Już kiedyć PIS miał na to plan i chyba trzeba do niego powrócić. Niestety jednak nasz Prezydent zawetował słuszne zmiany w RIO.

Pan Poseł Dziuba ma zatem w 100% rację.

A co do moich szkoleń....cóż rozumiem, że w wielu kwestiach masz skarbniku odmienne zdanie. Masz bowiem błędnie przeprowadzoną centralizację VAT, masz błędnie sporządzone wszystkie sprawozdania budżetowe za rok 2017 i te w roku 2018, nawet fundusz alimentacyjny błędnie księgujesz, o 500plus to nawet nie wspominam. Zawyżasz wydatki bieżące gminy bo nawet środków trwałych nie protrafisz prawidłowo ująć...itp.itd...kto tu pieprzy trzy po trzy??? Ty w swojej sprawozdawczości i w księgowości.
 
2018-05-17 22:18:55
Mag: nie udało się obsadzić rio swoimi ludźmi - prezydent zawetował ustawę - no to trzeba rio zlikwidować i wprowadzić - jak mówi poseł - jakąś inną instytucję
 
2018-05-16 10:34:21
skarbnik z gór : niech szkoli kto chce, przepisy powinny być proste i po ich przeczytaniu proste w stosowaniu, nie chcę żadnych drogich szkoleń, w tym również Pana Tomasza Wojtanii który pieprzy trzy po trzy i trzeba mu za to płacić grube pieniądze, Pan Tomasz mówi, że pracownicy RIO nie powinni szkolić bo to patologia, no ale czy taka opinia jest obiektywna? przecież to też jest dla niego konkurencja, dla mnie ceny szkoleń to patologia i gdyby nie durne przepisy to w ogóle nie trzeba by było płacić za szkolenia, a przynajmniej byłoby ich dużo mniej, zapewne durne przepisy są tworzone przez tych którzy później szkolą jak je stosować i to jest największa patologia, a Pan Tomasz Wojtania jest częścią tej patologii
 
2018-05-12 15:29:59
Podatnik: Pan poseł Dziuba ma rację.Myślę, że najwięcej szkody wizerunkowej czyniły i czynią nadal szkolenia, a raczej pazerność niektórych pracowników rio (z prezesami włącznie), dla których szkolenia są intratnym źródłem dochodu. Niby udział w szkoleniach dobrowolny, ale .... .
W szczególności prezes, kolegiant czy naczelnik wydziału analiz i szkoleń lub kontroli nie powinny wchodzić w żadne relacje z jednostkami,które kontrolują i nadzorują. Szkolenia, jako ustawowa funkcja rio powinny być bezpłatne lub za symboliczną odpłatnością. Jakoś nie widać i nie słychać, aby prezes, członek kolegium, inspektor czy dyrektor delegatury nik prowadzili odpłatne szkolenia w jednostkach,które kontrolują. Zasada bezstronności powinna być przez rio bezwzględnie przestrzegana.
 
2018-05-11 11:32:28
Audytor: Jak pisze T Wojtania - szkolenia organizowane przez RIO to istna patologia, poza tym każda RIO szkoli na swój system - inne interpretacje, szczególnie, gdy trenerami są kolegianci RIO;
kolejna patologia to parytet kolegiantów - RIO nadzoruje i kontroluje JST, ale powoła kolegianów musi mieć rekomendację JST;
Brak jednolitej bazy zajmowanych stanowik, co RIO to inne podejścia do problemu,
Stosowanie ustawy o FP w zakrtesie zajmowanych stanowisk - to istna spychologia - najczęściej pytanie nie mieści się w ramach stosowania ustawy o FP;
kontrole miesiącami... sprawa Gminy ostrowice i wielu innych gmin.
Protokoły to tabele i wiele inych mało przydatnych informacji dla zobrazowania wiedzy o kontrolowanej jednostce.
A do SKO to juz szkoda gadać --- tylko co w zamian tych instytucji?????????????
 
2018-05-11 10:40:49
sekretarz były.: Rola RIO i SKO jest żadna. Są to instytucje same dla siebie. Kontrole RIO trwają miesiącami i najważniejsze ustalenia to zapisy kwot w działach, paragrafach. A już największym skandalem są izby dyscyplinarne. Co do SKO to tylko umieją dawać do ponownego rozpatrzenia. W samorządach potrzebny jest tylko niezależny korpus służby pod nadzorem cywilnego szefa.
 
