facebook RSS # #

23.01.2020 11:30

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-10-09 14:30       aktualizacja: 2018-10-10 05:36       RIO
  A A A

Obok przepisów. Prezes RIO Łódź o obchodzeniu prawa przez samorządy

Obok przepisów. Prezes RIO Łódź o obchodzeniu prawa przez samorządy
Fot. Fotolia
Aby dokonać prawidłowego określenia poziomu zadłużenia samorządu, należy również ocenić poziom zadłużenia w spółkach komunalnych – mówi dr Ryszard Paweł Krawczyk, prezes RIO w Łodzi.

„Obejście prawa w gospodarce finansowej JST ujawniane podczas kontroli regionalnych izb obrachunkowych” – to jeden z tematów X Konferencji Finansów Komunalnych, która w poniedziałek odbyła się w Warszawie.

„Regionalne izby obrachunkowe mają dylemat. Jeżeli w uchwale samorządu zauważą konstrukcje, które mogą zakwalifikować jako obejście prawa, to w ciągu 30 dni takie rozstrzygnięcie podejmują. Problem polega na tym, że zachowania, które hipotetycznie takim obejściem prawa mogą być, najczęściej mają miejsce w umowach, które JST zawierają z podmiotami trzecimi. A te przez RIO są kontrolowane rzadziej” – zauważył dr Krawczyk.

Jak mówił, takie umowy nie trafiają do izb na bieżąco, tak jak uchwały. Inspektorzy mają do nich wgląd, kiedy rozpoczynają kontrolę.

„Nie jest dobre, kiedy w czwartym roku obowiązywania umowy zaczniemy się zastanawiać, czy ona jest obejściem prawa, czy nie” – stwierdził szef łódzkiej RIO.

Dr Krawczyk przywołał model francuski, gdzie każda czynność prawna podjęta przez samorząd jest przesyłana do regionalnej izby obrachunkowej. „Moim zdaniem w takim przypadku organ kontroli może ponosić odpowiedzialność za to, że czegoś nie zauważył” - ocenił.

Według niego w ubiegłym roku RIO zaczęły zauważać, że „gdzieś od 2012 roku zaczęły pojawiać się w obiegu umowy, które są de facto obejściem przepisów prawa”.

Chodzi o umowy wsparcia zawierane przez samorządy z podmiotami realizującymi zadania publiczne.
„Zainteresowani ze względu na sobie wiadomy cel dążą do wykreowania nowej formuły prawnej ustanawiającej ich prawa i obowiązki” – wyjaśniał prezes.

To oznacza, że jeżeli samorząd jest udziałowcem spółki, to jako wspólnik jest zobowiązany do udzielenia spółce wsparcia finansowego poprzez obejmowanie w zamian za wkład pieniężny nowych udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym spółki. Taki mechanizm pozwala chociażby na niepodnoszenie cen biletów za transport zbiorowy.

„Nie jest przypadkiem, że włodarze nie chcą podnosić cen biletów. Wizerunkowo jest to korzystne, natomiast nie jest to korzystne dla spółek” – ocenił dr Krawczyk. „Zawierane umowy wsparcia są oczywistą próbą ukrycia rzeczywistego zadłużenia JST, co oznacza, że aby dokonać prawidłowego określenia poziomu zadłużenia samorządu należy również ocenić poziom zadłużenia w spółkach komunalnych” – podkreślał.

Jego zdaniem, „żeby za trzy lata móc sobie patrzeć w oczy powinniśmy się zastanowić, co z umowami wsparcia zrobić”.

Pytany przez Serwis Samorządowy PAP o inne przypadki obchodzenia prawa przywołał przykład gminy, której do zbilansowania budżetu brakowało 500 tys. zł

„Wójtowi groziła dyscyplina finansów publicznych, bo wydał więcej niż miał. Namówił więc jednego z przedsiębiorców i ten wpłacił gminie 800 tys. zł, w piśmie z 29 grudnia prosząc, by tę kwotę zaliczyć na poczet nadpłaty podatku od nieruchomości na rok następny. Na koniec roku budżet się zbilansował. Tyle że już 2 stycznia ten podatnik wysłał pismo, w którym poprosił z kolei, żeby mu jednak 799 tys. zwrócić, bo była to pomyłka. To jest obejście prawa. I z takimi przypadkami mamy do czynienia” – powiedział.

Jako kolejny przykład wskazał spółkę komunalną, do której doszły dwa stowarzyszenia, dzięki czemu mogła realizować umowy bez stosowania ustawy o zamówieniach publicznych. „Stowarzyszenia te mają po zaledwie 2500 udziałów, ale formalnie spółka nie musi już stosować ustawy o zamówieniach publicznych. Takie obchodzenie prawa oczywiście kwestionujemy” - zapewnił.

W regionalnych izbach obrachunkowych w Polsce pracuje 1370 osób. Zakres kontroli nie jest określony przez ustawodawcę; ustaliła go Krajowa Rada Regionalnych Izb Obrachunkowych, m.in. w „Standardach kontroli regionalnych izb obrachunkowych (uchwała z 28 września 2006 r.). RIO obchodzą w tym roku jubileusz 25-lecia istnienia.

aba/
TAGI: FINANSE , RIO
 
KOMENTARZE: 2 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-10-11 10:14:12
Ass: Bo w RIO pracują ludzie którzy nie posiadają wiedzy na już. "Róbcie jak uważacie" my przyjedziemy za 4 lata i stwierdzimy czy robicie dobrze czy źle. Najwyżej dostaniecie dyscyplinę. Model francuski jest jak najbardziej potrzebny ale do tego potrzeba wiedzy na już.
 
2018-10-09 15:01:55
Tomasz Wojtania: zgodnie z zaleceniami RIO urzędu pracy sporządzają łączne sprawozdanie z funduszu pracy w zakresie zobowiązań RB-Z.

A przecież urząd pracy to powiatowa jednostka budżetowa i jej zobowiązania obciążają powiat, a fundusz pracy to państwowy fundusz celowy obciązający skarb państwa.

A zatem samorządy wykazują zawyżone zobowiązania bo jako swoje pokazują nie swoje czyli skarbu państwa w zakresie FP.

Kolejny przykład to zadania zlecone. RIO każe je księgować metodą należności jako zobowiązania a zatem JST wykazują należności jako zobowiązania. A zatem jeśli JST nie nie pobierze od dłużnika to i tak na zobowiązaniach wykazywana jest kwota zobowiązań wobec budżetu państwa. Przykładowo jeśli od dłużnika alimentacyjnego nic się nie ściągnie to gminy wykazują 60 procent jako zobowiązania wobec BP. A przeciez 60 procent razy zero....daje zero.

Ale nie w RIO.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25