facebook RSS # #

27.01.2020 00:35

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-12-04 14:55       aktualizacja: 2019-12-04 14:56       RIO
  A A A

Wrócą wiatraki. Emilewicz: będzie nowelizacja ustawy wiatrowej

Wrócą wiatraki. Emilewicz: będzie nowelizacja ustawy wiatrowej
Fot.PAP/L.Szymański
Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała w środę, że rząd podejmie prace nad nowelizacją ustawy o inwestycjach wiatrowych na lądzie. Ma się to odbywać przy uwzględnieniu interesów wspólnot lokalnych.

"Za chwilę pod obrady Rady Ministrów trafi ustawa o inwestycjach offshorowych, czyli farmy wiatrowe na Bałtyku. Będziemy zajmować się też nowelizacją ustawy wiatrowej - tzw. 10H, odległościowej - która ułatwi inwestycje wiatrowe na lądzie, przy jednoczesnym uwzględnieniu interesów wspólnot lokalnych. Już dzisiaj zapraszamy samorządy do dyskusji" - mówiła minister podczas konferencji prasowej w Katowicach.

Chodzi o ustawę z 20 maja 2016 r. o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Wprowadzone wówczas przepisy określiły zasady minimalnej odległości farm wiatrowych od zabudowań. Zasada 10H to zakaz budowy turbin wiatrowych w odległości mniejszej od dziesięciokrotności ich całkowitej wysokości. Miało to na celu ochronę ludzkiego zdrowia z uwagi na szkodliwe oddziaływanie promieniowania w bezpośrednim sąsiedztwie farm wiatrowych. Według wielu ekspertów regulacja przyniosła jednak więcej złego niż dobrego i zahamowała rozwój farm wiatrowych. Potencjalne wpływy podatkowe utraciło wiele gmin, na terenie których mogłyby powstawać wiatraki. Ustawa spowodowała też kłopoty finansowe wielu właścicieli elektrowni wiatrowych.

W czerwcu br. przy okazji nowelizacji ustawy o OZE o ustawie odległościowej wypowiedział się Związek Gmin Wiejskich RP. Oceniono, że utrzymanie zasady 10H w stosunku do lokalizowania elektrowni wiatrowych w stosunku do zabudowań mieszkalnych jest nieuzasadnione żadnymi racjonalnymi względami interesu publicznego oraz nie spełnia warunków konieczności i proporcjonalności.

Zdaniem ZGWRP przepisy z zakresu ochrony środowiska, w szczególności dotyczące oceny oddziaływania inwestycji na środowisko, a także z zakresu prawa budowlanego ustanawiają wystarczające ramy prawne regulujące lokalizację i eksploatację lądowych farm wiatrowych, a tym samym ich oddziaływanie na środowisko.

Związek podkreślił, że powinien co najmniej zostać wprowadzony mechanizm przywracający władztwo planistyczne samorządom gminnym, pozwalające gminom na przyjmowanie w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego niższego kryterium odległościowego. Kryterium to może zostać zastosowane poprzez ustalenie warunku koniecznego: opowiedzenia się za nim co najmniej 3/5 radnych. Tak wysoki próg zagwarantuje szeroką akceptację społeczności lokalnej dla inwestycji związanych z energią wiatrową - argumentowano.

woj/
TAGI: PRAWO
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-12-05 07:59:37
om: Nawet wojnę z wiatrakami PiS przegrywa. Początkowo miały one być wyrugowane z Polski. Teraz wracają z pełną parą. Czy coś za to dostaniemy? A jeśli tak, to co? Może zgodę na dalsze używanie węgla. Bo wszak farmy wiatrowe energetycznie mają sens tylko w połączeniu z normalnymi elektrowniami, np. na węgiel. Zawsze jakiś argument dla UE.

ANKIETA

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25