2018-05-11 10:30:36
skarbnik: O nieskuteczności RIO niech świadczy chociażby sytuacja Gminy Ostrowice. Jak można było przez te wszystkie lata nie stwierdzić nieprawidłowości? W efekcie precedens w postaci pierwszej niewypłacalnej gminy w kraju.
 
2018-05-11 10:30:16
skarbnik: O nieskuteczności RIO niech świadczy chociażby sytuacja Gminy Ostrowice. Jak można było przez te wszystkie lata nie stwierdzić nieprawidłowości? W efekcie precedens w postaci pierwszej niewypłacalnej gminy w kraju.
 
2018-05-11 08:09:44
samorządowiec: Tylko ktoś, to nie zna działalności samorządów i rio może takie teorie głosić. Wystarczy tylko wiedzieć, z jakimi trudnościami samorządy borykały się na początku swojej działalności i jak wzrosła ich wiedza, świadomość, przestrzeganie prawa m.in. dzięki szkoleniom, kontrolom i nadzorowi rio. Wiele trzeba by pisać. Takiego wsparcia samorządy z pewnością nie otrzymują od urzędów wojewódzkich i to te instytucje należałoby zlikwidować. Poseł chyba z ław poselskich niewiele widział i wie, więc nie powinien bzdur opowiadać.
 
2018-05-10 19:15:53
wlach: Proponuję nie koncentrować się na wypowiedzi Pana Posła Dziuby,
ale zapoznać się z pełnym materiałem sejmowym:
http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/transmisje.xsp?unid=3658DC5A0DCB283CC125826E003B9ACC#
 
2018-05-10 17:13:25
Tomasz Wojtania: ...w Polsce też mamy szkołę administracji publicznej. Nazywa się ona Krajowa Szkoła Administracji Publicznej:

http://ksap.gov.pl/ksap/szkolenia/najblizsze-szkolenia

Problemem jest jednak to, że RIO prowadzi swoją działalność szkoleniową, bo pomimo wielu prób nikt do tej pory nie ukrócił tej patologii. No bo jakże to tak: organ kontroli państwowej szkoli za pieniądze i ci sami ludzie co orzekają w ty samych JST szkolą. Skandal i złamanie zasady neutralności.

RIO należy zreformować, i tak jak było to zaplanowane pierwotnie przez PIS należy ich połączyć z NIK. BO póki mamy Konstytucję tą co mamy to jest tam art 171 ust 2 i nie ma możliwość likwidacji izb. Chyba że je połączymy z NIK lub z MSWIA np. jako dysponenta niższego stopnia.

Szkoda że Prezydent RP zawetował słuszne zmiany w RIO.
 
2018-05-10 14:47:34
kij: Jak te samorządy i organy kontrone w ogóle funkcjonują w ramach tej biegunki legislacyjnej i niestabilności bardzo niejednoznacznego prawa. Uczmy się od Niemców, gdzie Bundestag po uchwaleniu nowego prawa wydaje książkę z opisem jak to prawo stosować, a następnie w każdej regionalnej(obecnej w każdym ) szkole Administracji Publicznej a nie wnp w Zakopanym są organizowane wszystkim od premiera Landu po sekretarkę w gminie szkolenia, jak uchwalone prawo stosować w praktyce.
Tu raczej nie chodzi o dyscyplinowanie, tylko chaos prawny wiecznej polskiej rewolucji, za którym trudno nadążyć urzędnikom, nie mówiąc już o mieszkańcach.Tym bardziej, że ostateczna interpretacja ukazuje się najczęściej po kilkunastu miesiącach a nawet latach w interpretacji sądów administracyjnych. A jeżeli do tego dodamy , że w Polsce brak jest korpusu urzędników komunalnych i największym urzędnikiem jest wybrany z konkursu piękności wójt, burmistrz ,prezydent, który z administracją może po raz pierwszy spotyka się po wyborze, to i tak to całkiem nieźle funkcjonuje.
Jeżeli chcemy usprawnić samorząd, to należałoby wprowadzić służbę cywilną, dyr. urzędu z konkursu z wymaganiami wykształcenia bądź praktyki; wójta zrobić takim nieetatowym przewodniczącym Rady, a RIO oraz SKO wzorem francuskim przekształcić w nadzór sądowy nad czuwaniem , czy samorząd działa praworządnie w myśl polskiego prawa i europejskiej karty samorządu terytorialnego.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25